دوره آمادگی آیلتس IELTS

دوره آمادگی آیلتس

درباره آیلتس

اغلب دانشگاه های معتبر دنیا، برای اطمینان از سطح توانایی دانشجویان غیر بومی، مدرک آزمون آیلتس آکادمیک را در لیست مدارک مورد نیاز برای ارائه، معرفی می کنند. البته اهمیت آزمون به اینجا ختم نمی شود، تمامی کسانی که قصد مهاجرت به دیگر کشور های جهان و به خصوص امریکا، کانادا و استرالیا را دارند، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند و نمره ی مناسب را به دست بیاورند. به طور کلی، آزمون آیلتس دارای رده ی نمرات 0 تا 9 می باشد که به ترتیب افزایش، سطح بهتری از توانایی استفاده از زبان انگلیسی را نشان می دهد. این آزمون در چهار بخش گفتار ( speaking)، شنیدار ( listening)، نوشتار ( writing) و خواندن ( reading) گرفته می شود و سالانه ملیون ها نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت می کنند. هر یک از بخش های نام برده، دارای امتیاز های 0 تا 9 هستند که نمره ی نهایی آزمون بر اساس میانگین، نمرات فرد محاسبه می شود. مدرک این آزمون دارای تاریخ انقضا است و فرد بعد از دو سال، باید این آزمون را تکرار کند. این آزمون در ایران توسط موسساتی چون، ایرسافام، دانشگاه آزاد، پروشات و … برگزار می شود. 

ساختار آزمون آیلتس:

آزمون آیلتس هر چهار مهارت زبان را تحت پوشش قرار می دهد: Listening – Speaking – Reading – Writing .

 

 

چهار بخش آزمون:

شنیداری (Listening)

درک مطلب (Reading)

نوشتن  (Writing)

قسمت گفتار (Speaking)

 

بخش Listening

مدت زمان: 30 دقیقه
شما به چهار متن ضبط شده گوش می¬دهید – مونولوگ و مکالمات روزمره انگلیسی عموما با لهجه بریتیش – و به یک سری از سوالات پاسخ می دهید. این بخش عبارت است از سوالاتی که توانایی شما را برای درک ایده اصلی و اطلاعات واقعی با جزئیات، توانایی درک عقاید و نگرش گوینده، توانایی درک هدف از آنچه گفته شده و توانایی دنبال کردن بسط ایده را تست می¬کند. انواع صداها و لهجه بومی استفاده می شود و شما هر بخش را تنها یک بار می شنوید.
لطفا توجه داشته باشید قسمت لیسنینگ در آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس یکسان است.

 

بخش 1

یک مکالمه بین دو نفر در یک زمینه اجتماعی روزمره، به عنوان مثال مکالمه در یک آژانس معاملات ملکی، یا رزرو هتل و…

بخش 2

مونولوگی در زمینه های اجتماعی روزمره، به عنوان مثال یک سخنرانی در مورد امکانات محلی است.

بخش 3

مکالمه بین تا چهار نفر را در مورد یک متن آموزشی و یا تحصیلی، به عنوان مثال یک استاد دانشگاه و دانشجو که در مورد تکلیف درسی بحث می کنند.

بخش 4

سخنرانی درباره یک موضوع علمی، به عنوان مثال، یک سخنرانی آکادمیک.

خواندن

مدت زمان: 60 دقیقه
بخش خواندن شامل 40 سوال است. از انواع مختلفی از سوال به منظور بررسی مهارتهای خواندن شما استفاده می شود. این سوالها عبارتند از خواندن برای درک نکته مهم، خواندن برای ایده های اصلی، خواندن جزئیات، خواندن سطحی و روزنامه وار، درک استدلال منطقی و شناخت عقاید، نگرش و هدف نویسندگان.
درک مطلب – آزمون آکادمیک
نسخه آکادمیک آیلتس شامل سه متن طولانی، که از توصیفی و واقعی تا گفتمانی و تحلیلی است. متون معتبر هستند و از کتاب ها، مجلات و روزنامه ها گرفته شده اند که برای  داوطلبان انتخاب شده اند.

 

درک مطلب – آزمون جنرال

در بخش ریدینگ جنرال آزمون آیلتس از شما خواندن خلاصه کتاب ها، مجلات، روزنامه ها، اطلاعیه ها، تبلیغات، کتابچه شرکت ها و راهنماها را می خواهد. این ها مواردی هستند که شما به احتمال زیاد به صورت روزانه در یک محیط انگلیسی زبان با آن ها روبرو می شوید.

 

بخش نوشتار آیلتس

مدت زمان: 60 دقیقه

آزمون آکادمیک

بخش رایتینگ آزمون آکادمیک آیلتس شامل دو قسمت است.

 

بخش 1

یک گراف، جدول، چارت و دیاگرام ارائه می شود و از شما توصیف، خلاصه یا توضیح آن با کلمات خودتان خواسته می شود. ممکن است از شما توصیف و توضیح اطلاعات، توصیف مراحل یک فرایند، چگونگی کارکرد وسیله ای و یا توصیف یک شی یا یک رویداد خواسته شود. شما باید حداقل 150 .اژه برای نوشتن این مقاله استفاده کنید و 20 دقیقه برای این کار زمان دارید.

 

بخش 2

باید یک مقاله در خصوص یک موضوع روزمره آکادمیک بنویسید. حدود 40 دقیقه برای نوشتن زمان دارید و مقاله شما باید لا اقل 250 کلمه باشد.

 

رایتینگ جنرال:

در آزمون جنرال نیز شما باید به دو سئوال نوشتاری پاسخ دهید.

بخش 1

یک موقعیت به شما توضیح داده می شود و از شما ارسال نامه و یا درخواست توضیح اطلاعات وضعیت خواسته می شود. سبک نگارش این نامه ممکن است خودمانی، نیمه رسمی یا رسمی  باشد.

بخش 2

مانند آزمون آکادمیک باید یک مقاله در خصوص موضوع مورد نظر بنویسید. در مدت 40 دقیقه باید مقاله حداقل 250 کلمه ای بنویسید.

مصاحبه شفاهی آیلتس

مدت زمان: 11 تا 14 دقیقه

بخش آزمون شفاهی یا مصاحبه آیلتس به ارزیابی مهارت های گفتاری شما در انگلیسی می پردازد و بین 11 تا 14 دقیقه طول می کشد. همه آزمون ها ضبط می شود.
توجه: بخش مصاحبه برای دو آزمون آکادمیک و جنرال یکسان است.

 

بخش 1

ابتدا از شما راجع به خودتان و طیف وسیعی از موضوعات آشنا، مانند خانه، خانواده، کار، تحصیل و علایقتان سئوال می شود. این بخش بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.

بخش 2

به شما یک کارت (Cue Card) ارائه می شود که از شما صحبت در مورد یک موضوع خاص خواسته می شود. یک دقیقه زمان دارید تا یادداشت برداری کنید و سپس باید بین یک الی دو دقیقه راجع به موضوع مورد نظر صحبت کنید. سپس ممتحن از شما یک یا دو سوال در مورد همین موضوع برای به پایان رساندن این بخش از آزمون می پرسد.

 

بخش 3

از شما سوالات بیشتر مرتبط با موضوع مطرح شده در قسمت 2 پرسیده می شود. این سوالات به شما یک فرصت برای بحث در مورد مسائل انتزاعی تر و ایده تان می دهد . این بخش بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.

 

جدول نمره دهی آزمون آیلتس:

مهارت های آزمون آیلتس:

سئوالات متداول دوره آنلاین آیلتس