۵ روش ساده برای تسلط یافتن بر لهجه امریکایی

تیر ۳۰, ۱۳۹۷

۵ روش ساده برای تسلط یافتن بر لهجه امریکایی

لهجه امریکایی یک اصطلاح خیلی کلی و گسترده است. انگلیسی امریکایی توسط بسیاری از مردم در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و ایالات متحده به تنهایی مکانی است که صدها گویش محلی و منطقه ای در آن رواج دارد. در اینجا خواهید آموخت که چگونه امریکایی رایج را صحبت کنید. گویشی که مربوط به قشر تحصیلکرده امریکا و رسانه های عمومی است و انتظار دارید که در اخبار آن را بشنوید.

برای شروع بهتر است بدانید ایالات متحده امریکا سومین کشور بزرگ دنیاست و دست کم ۲۳۱ میلیون نفر به انگلیسی امریکایی صحبت می کنند.
امروز می خواهیم از چگونگی لهجه امریکایی رمزگشایی کنیم. سعی کنید مانند یک فرد بومی امریکا خواندن را انجام دهید، ما نیز نکاتی درمورد تلفظ، آهنگ صدا و حتی رسوم امریکایی ها و کلمات رایج در ایالات متحده به شما خواهیم گفت.

شما چقدر شبیه به امریکایی ها صحبت می کنید؟ اجازه دهید چند مورد از خصوصیات کلی لهجه امریکایی را یادآوری کنیم.

نکته ۱: روی حرف “r” تکیه کنید
در لهجه امریکایی حرف “r” ادا می شود. یعنی در هر کلمه ای که حرف “r” نوشته شود تلفظ آن صورت می گیرد. مثلا می گوییم park بر خلاف آن که در انگلیسی گفته می شود pahk یا کلمه car به جای اینکه گفته شود cah. بسیاری از کسانی که امریکایی نیستند حرف “r” را تلفظ نمی کنند، بنابراین سعی کنید روی آن بیشتر تمرین کنید.
برای اینکه حرف “r” را به خوبی تلفظ کنید دهانتان را به آرامی باز کرده و زبان را به سمت عقب خم کنید طوری که بالای دهان را لمس نکند، سپس حرف “r” را تلفظ کنید.

Really hard, right?

نکته ۲: “th” را درست تلفظ کنید
تلفظ “th” همچنان در زبان محلی امریکا رایج است و به شکل “ze” تلفظ نمی شود. بگوییم thought نه sought. برای تلفظ “th” زبان را بین دندانهایتان قرار داده و آن را تلفظ کنید. بگویید thick نه sick. با توجه به بقیه کلمه “th” گاهی تلفظ می شود و گاهی نمی شود. مثلا در کلماتی مانند there, mother, algorithm صدای R شنیده می شود اما در کلماتی مانند think, throw, anthem شنیده نمی شود.

نکته ۳: تفاوت تلفظ L سبک و L سنگین
صدای دیگری که باید تمرین کنیم تلفظ حرف “L” است. سعی کنید L را سنگین بیان کنید، یعنی انتهای زبان را به آرامی بالا برده و به آن حجم دهید تا صدا را سنگین تر بیان کنید. این نوع تلفظ معمولا برای کلماتی که حرف L در انتهای آن وجود دارد، بکار می رود اما در بیشتر لهجه های امریکایی شکل مرسوم تلفظ L است.
برای اینکه درست تلفظ کنید لازم است که خوب بشنوید. وقتی کلمه ای را می بینید باید تلفظ صحیح آن را بشنوید. رعایت وزن و ریتم اهمیت ویژه ای دارند. استرس (قسمتی که مشخص می کند تاکید بر روی کدام بخش کلمه بیشتر از سایر قسمت هاست) بخش های مختلف کلمه را بررسی کنید. کلمات زیر را به آرامی بخوانید و بر روی قسمت های پررنگ بیشتر تکیه کنید:

Gina aced her physics exam. I gotta give her props for that!

نکته ۴: کلمات پرکاربرد را به یاد داشته باشید
ممکن است با برخی کلماتی که در انگلیس و امریکا متفاوت استفاده می شوند، آشنایی داشته باشید. مثلا Fall به جای Autumn، Sneakers به جای Trainers، Apartment به جای Flat.

امریکایی ها علاقمند هستند به جای فعل از اسم استفاده کنند. Vacation, Vacuum, lobby نمونه هایی از این مورد هستند. مثلا امریکایی ها می گویند take a vacation به جای اینکه بگویند they vacation. بنابراین سعی کنید به جای فعل شکل اسمی یک کلمه را بکار ببرید.

نکته ۵: هالیوود یا Netflix
علیرغم مطالبی که گفته شد، برای اینکه مانند بومی های امریکایی صحبت کنیم نیاز است که نحوه صحبت کردن آنها را بشنویم. امروزه ایالات متحده، خانه هالیوود، محل ساخت فراوانترین فیلم های سینماست. لهجه امریکایی در فیلم هایی مانند Star Wars, Dark Night trilogy و حتی اثرات کلاسیک مانند Gone with the Wind به خوبی به چشم می خورد. برای اینکه با لهجه های گوناگون دیگر در امریکا آشنا شوید، پیشنهاد می شود فیلم هایی مانند Fargo, Godfather, Forrest Gump, … را مشاهده کنید.

بنابراین همواره تلفظ، وزن و آهنگ، بکارگیری لغات را در نظر داشته باشید. نوع بیان بازیگران هالیوود را تمرین کنید. به آرامی کار را شروع کنید و سپس سرعت خود را افزایش دهید تا به خوبی از انجام آن برآیید.

مطالب مرتبط:

ارسال نظر