آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

dictionary

آموزش کار با دیکشنری انگلیسی

آموزش کار با دیکشنری انگلیسی

ویژگی های یک فرهنگ لغت خوب و نحوه استفاده از آن

دیکشنری یا همان فرهنگ لغت، کتابی است که برای یافتن معنی کلمات در زبان دیگر بکار می رود. بدون شک، زبان آموزان از سطح مبتدی تا پیشرفته نیاز دارند تا کار با یک فرهنگ واژگان رو خوب بدانند تا بتوانند نیازهای خود را در این زمینه برطرف کنند. در این بخش می خواهیم در خصوص آموزش کار با دیکشنری انگلیسی صحبت کنیم.

آموزش کار با دیکشنری انگلیسی

بخش های مهم یک دیکشنری

بخاطر داشته باشید که تمام واژگان یک فرهنگ لغت بصورت الفبایی فهرست می شوند، به این صورت که اگر به ترتیب قرارگیری آنها نگاه کنید، ترتیب الفبایی را حتی در حرف دوم، سوم و غیره نیز میبینید. مثلا:

ترتیب الفبایی

ترتیب الفبایی

در آموزش کار با دیکشنری انگلیسی، یک زبان آموز باید با بخش های زیر آشنا باشد:

بخش تلفظ و آوایی (فونتیک)

اقسام کلام (part of speech)

معنی

مثال

تلفظ واژگان:

حتما برای تلفظ واژگان دچار مشکل شده اید. اما نکته مهم اینجاست که تمام فرهنگ لغات دارای بخشی هستند که به شما تلفظ صحیح واژگان را نشان میدهد. برای چک کردن تلفظ واژگان، معمولا آن را با یک سری علائم قراردادی بین دو علامت ممیز می نویسند. در مورد تلفظ واژگان در اینجا بیشتر بخوانید.

phonetics

بعضی از واژگان ممکن است دارای دو یا چند تلفظ باشند یا اینکه دارای تاکید های متفاوتی روی بخش های واژه باشند که تمامی این موارد را در بخش تلفظ می توانید مشاهده کنید.

 

تلفظ های چندگانه واژگان

قسمت های کلمه(اجزای کلام یا گفتار) یا part of speech

 

وقتی کلمه را یاد می گیرید، قطعا برای شما مهم است که بدانید آیا این واژه یک اسم، فعل، صفت، قید یا …. است. معمولا بعد از بخش آوایی یا تلفظ در دیکشنری ها، بخش part of speech وجود دارد که به شما نوع و حالت آن کلمه را نشان می دهد و مهمتر اینکه اگر دنبال حالت های دیگر آن واژه هستید، در همین قسمت می توانید بخش های دیگر واژه را پیدا کنید. مثلا کلمه success که یک اسم است ، می توانید حالت های دیگر نظیر فعل، صفت و قید آن را در این بخش بیابید.

 

part of speech

part of speech

معنی واژگان:

بسیاری از واژگان در انگلیسی بیش از یک معنا دارند. معمولا در دیکشنری با شماره آن ها را نشان می دهند و معانی از پرکاربردترین به کم کاربرد ترین مرتب می شود. وقتی متنی را می خوانید و به کلمه جدیدی برخورد می کنید، حتما توجه داشته باشید که لزوما اولین معنی، معادل صحیح آن واژه نیست و باید با توجه مضمون متن، مفهوم متناسب با آن را پیدا کنید. به عنوان مثال کلمه school را در نظر بگیرید. اگر کسی از شما معنی ان را بپرسد قطعا می گویید به معنی “مدرسه” است. اما حالا متن زیر را بخوانید. به نظر شما school در اینجا به چه معناست؟

 

معنی واژگان

معنی واژگان

 مثال ها:

معمولا بعد از معنی کلمات، یک یا چند مثال از آن واژه وجود دارد. مثل ها جملات بسیار مفید و پر کاربردی هستند که می توانند کاربرد واژه و نحوه استفاده آن در جمله را به شما نشان دهند، پس حتما از مثال ها غافل نشوید.

 

مثال ها در دیکشنری

دیکشنری های آنلاین:

بطور کلی مواردی را که باید یک زبان آموز راجع به آن بداند را در بالا یادآور شدیم. اما آیا موارد دیگری هم هست که بتوان از دیکشنری کمک گرفت؟ امروزه با پیشرفت فناوری و اینترنت، دیکشنری های آنلاین در دسترس همگان قرار دارند. دیکشنری های آنلاین دارای مزیت هایی هستند که در کتاب وجود ندارد. مثلا:

  • سرعت سریعتر در یافتن واژگان

  • بروز رسانی مداوم کلمات بر اساس آخرین تغییرات

  • افزودن مثال ها و جزئیاتی نظیر مثال ها و کاربرد ها و …

در نتیجه، یکی از گزینه های خوب برای زبان آموزان استفاده از دیکشنری های آنلاین معتبر است.

آموزش تصویری کار با دیکشنری

چگونه از دیکشنری استفاده کنیم؟

جهت مشاهده ویدئو اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه
  • محمدرضا خرداد ۲۵, ۱۳۹۹ ۶:۳۵ ب٫ظ

    آموزش خوبی بود. با تشکر

    پاسخ
ارسال یک نظر