آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

 

چه تفاوتی بین این دو شکل برگزاری آزمون وجود دارد؟

با توجه به اینکه سالها از برگزاری مستمر آزمون آیلتس می گذرد جای تعجب نیست که امروزه بجای آیلتس کاغذی شاهد برگزاری آیلتس کامپیوتری باشیم. آیلتس یکی از پرطرفدارترین آزمون هایی است که سطح زبان انگلیسی داوطلبان را ارزیابی می کند تا برای ادامه تحصیل، اقامت یا کار در کشور دیگری زندگی کنند. این آزمون به دو شکل آکادمیک و جنرال، در چهار بخش ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ و ۴۸ بار در سال برگزار می شود. در این مقاله بصورت خاص تفاوت آزمون آیلتس کامپیوتری و کاغذی را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

حدود ۳۰ سال است که آزمون آیلتس به شکل کاغذی (حضوری) برگزار می شود. امروزه نیز افرادی پیدا می شوند که ترجیح می دهند به صورت حضوری در جلسه آزمون شرکت کنند. اما با پیشرفت تکنولوژی برگزاری آزمون ها بسیار راحت تر شده است. چند سالی است که در کشورهای زیادی آزمون آیلتس به شکل کامپیوتری اجرا می شود. این کشورها عبارتند از:

استرالیا

فیلیپین (مانیل)

امارات متحده عربی (ابوظبی، دبی)

چین (گوانگژو)

روسیه (مسکو)

ویتنام (هوشی مین)

هنگ کنگ

عربستان سعودی (ریاض)

هند (دهلی)

سنگاپور

کره (سئول)

سریلانکا (کلمبو)

نیوزلند

تایلند (بانکوک)

پاکستان (اسلام آباد، کراچی، لاهور)

ترکیه (آنکارا، استانبول)

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی در چیست؟

 

  • مهم نیست که آزمون شما از کدام نوع باشد. همیشه لازم است قبل از شروع آزمون در جلسه حاضر شوید. در آزمون های کاغذی که به صورت حضوری برگزار می شود بیش از ۱۰۰ داوطلب در یک سالن بزرگ حضور دارند و همزمان رقابت را شروع می کنند اما آزمون کامپیوتری در مکانی کوچک برگزار می شود و تنها یک نفر پشت هر کامپیوتر قرار می گیرد.

  • زمان آزمون برای هر دو نوع یکسان است. شکل و ساختار سوالات نیز تفاوتی ندارد. تنها چیزی که تغییر کرده است شکل ارائه دادن سوالات است. در آزمون کاغذی بخش های ریدینگ و رایتینگ بر روی کاغذ نوشته می شود در حالیکه در آزمون کامپیوتری برای پاسخ به سوالات این بخش از دسکتاپ کامپیوتر استفاده می شود.

  • در آزمون کامپیوتری باید تسک های رایتینگ را توسط کامپیوتر تایپ کنید. اگر در تایپ مشکل جدی نداشته باشید، این کار چند مزیت دارد. اول اینکه از بابت دست خط نگران نخواهید بود. مطمئنا خط تایپ شده برای هر ممتحنی براحتی قابل خواندن است. دیگر اینکه همزمان که تایپ می کنید می توانید جملات را خوانده و در صورت نیاز اصلاح کنید و نیازی به پاکنویس نخواهید داشت. اما در آزمون کاغذی باید در برگه ای جداگانه پاسخ ها را نوشته و پس از ادیت کردن آن را به پاسخنامه اصلی منتقل کنید. مسلما این روش وقت بیشتری از شما خواهد گرفت.

از طرفی دیگر هنگام انجام آزمون با کامپیوتر ساعت بر روی صفحه مانیتور در اختیار شماست و پیوسته آن را در نظر دارید. در حالیکه در آزمون کاغذی ساعت در گوشه ای از سالن نصب است و گاهی اوقات مراقبین آن را اعلام خواهند کرد که این خود استرس آزمون را بالا می برد.

  • مزیت دیگر آزمون کامپیوتری این است که نتیجه این آزمون پس از ۱۳ روز اعلام خواهد شد در حالیکه اعلام نتایج آزمون کاغذی حدود ۴ تا ۶ هفته زمان می برد.

  • یکی از مواردی که باعث سهولت کار در آزمون کامپیوتری می شود این است که پاسخ سوالات بصورت اتوماتیک روی کامپیوتر ذخیره شده و در پایان به سِروِر دانشگاه کمبریج فرستاده می شود. در حالیکه در آزمون کاغذی، پس از پایان آزمون ممتحن پاسخنامه ها را جمع آوری کرده و باید ارسال کند. به همین دلیل تا اعلام نتایج مدت بیشتری طول می کشد.

  • برای بخش لیسنینگ نیز آزمون کاغذی با سختی های خاص خود همراه است. فایل لیسنینگ توسط گوینده در سالن پخش می شود که ممکن است از نظر وضوح و کیفیت صدا برای داوطلبان گوناگون با اشکالاتی همراه باشد. اما در آزمون کامپیوتری برای هر داوطلب یک هدفون در نظر گرفته شده و داوطلب به راحتی فایل لیسنینگ را از طریق آن خواهد شنید.

  • بخش اسپیکینگ نیز برای هر دو آزمون یکسان است و ممکن است همان روز یا در روز دیگری انجام شود.

مواردی که به آن اشاره کردیم بطور کلی تفاوت های آیلتس کامپیوتری و آیلتس کاغذی را بیان کردند. توجه داشته باشید تفاوتی در ساختار و شکل سوالات یا مدت زمان برگزاری این دو شکل از آزمون وجود ندارد. همه چیز بستگی به میزان توانایی و نحوه آمادگی شما دارد. اگر خواهان شرکت در آیلتس بصورت کامپیوتری هستید باید به تمرین بیشتر آن بپردازید. برای انجام این کار متخصصان گروه آموزشی آیلتس آنلاین همواره در کنار شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

دیگران خوانده اند
آیلتس کامپیوتری
ارسال یک نظر