آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

افزایش مهارت درک مطلب و اهمیت آن در آزمون آیلتس

 

مطالعه درست بر روی  هر موضوعی درهای جدیدی را برایتان باز می کند و قدرت تفکر شما نسبت به محیط اطراف خود را افزایش می دهد. حتی در مورد شناخت انسان نیز کتابهای بسیاری وجود دارد که در مورد چگونگی تفکر،  هماهنگی اجزای مختلف بدن و تاریخ زندگانی بشر توضیح می دهند. مطالعه در زمینه های مختلف نقش موثری در آزمون ریدینگ آیلتس دارد. برای افزایش مهارت درک مطلب و توجه به اهمیت آن در آزمون ریدینگ آیلتس روش های زیادی وجود دارد. skimming, scanning, extensive reading و intensive reading. در ادامه این مقاله به بررسی هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

روش های کاربردی افزایش مهارت درک مطلب

 

Skimming & Scanning

Skimming و scanning دو مهارت در ریدینگ آزمون آیلتس هستند که توسط برخی از دانش آموزان درست درک نمی شوند و این تصور غلط وجود دارد که این دو مهارت برای پشت سر گذاشتن ریدینگ این آزمون کافی است. skimming روشی است که در آن با سرعت بالا متن را می خوانیم تا ایده اصلی متن را پیدا کنیم. این نوع مطالعه به اصطلاح همان خواندن روزنامه وار است. وقتی روزنامه می خوانیم خیلی سریع مطالب را رد می کنیم تا به خبرهای مورد علاقه خود برسیم و سپس جزئیات آن خبر را می خوانیم.

Scanning روشی دیگر است و در آن به دنبال کلمات کلیدی می گردیم که برای پاسخ دادن به سوال پرسیده شده نیاز است. در واقع کلمات یا عباراتی خاص را پیدا می کنیم که سوال را تکمیل می کند.

افزایش مهارت درک مطلب

افزایش مهارت درک مطلب

Extensive Reading

این روش بیشتر زمانی انجام می شود که در حال یادگیری زبان دوم باشید. هنگامی که می بینید برای خواندن و فهمیدن یک متن  نیازی به دانستن تمام کلمات نیست و به صورت تفریحی متن یا کتابی را می خوانید. مسلما با این روش دامنه لغات یا ساختار گرامری زبان شما هنگامی رشد خواهد کرد که میزان مطالعه شما بسیار زیاد باشد. پس این روش به درد کسانی می خورد که علاقه زیادی به مطالعه داشته و کتابهای زیادی برای خواندن در اختیار دارند. فقط به همین طریق است که می توانند با کلمات مختلف و ساختارهای پیچیده ای از جملات روبرو شوند و آن ها را در کتابها با موضوعات مختلف و ادبیات نوشتاری متفاوت ببینند. بعلاوه روش extensive reading کمک می کند تا دقت و سرعت مطالعه خود را بالا ببرید و مهارت ریدینگ شما افزایش یابد.

 

دیگران خوانده اند
افزایش چشمگیر نمره رایتینگ آیلتس با یک تکنیک ساده!

Intensive Reading

این روش تمرکز و دقت خواندن شما را بالا می برد. در روش intensive reading با مطالعه جزئیات علاوه بر فهمیدن دقیق متن، به ساختار و ترکیبات زبان نیز توجه بیشتری می شود. قابل تصور است که این روش انرژی و زحمت بیشتری را می طلبد اما معنی کلمات متن نیز بخوبی درک می شود.

فرض کنید موبایل خود را گم کرده اید و در حالت ویبره قرار داشته باشد. برای پیدا کردن آن هر گوشه و کناری را می گردید. با یک تلفن دیگر به آن زنگ می زنید تا ویبره آن را حس کنید و خیلی دقیق محل مورد نظر را جستجو می کنید تا آن را پیدا کنید. در ریدینگ آزمون آیلتس نیز بطور مشابه عمل کنید. بعد از خواندن سوال ابتدا موقعیت پاسخ را در متن بیابید. سپس مطالب اطراف آن را دقیق بخوانید تا بتوانید با ساختار مناسب به سوال پاسخ دهید.

در ریدینگ آزمون آیلتس قسمت هایی وجود دارد که نیاز است خیلی دقیق خوانده شود و چه بسا معنی کردن نادرست یک کلمه  ممکن است معنی کل متن را تغییر دهد. اما اگر سوال طوری باشد که پاسخ آن در حد نام بردن یک شخص یا مکان باشد، روش skimming و scanning مناسب است. در صورتی که بخواهید معنی یک کلمه را با توجه به متن بفهمید این روش ها نمی توانند کارساز باشند و باید متن دقیق تر خوانده شود و روش intensive reading بهتر جواب می دهد. بخاطر داشته باشید که این روش نسبت به skimming و scanning نیاز به زمان بیشتری دارد در طول آزمون آیلتس باید بدانید چه زمانی کدام روش را بکار ببرید. پس نیاز به تمرین هایی کاربردی دارید.

مطالعه خود را افزایش دهید و به تقویت مهارت درک مطلب خود بپردازید تا علاوه بر افزایش سرعت خواندن، میزان درک و آشنایی شما با کلمات جدید بیشتر شود. گروه آیلتس آنلاین با تمامی اساتید مجرب خود در کنار شماست و با برنامه ریزی درست و هدایت شده سعی دارد که بتوانید بخش ریدینگ آزمون آیلتس را براحتی پشت سر بگذارید.

ارسال یک نظر