آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

لیسنینگ

ترفندهای پاسخگویی به لیسنینگ آیلتس

اگر برای آزمون آیلتس آماده می شوید به احتمال خیلی زیاد یکی از نگرانی های ذهن شما، بخش لیسنینگ و لهجه هایی است که با آن صحبت می شود. بسیاری از داوطلبان می خواهند بدانند لیسنینگ با چه لهجه ای پخش می شود و حتی عده ای تمایل دارند بدانند خودشان چگونه باید صبحت کنند. بنابراین لازم است پیش از شرکت در آزمون آیلتس نسبت به آنچه از آنها انتظار می رود آگاه باشند. لیسنینگ یکی از بخش های جدایی ناپذیر آزمون آیلتس است و نحوه عملکرد شماست که به نمره دلخواه نزدیکتان می کند یا آن را دست نیافتنی می سازد. در این مقاله ترفندهای پاسخگویی به سوالات لیسنینگ ارائه خواهد شد.

 

ترفندهای پاسخگویی به لیسنینگ آیلتس

ترفندهای پاسخگویی به لیسنینگ آیلتس

شرایط آزمون لیسنینگ

لیسنینگ در آیلتس آکادمیک و جنرال، هر دو دارای ۴ بخش به شرح زیر است:

۱. دو مکالمه صورت می گیرد که اولی بین دو نفر در موقعیتی اجتماعی انجام می شود و دیگری بین ۴-۲ نفر صورت می گیرد و سناریویی تحصیلی یا آموزشی است.

۲. دو منولوگ انجام می شود. در اولین مورد شخصی درباره موضوعی اجتماعی صحبت می کند و منولوگ دوم موضوعی تحصیلی دارد.

انواع لهجه

آیلتس آزمونی بین المللی است و ممتحن انتظار دارد با انواع متفاوتی از لهجه ها آشنایی داشته باشید: استرالیایی، نیوزلندی، بریتیش و یا حتی امریکای شمالی. به همین دلیل در بخش لیسنینگ نیز برای داوطلبان انواع متفاوتی از لهجه ها پخش می شود. دقت کنید لهجه هایی که از آن نام بردیم انواع استانداردی هستند که انتظار می رود با آن آشنایی کافی باشید. البته این لهجه ها در نواحی شهری مورد استفاده قرار می گیرند و لهجه های خاص نواحی مختلف نیستند. برای مثال، لهجه بریتیش نوع گویش مردم لندن را بیان می کند. لهجه استرالیایی نوع گویش مردم سیدنی و لهجه امریکای شمالی نحوه گویش مردم ایالات متحده را نشان می دهد. چنانچه لهجه کانادایی در لیسنینگ بخش شود نحوه صحبت کردن مردم در شهرهای ونکوور یا تورنتو است. بطور کل آنگونه که مردم در نواحی شهری صحبت می کنند ملاک است. اما از میان همه این لهجه ها، نوع بریتیش مرسوم تر است.

 

دیگران خوانده اند
آیا دست خط در نمره رایتینگ آیلتس تاثیر دارد؟

چگونگی آشنایی با انواع لهجه ها

یکی از روش های آشنایی با انواع لهجه ها این است که انواع مختلفی از فایل صوتی، مستند ها، اخبار و … را به لهجه های گوناگون گوش دهید و به نحوه بیان هر کلمه در هر لهجه دقت کنید. بعلاوه می توانید فایل هایی با انواع گوناگون لهجه را دانلود کرده و تفاوت های هر یک را تشخیص دهید. برنامه های رادیویی بسیاری نیز به لهجه های نیوزلندی، استرالیایی و … صحبت می کنند که می تواند موثر باشد. انواع برنامه های تلویزیونی، مسابقات، فیلم و … جهت آشنایی با انواع لهجه مناسب هستند. هنگامی که این تمرینات بصورت مداوم انجام شوند ناخودآگاه با تفاوت های موجود در لهجه های مختلف آشنا خواهید شد و قابلیت تشخیص آن لهجه را پیدا خواهید کرد. یکی از بهترین شیوه های تمرین، تماشای فیلم بدون زیرنویس است. بخشی از فیلم را تماشا کرده و آن را متوقف کنید، سپس سعی کنید آنچه شنیده اید را بنویسید. چنانچه در فهم کلمه یا عبارتی مشکل داشتید به زیرنویس مراجعه نمایید.

 

دیگران خوانده اند
دانلود بهترین منابع گرامر آیلتس

لهجه خودتان را داشته باشید

زمانیکه با لهجه های گوناگون برای لیسنینگ آشنا می شوید ممکن است تمایل پیدا کنید لهجه خاصی را برای خود در بخش اسپیکینگ انتخاب کنید. کارشناسان توصیه می کنند بجای این کار دامنه لغات خود را افزایش دهید، ایده های ذهنی خود را بیشتر کنید و سعی کنید به صورت طبیعی و با آرامش صحبت کنید. تلفظ درست کلمات، آهنگ و استرس های درست لغات را بخاطر بسپارید. این راهکارها تاثیر بیشتری بر روی ممتحن دارد تا اینکه با استفاده از لهجه ای خاص به فکر فریب ممتحن باشید.

 

در این مقاله نکات و استراتژی های لازم برای شرکت در آزمون لیسنینگ ارائه شد که بطور خلاصه مرور می شود:

۱. آزمون لیسنینگ ۴ قسمت دارد ۲ مکالمه گروهی و ۲ منولوگ

۲. انواع لهجه هایی که در لیسنینگ ممکن است با آن روبرو شوید و انتظار می رود با آن آشنایی داشته باشید عبارتند از: بریتیش، امریکایی، استرالیایی و نیوزلندی

۳. برای آشنایی با انواع لهجه ها می توانید به انواع فایل های آموزشی، برنامه های آنلاین و … مراجعه و تمرین مداوم داشته باشید.

۴. سعی نکنید هیچ یک از لهجه ها را تقلید کنید، بلکه همواره بطور طبیعی و با لهجه خود صحبت کنید. تلاش کنید بجای استفاده از لهجه ای خاص، گستره واژگان و ایده های ذهنی گوناگون داشته باشید و کلمات را بطور صحیح و با استرس و آهنگ مناسب تلفظ کنید.

ارسال یک نظر