آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

استراتژی های تافل:زمان

استراتژی های تافل:زمان رمز اول: زمان بزرگ­ترین رقیب شماست برای موفقیت در آزمون TOEFL باید زمان را عاقلانه بکار گرفت. بسیاری از دانشجویان در پاسخگویی به حداقل یک بخش از آزمون، زمان کم می آورند. جدول زیر برنامه ریزی زمانی برای بخش های مختلف آزمون را نشان می دهد.

زمان پاسخگویی به هر سوال تعداد سوالات کل زمان اختصاص یافته بخش های آزمون
۱/۲- ۱/۳ min ۳۰-۵۰ ۴۰-۶۰ min Listening
۰/۷۵-۰/۸ min ۲۰-۲۵ ۱۵-۲۰ min Structure
۱۰ min استراحت
۱/۵-۱/۶ min ۴۴-۶۰ ۷۰-۹۰ min Reading
۳۰ min ۱ ۳۰ min Writing
  همانطور که مشاهده می کنید این محدودیت های زمانی استرس زیادی را به همراه دارد. برای رسیدن به موفقیت باید مدیریت زمان به شکل مناسبی صورت پذیرد. اهمیت زیاد زمان به این دلیل است که تمام سوالات به میزان یکسانی در نمره نهایی نقش دارند زیرا در آزمون تافل نمره منفی برای پاسخ های نادرست در نظر گرفته نشده است. اگر به دلیل هدر رفتن زمان، پاسخگویی به سوالات یک بخش انجام نشود، نقش منفی سوالات بدون پاسخ مانده به مراتب بیشتر از تاثیر مثبت سوالاتی است که در ابتدا زمان زیادی صرف پاسخ به آنها شده است و چه بسا که به دلیل سختی سوالات این پاسخ ها اشتباه باشد. در قسمت Reading نیز علاوه بر این موضوع، دقت داشته باشید که سوالات به ترتیب سختی مرتب نشده اند و ممکن است سوالات پایانی به مراتب ساده تر از سوالات ابتدایی باشد.
دیگران خوانده اند
استراتژی های تافل:پاسخگویی به سئوالات
راهکارهای مقابله با زمان:
  • حفظ آرامش
  • مرور سوالات
 

حفظ آرامش:

یک ساعت مچی یا یک کرنومتر به همراه داشته باشید. هنگام شروع آزمون و در طول آزمون، گهگاهی زمان را بررسی کرده تا مطمئن باشید طبق برنامه عمل می کنید. به این طریق مشخص می شود چه زمانی از آزمون سپری شده و چه میزان برای پاسخگویی به سوالات باقی مانده است. هرگاه متوجه شدید نسبت به زمان برنامه ریزی شده (طبق جدول) برای هر بخش عقب تر هستید باید سرعت خود را بیشتر کنید. سختی کار در این است که نباید سوالی را بدون خواندن رها کنید. بلکه به محض اینکه در مورد پاسخی تصمیم گرفتید آن را ثبت کنید. زمان خواندن مجدد سوال وجود ندارد. هرچند پاسخ عجولانه به یک سوال احتمال غلط بودن آن را بالا می برد اما پاسخ عجولانه به  چند سوال بهتر است از رها شدن سوالات بیشتر به دلیل تمام شدن زمان. با حفظ آرامش و بررسی پیوسته زمان در طول آزمون می دانید که چه بخشی از زمان را سپری کرده و چه بخشی را پیش رو دارید. هرگاه متوجه شدید از بخش بعدی یک دقیقه عقب تر مانده اید، سوالات را نخوانده رها نکنید بلکه سرعت خود را افزایش دهید. بتدریج با زمان هماهنگ خواهید شد و سپس در آرامش کامل خواهید توانست سوالات بعدی را پاسخ دهید. بعلاوه اگر با سوال مشکلی روبرو شدید، زمان زیادی را صرف آن نکنید و بصورت حدسی پاسخ بدهید. سوالات مشکل، سوالاتی هستند که معمولا نمره ی آنها را بدست نمی آورید. بنابراین اگر بصورت حدسی پاسخ دهید نیز ضرر زیادی را متحمل نشده اید. در آزمون تافل سوالات بصورت کامپیوتری انتخاب شده و بر حسب توانایی شما در اختیارتان قرار می گیرد. معمولا اولین سوال ساده است و چنانچه صحیح پاسخ داده شود سوالات بعدی به مراتب سخت تر خواهد شد. چنانچه سوالی اشتباه پاسخ داده شود، سوال بعدی ساده تر مطرح خواهد شد. بنابراین هنگامی که نسبت به زمان برنامه ریزی شده عقب تر هستید پاسخ حدسی به سوال احتمال غلط بودن جواب را بالا می برد و سبب مطرح شدن سوالات ساده تر می شود. این موضوع سرعت شما را بالا برده و سرانجام با زمان آزمون هماهنگ می شوید. توجه داشته باشید هیچ گاه برای روبرو شدن با سوالات ساده تر پاسخ ها را بصورت حدسی و عمداً به شکل غلط نزنید. زیرا در محاسبه ی نمره ی پایانی آزمون کمکی به شما نخواهند کرد. اگر نسبت به زمان برنامه ریزی شده جلوتر هستید، بهتر است آرام تر پیش بروید. همواره احتمال بی دقتی و اشتباه حتی در بین دانشجویانی که نمره های بالایی کسب می کنند وجود داشته است. بنابراین اگر زمان کافی در اختیار دارید با دقت کار کنید. خطاهای ناشی از بی دقتی همیشه در نتیجه ی نهایی موثرند.]]>

دیگران خوانده اند
مصاحبه آیلتس بخش اول
ارسال یک نظر