آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

اشتباهات رایج در لیسنینگ آیلتس

اشتباهات رایج در لیسنینگ آیلتس

خیلی از داوطلبان آزمون لیسنینگ را بسیار سخت تر از ریدینگ توصیف می کنند. منطقی است زیرا در تست ریدینگ با متنی روبرو هستید که می توانید بارها به آن مراجعه کرده و به سوالات پاسخ دهید. اما در لیسنینگ تنها یک بار متن را می شنوید. امکان بازپخش آن وجود ندارد و همین امر سبب می شود لیسنینگ سخت تر از ریدینگ به نظر بیاید. در این مقاله در مورد اشتباهات رایجی که داوطلبان در لیسنینگ مرتکب می شوند و راهکارهای مقابله با آن و بطور کلی نکاتی که برای آزمون لیسنینگ باید در نظر داشته باشیم را  مطرح خواهیم کرد.

۱. لیسنینگ را کورکورانه گوش می دهید!

منظور از کورکورانه شنیدن لیسنینگ این است که بدون اینکه اطلاعاتی از آن بدست آورید آن را می شنوید. در این حالت قطعا نمی توانید پاسخ صحیح سوالات را تشخیص دهید. بنابراین لازم است هنگام تمرین برای آمادگی آزمون، پیش از شنیدن فایل، متن را بخوانید، با ساختار آن آشنا شوید، کلید واژه ها را پیدا کنید و سپس فایل را گوش دهید. حتما بعد از بارها تمرین کردن متوجه خواهید شد کدام قسمت از فایل صوتی پاسخ را بیان می کند.

اشتباهات رایج در لیسنینگ آیلتس

اشتباهات رایج در لیسنینگ آیلتس

۲. مهارت پیش بینی خود را بالا ببرید

جدای از اهمیت شنیدن و فهمیدن متن، خیلی مهم است که بتوانیم برخی کلیدها را پیدا کرده و پاسخ ها را پیش بینی کنیم.

     – نوع فایلی که دارید می شنوید.

     – اطلاعات خاصی که در سوال پرسیده شده و باید به دنبال آن باشید.

بدون پیش بینی این موارد پیدا کردن پاسخ سوال از میان فایل صوتی کار ساده ای نخواهد بود. زیر کلمات کلیدی که می توانند کمکتان کنند خط بکشید. روی این کلمات کلیدی، کلمات و عبارات مترادف آن ها تمرکز کنید. به این ترتیب مکانی که پاسخ شما در آن قرار دارد در فایل صوتی پیدا می شود.

۳. تمرکز خود را از دست ندهید

امکان دارد با سوالی روبرو شوید که شرایط سختی را برایتان پیش آورد و نتوانید به آن پاسخ دهید. این موضوع اغلب باعث حواس پرتی داوطلب می شود و تمرکز او را از بین می برد. مصلحت در این است که در این شرایط سوال را رها کنید و سوالات بعدی را پاسخ دهید. رها کردن این سوال تنها یک نمره از شما خواهد گرفت اما در صورتیکه تسلیم شرایط شوید و سوالات بعدی را از دست دهید میزان کاهش نمره شما بیشتر خواهد بود.

۴. گزینه های نادرست

گزینه های نادرست معمولا حقه هایی هستند که داوطلبان را به بی راهه می برند. این گزینه ها در واقع پاسخ های نادرستی هستند که ظاهری صحیح دارند. اما در لیسنینگ نباید نسبت به گزینه های نادرست بی تفاوت بود و بلعکس باید توجه ویژه ای به آن داشت. برای مثال ممکن است در فایل صوتی گوینده حرف نادرستی بزند اما بلافاصله آن را اصلاح کند. باید حواستان به صحبت نادرست او نیز باشد. در برگه سوال با گزینه های مختلفی روبرو هستید که تنها یکی از آن ها درست است. پس با تشخیص گزینه نادرست، راحت تر می توانید پاسخ صحیح را پیدا کنید.

۵. نادیده گرفتن دستور العمل داده شده برای پاسخ به سوال

راهنمایی هایی که برای سوال و تسک های داده شده در آیلتس انجام می شود را حتما بخوانید و مطابق آنچه خواسته شده عمل کنید. مثلا می خواهند نهایتا در دو کلمه به سوال پاسخ دهید. اگر پاسخ شما ۳ کلمه یا بیشتر باشد نمره ای نخواهید گرفت. پس حتما دستورالعمل داده شده را مطالعه کنید. برای مثال:

۶. اشتباهات املایی

نگران اشتباهات املایی هستید؟ باید بدانید هر کلمه ای که نادرست نوشته شود سبب کاهش نمره خواهد شد. حتی اگر نام مکان ها، شهرها، کشورها یا آدرس را که در فایل صوتی به آن اشاره می شود، اشتباه بنویسید. بنابراین با دقت به فایل صوتی گوش دهید و سپس پاسخ دهید.

۷. خطاهای گرامری

اشتباهات گرامری نیز می توانند سبب کاهش نمره شوند. اگر بجای استفاده از کلمات مفرد، جمع آن را بکار ببرید، اگر ‘s را جا بیندازید یا اگر اسم های قابل شمارش و غیر قابل شمارش را جابجا استفاده کنید، نمره از دست خواهید داد. بنابراین هنگام نوشتن جملات به گرامر جمله بسیار دقت کنید.

۸. پاسخ ندادن به یک سوال

در آزمون لیسنینگ آیلتس، در صورتی که پاسخی نادرست نوشته شود نمره منفی نخواهید گرفت. حتی اگر پاسخ سوال را نمی دانید آن را خالی رها نکنید و بهتر است پاسخ را حدس بزنید. به دو دلیل:

     – اگر حدس شما اشتباه باشد نمره منفی نخواهید گرفت و چیزی را از دست نمی دهید.

     – اگر پاسخ را خالی رها کنید ممکن است بعدا پاسخ سوال دیگری را در جای آن بنویسید و در دردسر بزرگی خواهید افتاد.

بنابراین پیشنهاد می شود هیچ سوالی را بدون پاسخ رها نکنید.

۹. همزمان که فایل صوتی را می شنوید پاسخ ها را در پاسخنامه وارد نکنید

یادتان باشد در طول آزمون لیسنینگ هر فایل صوتی را تنها یکبار خواهید شنید. بنابراین خیلی مهم است که اطلاعاتی که حین شنیدن آن بدست می آورید را فراموش نکنید. در هر صورت می دانیم برای خواندن سوال از روی برگه و وارد کردن پاسخ در پاسخنامه نمی توان بدون استرس رفتار کرد. البته زمان بیشتری تلف می شود که همراه با شنیدن فایل صوتی، سوال را بخوانید، پاسخ را پیدا کنید و در پاسخنامه علامت بزنید. پس از شنیدن فایل صوتی ۱۰ دقیقه اضافه به شما زمان داده می شود. توصیه بر این است که همراه با شنیدن فایل صوتی پاسخ ها را پیدا کنید و در برگه سوال مشخص کنید. از ۱۰ دقیقه ای که در پایان به شما داده می شود استفاده کرده و تنها پاسخ ها را به پاسخنامه انتقال دهید.

دیگران خوانده اند
تکنیک های پاسخگویی به سوالات لیسنینگ آیلتس
دیدگاه
  • نوبتی آذر ۲۳, ۱۳۹۹ ۱:۵۲ ق٫ظ

    ممنون جالب بود

    پاسخ
ارسال یک نظر