آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

آیا دست خط در نمره رایتینگ آیلتس تاثیر دارد؟

آیا دست خط در نمره رایتینگ آیلتس تاثیر دارد؟

آیا دست خط در نمره رایتینگ آیلتس تاثیر دارد؟

میزان تاثیر دست خط در بخش رایتینگ آیلتس

 

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت تلفن های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و … اکثر افراد به تایپ مطالب رو آورده اند و کمتر کسی از نوشته های خطی برای ارائه مطالب استفاده می کند. اما همانطور که می دانید آیلتس، آزمونی است که بخشی از آن را رایتینگ تشکیل می دهد و سوالات این قسمت مستلزم این است که با دست خط خودتان پاسخ را بنویسید.

فرض کنید شخصی ۲ متن برای پاسخ به یک تسک رایتینگ بنویسید که متن اول دست خط خوب و متن دوم دست خط خیلی بدی داشته باشد. کدامیک از این دو متن نمره بیشتری بدست خواهد آورد؟ مسلما متن اول. حتی اگر نوشته های متن دوم کاملا درست باشند، باز هم متن اول نمره بهتری کسب خواهد کرد زیرا به چشم فشار کمتری وارد می کند و ممتحن را بیشتر راضی نگه خواهد داشت.

در آزمون آیلتس آکادمیک و عمومی نیز، با همین موضوع روبرو هستیم. متنی که به راحتی قابل خواندن باشد، از ممتحن نمره بیشتری خواهد گرفت نسبت به متنی که خیلی متفکرانه، سازماندهی شده و درست نوشته شده باشد اما دست خطی ناخوانا داشته باشد. این موضوع سبب شد تا به ارائه نکاتی در مورد میزان تاثیر دست خط در بخش رایتینگ آیلتس بپردازیم.

تاثیر دست خط در بخش رایتینگ آیلتس

تاثیر دست خط در بخش رایتینگ آیلتس

۱. دست خط واضح: اینکه دست خط شما روان یا شکسته باشد مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد این است که نوشته های شما به راحتی قابل خواندن باشند. بخصوص در مورد دو حرف “g” و “y” به شدت حساس باشید. در صورتیکه هر یک از این دو حرف به وضوح قابل خواندن نباشند معنای کلمات بسیاری تفاوت خواهد کرد.

۲. وسایل مورد نیاز در رایتینگ: در آزمون ریدینگ و لیسنینگ باید از مداد استفاده کنید در حالیکه در بخش ریدینگ مجاز هستید که خودکار یا مداد را انتخاب کنید. اگر خواستید کلمه ای را پاک کنید تنها لازم است خطی روی آن بکشید بجای اینکه کلی توضیح دهید که کلمه مورد نظر پاک شده است. بنابراین وقت ممتحن برای خواندن متن گرفته نخواهد شد. چنانچه از مداد استفاده می کنید تیره رنگ و تیز باشد. نباید اثری از کلمه ای که پاک می شود وجود داشته باشد و کلمه جدید نوشته شده بجای آن قابل خواندن نباشد زیرا ممتحن را گیج خواهد کرد. چنانچه نیاز بود کلمه ای که جا افتاده را بین کلمات دیگر قرار دهید حتما از علامت ^ استفاده کنید و مطمئن باشید که جای کافی برای نوشتن کلمات اضافی دارید.

۳. تمرین: اگر بخواهید برای آزمون رایتینگ آیلتس دست خط خود را بهتر کنید از تمرین روزانه غافل نشوید. یکی از روش های تمرین روزانه این است که هنگام صحبت کردن با تلفن، یک کاغذ و قلم در دست داشته باشید و چیزهایی که می گویید را بنویسید. بعضی از روزها هم یک رایتینگ بنویسید. بنابراین بعد از مدتی متوجه نوع دست خط خود می شوید و می فهمید که در یک خط قادرید چند کلمه جا دهید تا متنی خوانا نوشته باشید.

هنگام نوشتن سعی کنید از خط بیرون نزنید. این تمرینات باعث می شود سرعت نوشتن شما نیز افزایش یابد. بنابراین در اثر تمرین های سخت روزانه است که دست خط شما بهتر می شود. دست خط شلخته و بد فشار زیادی را بر ممتحن وارد می کند و باعث می شود نوشته شما را با حوصله تصحیح نکند.

اگر عادت دارید که هنگام نوشتن کلمات از حروف بزرگ استفاده کنید، مشکلی نیست. فقط مراقب باشید زمان را از دست ندهید چون استفاده از حروف بزرگ وقت بیشتری از شما خواهد گرفت. گاهی پس از انجام این تمرینات، دست خط خود را به دوستانتان نشان دهید و نظرات آنها را جویا شوید و مطمئن باشید دست خط شما به اندازه کافی قابل خواندن باشد.

مطالعات نشان داده است نوع دست خط افراد با ویژگی های شخصیتی آنها در ارتباط است. آزمون آیلتس فرصتی برای ارزیابی برخی از ویژگی های شخصیتی است. کسی که دست خط بدی دارد مسلما نمره پایین تری کسب می کند و معمولا در کارهای دیگر نیز دچار خطا می شود.

دیگران خوانده اند
۲۰ نکته کلیدی در آیلتس
ارسال یک نظر