آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

برجسته ترین نکات برای موفقیت در آزمون IELTS

برجسته ترین نکات برای موفقیت در آزمون IELTS

نکاتی برای موفقیت در IELTS

قبل از روز آزمون

اگر برای آزمون IELTS آماده نشده باشید، این آزمون می تواند دلهره آور باشد. آمادگی لازم برای آزمون از طریق بالا بردن مهارت های زبانی نسبت به تست زدن اهمیت بیشتری دارد. هرچند آشنایی با سوالات آزمون نیز از طریق تست های تمرینی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا سبب می شود در روز آزمون بدانید تا چه حد از خود انتظار موفقیت دارید. مهارت های زبانی را در نیز در خود تقویت کنید از قبیل:

  • افزایش دامنه لغات

  • گرامر

  • املای کلمات

  • تلفظ صحیح

راههای بسیاری برای بالا بردن این مهارت ها وجود دارد که در زیر هر یک بررسی می شود.

-افزایش دامنه لغات: بدین منظور باید بیشتر بخوانید و لیستی از کلمات IELTS تهیه کنید. خواندن بهترین روش برای یادگیری لغات جدید، مترادف ها و آشنایی با نحوه بکارگیری کلمات در متن است. نیازی به مطالعه کتابهای پیچیده نیست. بهترین کار خواندن متونی است که به آن علاقمند هستید. اگر به مُد علاقمند هستید، مجلاتی مانند Marie Claire, GQ or Elleرا بخوانید. اگر موزیک مورد علاقه شماست، مجلاتی مانند Rolling Stone, Billboard or Vibeرا مطالعه کنید. چنانچه اخبار و اتفاقات روزمره را پیگیری می کنید مجلات Guardian, New York Times, or the Economistمفید هستند. National Geographicهم سایتی است که بصورت آنلاین مقالات جذاب زیادی را در اختیارتان قرار می دهد که شامل کلمات جدید بسیاری است.

هنگامی که با لغت جدیدی روبرو می شوید، آن را به لیست کلمات خود اضافه کنید. به املای کلمه دقت کنید، معنای آن را بنویسید و مترادف ها و کلماتی که می توانند جایگزین آن شوند را پیدا کنید. سعی کنید از کلمه جدید در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید. ممکن است بخواهید در نوشته های روزانه خود از این کلمات جدید استفاده کنید یا یک پیام یا ایمیل به دوست خود بفرستید، برای روزنامه مطلبی را بنویسید یا حتی در مکالمه روزانه خود کلمات را بکار برید. پازل کلمات نیز روش سرگرم کننده ای برای تمرین یادگیری کلمات و بخصوص املای آنهاست. پیشنهاد می شود از کلمات جدیدی که یاد می گیرید در تمامی بخش های آزمون IELTS استفاده کنید.

-گرامر: هرچند در آزمون IELTS مستقیما گرامر مورد ارزیابی قرار نمی گیرد، اما باید در speaking و writing گرامر صحیح را بکار گیرید. حتی در آزمون های reading و listening نیز استفاده از گرامر نادرست باعث کاهش نمره شما خواهد شد. برای تقویت گرامر به کتابهای basic مراجعه کنید. برای بسیاری از افراد دو زبانه مهم نیست که چگونه و با چه گرامری صحبت می کنند اما با مراجعه به کتاب های basic متوجه اشتباهات گرامری خواهید شد. سعی کنید بخش های مختلف گفتگو (کلمات، فعل، قید، صفت، اسم، ضمیر و … ) را یاد بگیرید.

از ضعف های خود آگاه باشید. اگر می دانید جایی اشتباه عمل می کنید، روی آن متمرکز شده و بیشتر تمرین کنید. می توانید از منابع آنلاین بهره بگیرید، از ساختارهای گرامری استفاده کرده و جمله بنویسید، از افراد انگلیسی زبان راهنمایی بخواهید تا به شما بازخورد دهند.

-املا: املا نیز از مهمترین قسمت های بخش writing است و اشتباهات املایی زیاد نمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی در آزمون های reading و listening نیز از اهمیت برخوردار است. هنگام منتقل کردن کلمات از برگه آزمون به پاسخنامه ممکن است بسیاری از کلمات با املای نادرست نوشته شوند. هرچند که ممکن است پاسخ صحیح به سوال داده باشید، اما املای نادرست می تواند نمره شما را کاهش دهد.

– تلفظ صحیح: املا و تلفظ صحیح بسیار به هم نزدیکند. برای اینکه با املای صحیح بنویسید باید زیاد بخوانید. خواندن هر چیزی، تبلیغات روی بیلبورد، اطلاعات روی پاکت یک محصول، مقاله، روزنامه و … . وقتی کلمه جدیدی را می بینید تلاش کنید تا با صدای بلند آن را بخوانید. دقت کنید که با توجه به حروفی که نوشته می شود چگونه خوانده می شود و هر حرف چه صدایی دارد. سپس آن را به لیست کلمات IELTS خود اضافه کنید.

با دیدن، گفتن و نوشتن کلمه، مغز شما یاد می گیرد که چطور کلمه را تلفظ کند و چطور بنویسد. مسلم است که هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر خواهید دید. با دیدن کلمه در واقع آن را به ذهن می سپارید و چنانچه با املای نادرست آن روبرو شوید متوجه خواهید شد.

نکاتی برای موفقیت در IELTS

روز آزمون:

مدیریت زمان از همه چیز مهم تر است.

Reading: در آزمون reading در مدت یک ساعت، باید ۴ متن را خوانده و به ۴۰ سوال در برگه آزمون پاسخ داده و سپس آنها را وارد پاسخنامه کنید. اگر زمان نادیده گرفته شود، نتیجه کاملی نیز بدست نمی آید. بسیاری از داوطلبان به دلیل مدیریت نکردن زمان، متن reading را ناقص می خوانند. لازم است بطور متوسط برای هر متن ۱۲ دقیقه وقت برای خواندن صرف شود- تقریبا ۵۰ دقیقه از زمان کل این بخش از آزمون را شامل می شود. بنابراین تنها ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه فرصت دارید. البته می دانید که متن اول نسبت به متن چهارم بسیار ساده تر است (متن ها به ترتیب دشوار می شوند). بنابراین نباید وقت زیادی را روی متن اول صرف کنید زیرا احتمالا برای متن آخر نیاز به زمان بیشتری دارید.

البته که شما مسئول کنترل و مدیریت زمان خود هستید. حتی اگر پس از ۱۲ دقیقه نتوانستید پاسخ تمامی سوالات متن اول را بدهید، آن را رها کرده و به سراغ متن دوم بروید. اگر زمان زیادی را صرف متن اول کنید، احتمالا به متن چهارم نخواهید رسید، یا نمی توانید پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید و قطعا نمره ناقصی نیز خواهید گرفت. توجه کنید که اجازه همراه داشتن موبایل یا ساعت را ندارید و زمان روی صفحه ای در سالن نمایش داده می شود. بنابراین با استفاده از آن زمان خود را مدیریت کنید.

Writing: در بخش writing یک ساعت فرصت دارید تا ۲ تکلیف انجام دهید. تکلیف اول باید حداقل ۱۵۰ کلمه و تکلیف دوم دست کم ۲۵۰ کلمه را شامل شود. توصیه می شود ۲۰ دقیقه را صرف تکلیف ۱ و ۴۰ دقیقه را صرف تکلیف ۲ کنید. اینجا نیز خود مسئول مدیریت زمان هستید. ۲۰ دقیقه برای تکلیف اول را در نظر داشته باشید و چنانچه نتوانستید تکلیف را کامل انجام دهید، آن را رها کنید. انجام تکلیف دوم بسیار حائز اهمیت است زیرا نسبت به تکلیف اول، دو برابر نمره دارد.

listening: در کل ۳-۴ فایل صوتی پخش خواهد شد و ۴۰ سوال برای پاسخگویی وجود دارد. قبل از پخش فایل صوتی، متن و سوالات مربوط به آن را بخوانید. هنگام خواندن متن، پاسخ سوالات را پیش بینی کنید و سعی کنید حدس بزنید با چه مدل کلماتی در فایل صوتی روبرو خواهید شد. باید به دنبال چه باشید؟ یک اسم مفرد، قید، فعل یا … . بعلاوه تلاش کنید کلیدواژه های هر سوال را پیدا کنید. کلیدواژه ها اغلب اسم و فعل هستند. پس از یافتن، دور آنها یا زیرشان خط بکشید. این کار کمک می کند تا در حین شنیدن دیالوگ ها، به جای کل متن تنها روی کلیدواژه ها تمرکز کنید. همینطور به کلمات اشاره مانند “however” و “but” که تغییر در نظرات گوینده ها را نشان می دهند، دقت کافی داشته باشید. علاوه بر این بر تکیه های صوتی، که ممکن است بعنوان راهنما بکار روند توجه نشان دهید.

در پایان هر فایل صوتی نیز ۳۰ ثانیه فرصت دارید تا پاسخ ها را بررسی کنید. در پایان تست listening 10 دقیقه فرصت داده می شود تا پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید. از این زمان استفاده کنید تا پاسخ ها را از نظر گرامری و املایی نیز بررسی کنید. اشتباهات گرامری و املایی از شما نمره کم خواهد کرد. بعلاوه مراقب دست خط خود باشید. چنانچه ممتحن نتواند دست خط شما را بخواند، نمره ای نخواهید گرفت. بهترین کار این است که برای نوشتن فقط از حروف بزرگ استفاده کنید که خواندن را راحتتر می کند.

Speaking: مهمترین چیز در بخش speaking این است که صحبت کردن شما ادامه دار باشد. هر چه بیشتر صحبت کنید، ممتحن بیشتر کلمات، ذکاوت، تلفظ و گرامر شما را مورد سنجش قرار می دهد. اگر به مقدار کافی صحبت نکنید نمره دادن به شما برای ممتحن دشوار می شود. با دقت به سوالی که ممتحن می پرسد گوش دهید و دقیقا به همان پاسخ دهید. اگر متوجه سوال نشدید اشکالی ندارد، می توانید از او توضیح بیشتر بخواهید. این موضوع به عنوان یک مهارت ارتباطی محسوب می شود نه به عنوان یک ضعف. اگر برای پاسخ دادن احتیاج به زمان دارید نگران نباشید، می توانید زمان بگیرید تا پاسخ خود را سازمان دهی کنید. با اعتماد به نفس بالا ارتباط چشمی با ممتحن برقرار کنید و راحت صحبت کنید و از دادن پاسخ های از پیش تعیین شده خودداری کنید. واضح صحبت کنید. از مدیریت زمان را در دست داشته باشید.

]]>

دیگران خوانده اند
دوره آنلاین آمادگی آزمون EPT
ارسال یک نظر