آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

آزمون تافل: بخش listening

آزمون تافل: بخش listening بخش Listening: بخش Listening در مجموع بین ۳۰ تا ۵۰ سوال است. در این بخش ۳ نوع سوال پرسیده می شود:

  • مکالمات کوتاه
  • مکالمات طولانی و مذاکرات
  • سخنرانی ها و کنفرانس ها
در آزمون تافل کامپیوتری به شما یک گوشی داده می شود تا صدای Listening را تنظیم کنید. برای مکالمات کوتاه یک تصویر و برای مکالمات طولانی و سخنرانی ها چند تصویر مرتبط با موضوع داده می شود تا راهنمای شما باشند. بنابراین از این تصاویر استفاده کرده و خود را در موقعیت آن قرار دهید تا بتوانید بیشترین ارتباط را با موضوع Listening برقرار کنید. همراه با آن سوالات هم در اختیار شما قرار دارد. برخی افراد حافظه دیداری و برخی حافظه شنیداری بهتری دارند. از هر دو اینها (تصاویر و سوالات پرسیده شده)استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از این بخش بگیرید. ایده اصلی متن را پیدا کنید. کلمات مهم و ایده اصلی متن معمولا کلماتی هستند که بصورت متناوب تکرار می شوند. مثلا در متنی که در مورد سایز یک کلاس صحبت می کند واژه های class size در کنار واژه های دیگر اغلب تکرار می شود. در آزمون تافل انتظار می رود که بتوانید نکات حساس و مهم را در مکالمات تشخیص دهید. به صداهایی که بیانگر حالات مختلف روحی ( هیجان، تعجب و … ) هستند دقت کنید. اگر گوینده با تن صدای نرمال در حال صحبت است و ناگهان تن صدای او تغییر می کند، حالت حساس و قابل توجهی پیش آمده است. به صدای گوینده و تغییر حالات او توجه کنید و سعی در فهم صحبتهایش داشته باشید. مثال:
دیگران خوانده اند
آزمون شنیداری آنلاین تافل

Man: Let’s go to Wal-mart. Woman: There’s a Wal-mart in this small town?

اگر تن صدای زن بالا باشد حالت تعجب را می رساند و احتمالا او انتظار ندارد که Wal-martدر شهر وجود داشته باشد. در آزمون تافل معمولا صفت ها (adjectives) بیشتر مورد سوال قرار می گیرند. بنابراین صفاتی مانند رنگ ها، اعداد، سایز و … را به خاطر بسپارید. مثال:

Man: Let’s go to the store and get some apples to make the pie. Woman: How many do we need? Man: We’ll need fiveapples to make the pie.

همواره خود را جای شخصیت مکالمه قرار دهید و صحبت های او را تفسیر کنید. نباید تنها کلمات او را بازگو کنید بلکه گاهی پرسش ها به گونه ای است که باید صحبت ها را تفسیر نمایید. بطور مثال:

Woman: I think I’m sick with the flu. Man: Why don’t you go see the campus doctor? Sample Question: Why did the man mention the campus doctor? Answer: The campus doctor would be able to determine if the woman had the flu.

به معنای نهفته در صحبت ها گوش کنید. گاهی اوقات گوینده پاسخ سوال را به گونه ای بیان می کند که انتظار نمی رود پاسخ سوال باشد. در این مواقع باید بتوانید منظور پنهان شده در متن را تشخیص داده و بیان کنید. مثال زیر بیان کننده این مطلب است:
دیگران خوانده اند
اول برای نیازهای تحصیلی شما.

Man: Are you going to be ready for your presentation? Woman: I’ve only got half of it finished and it’s taken me five hours just to do this much. There’s only an hour left before the presentation is due.

طبق مثال بالا خانم در طی ۵ ساعت تنها نیمی از کار خود را برای ارائه آماده کرده است و نیم دیگر آن نیز ۵ ساعت دیگر زمان خواهد برد. چون تا ارائه آن یک ساعت زمان باقی مانده است، مسلم است که او نمی تواند کار خود را ارائه دهد. انواع سوالات در مکالمات طولانی
  • مکالمات دانشگاهی:
مکالمات دانشگاهی، گفتگوهایی بین اساتید، دانشجویان و دیگر اعضای دانشگاه است. شما باید بتوانید ایده اصلی و کلمات مهم موجود در گفتگوهای آنها را تشخیص دهید و جزئیات مهم در صحبتهایشان را بازگو کنید.
  • بحثهای کلاسی:
این بحثها شامل صحبت های بین اساتید و دانشجویان در کلاس درس است. لازم است بتوانید نکات اصلی آن را دریابید اما گاهی نیاز به بیان جزئیات صحبت ها نمی باشد.
  • صحبتهای دانشگاهی:
مربوط به سخنان یک استاد پیرامون موضوعی خاص می شود. نیاز است که بتوان خلاصه آن را بیان کرد اما نه همراه با جزئیات.
  • سخنرانی ها:
گفتگوهایی که درمورد موضوعات دانشگاهی در کلاس درس بیان می شود را دربرمی گیرد. علاوه بر اینکه باید بتوانید خلاصه آن را بیان کنید، باید به سوالاتی در مورد چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چرا؟ پاسخ دهید.]]>

ارسال یک نظر