آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

استراتژی های تافل:پاسخگویی به سئوالات

استراتژی های تافل:پاسخگویی به سئوالات رمز دوم: پاسخ دادن نه از روی حدس و گمان همانطور که می دانید به دلیل اینکه در آزمون تافل نمره منفی برای پاسخ های نادرست لحاظ نمی شود، پس حدس زدن جواب در مورد سوالاتی که پاسخ آن را نمی دانیم می تواند در نمره پایانی موثر باشد. برای هر سوال که بصورت حدسی پاسخ داده شود، شما حدود ۲۵-۲۰ درصد احتمال درست پاسخ دادن را دارید.

 • برتری میمون ها درآزمون تافل
۲۵-۲۰ درصد شانسی که از آن صحبت به میان آمد به دلیل زیر است. اگر از ۲۰ میمون در مجموع یک آزمون تافل بگیریم، احتمالا آنها در مجموع به ۲۵-۲۰ درصد سوالات پاسخ صحیح می دهند. اما اگر از ۲۰ دانشجو به همان شکل آزمون بگیریم احتمال پاسخهای صحیح کمتر از این مقدار است. علت این موضوع آن است که درآزمون تافل گزینه هایی برای پاسخ هادرنظرگرفته می شوندکه ظاهری فریبنده دارند. میمون ها هیچ ذهنیتی نسبت به پاسخ ندارند، بنابراین بصورت کاملا تصادفی گزینه ای را انتخاب می کنند. اما دانشجویان معمولا گزینه های فریبنده را بعنوان پاسخ انتخاب می کنند که این شانس درست بودن پاسخ را به صفر می رساند. بنابراین هنگامی که سوالی را بصورت حدسی پاسخ می دهید واقعا آن را بصورت تصادفی انتخاب کنید نه اینکه شک و گمان خود را در انتخاب گزینه دخالت دهید. در زمینه پاسخ حدسی روش حذف گزینه ها نیز وجود دارد. با حذف هر گزینه احتمال رسیدن به پاسخ صحیح مطابق جدول زیر بیشتر می شود.
۳ ۲ ۱ ۰ تعداد گزینه های حذف  شده
۱۰۰% ۵۰% ۳۳% ۲۵% شانس رسیدن به پاسخ صحیح
مسلم است که با حذف گزینه هایی که بر نادرست بودن آنها اطمینان دارید احتمال رسیدن به پاسخ صحیح افزایش می یابد. چنانچه حذف گزینه ها بصورت حدسی صورت پذیرد ممکن است گزینه صحیح نیز حذف شود و آنگاه شانس کسب نمره آن سوال صفر درصد خواهد بود. برای جلوگیری از پیش آمدن چنین وضعیتی راه ساده ای وجود دارد. همواره پس از حذف گزینه هایی که از نادرستی آن اطمینان دارید، اولین گزینه باقیمانده را انتخاب کنید. مثال: دانشجویی در بخش Reading که در مورد amine یکی از مشتقات آمونیاک صحبت شده است، با مشکل روبرو است. سوال بصورت زیر مطرح شده است:
دیگران خوانده اند
بخش رایتینگ تافل: TOEFL WRITING

In paragraph 3, the amine will be?

 1. neutralized
 2. protonated
 3. deprotonated
 4. eliminated

دانشجو گمان می دهد که amine می تواند deprotonated باشد. با نگاهی به گزینه ها متوجه می شود که amine به هر حال protonated یا deprotonated است. بنابراین گزینه های A و D به راحتی حذف می شوند. اکنون احتمال رسیدن به پاسخ صحیح ۵۰% است. از بین گزینه های باقیمانده B که اولین گزینه است انتخاب می شود. به این طریق دانشجو گزینه صحیح را پیدا کرد زیرا amine، protonated می باشد.

آنچه در این قسمت گفته شد به این معنا نیست که در پاسخ به سوالات از دانش خود غافل بمانید، بلکه در مواقعی که نیاز به پاسخگویی بصورت تصادفی دارید از این راهکارها بهره بگیرید.

-روش های حدسی خاص
 • عامیانه:
پاسخ هایی که علمی به نظر می رسند بهتر از پاسخ های عامیانه هستند. در بین گزینه های زیر گزینه B نسبت به گزینه A کمتر علمی به نظر می رسد و نادرست است، درحالیکه گزینه A کاملا درست و تحلیل شده است. مثال:

A.) To compare the outcomes of the two different kinds of treatment.

B.) Because some subjects insisted on getting one or the other of the treatments.

پاسخهای سخت: از انتخاب گزینه هایی که پاسخ های بحث انگیز دارند باید خودداری کرد. در بین گزینه های زیر گزینه A بصورت افراطی موضوع را بیان می کند در حالیکه گزینه B یک پاسخ قطعی و درست به موضوع می باشد. طراح برای ایجاد فضایی برای بحث بیشتر کلمه if را بکار برده است. مثال:

دیگران خوانده اند
۵ نکته پیرامون سوالات تلفیقیspeaking آزمون تافل

A.) Bypass surgery should be discontinued completely.

B.) Medication should be used instead of surgery for patients who have not had a heart attack if they suffer from mild chest pain and mild coronary artery blockage.

 • پاسخهای ساده:
توجه به سوالاتی که دو گزینه متضاد در پاسخ های آن وجود دارد، احتمالا یکی از آن ها پاسخ سوال است. اما گاهی گزینه های موجود از یک خانواده هستند و حداقل دو یا سه گزینه در یک زمینه صحبت می کنند. به این گزینه ها باید توجه ویژه داشت و نباید عجولانه تصمیم گرفت. مثال :

A.) Plan I or Plan II can be conducted at equal cost

B.) Plan I would be lessexpensive than Plan II

C.) Plan II would be less expensive than Plan I

D.) Neither Plan I nor Plan II would be effective

سه گزینه اول هر سه در یک زمینه صحبت می کنند. در این سه گزینه مقایسه ای در مورد هزینه طرح ها انجام شده است. دقت داشته باشید که چون گزینه B و C متضاد یکدیگرند نباید عجولانه یکی از آن ها را انتخاب کرد. بلکه گزینه A نیز در همان مورد صحبت کرده است پس باید متن به دقت بررسی شود.
 • پاسخهای دوپهلو:
هنگامی که در مورد نتیجه یک فرآیند پرسش می شود، همواره در پاسخ ها به دنبال عباراتی چون likely, may, can, will often, sometimes, etc, often, almost, mostly, usually, generally, rarely باشید. نویسنده سوال برای اینکه هر احتمالی را پوشش دهد از این عبارات استفاده می کند. از انتخاب هایی که شامل عباراتی چون always و exactly می شود به شدت خودداری کنید.
 • جمع بندی روشهای حدسی:
 • حذف گزینه هایی که از نادرست بودن آنها کاملا اطمینان دارید.
 • انتخاب بهترین گزینه از بین باقیمانده ها، گزینه ای که به درست بودن آن اطمینان بیشتر دارید.
 • در صورتی که هیچ ایده ای نسبت به گزینه های باقیمانده ندارید بصورت تصادفی پاسخی را برگزینید.
]]>

ارسال یک نظر