آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

حقایقی در مورد speaking آزمون IELTS (بخش اول)

حقایقی در مورد speaking آزمون IELTS (بخش اول)

بخش speaking تنها صحبت کردن را شامل نمی شود بلکه مانند سایر بخش های آزمون IELTS باید بتوانید مهارت خود را در صحبت کردن به صورت متنوع  برای ممتحن به نمایش بگذارید. مثلا بتوانید با استفاده از کلمات مختلف پیرامون موضوعات متفاوت و در زمینه های خاص صحبت کنید. اینها چیزهایی هستند که باید به عنوان دانشجو در آن مهارت داشته باشید. بنابراین همانطور که برای سایر بخش های آزمون آماده می شوید، نیاز است تا آمادگی آزمون speaking را نیز پیدا کنید. در این قسمت نکاتی مطرح می شود که به آماده سازی شما کمک خواهند نمود:

  • آزمون speaking در واقع آزمون برقراری ارتباط است. در این آزمون میزان مهارت شما در برقراری ارتباطی موثر به زبان انگلیسی سنجیده می شود. پیش از هر چیز روانی کلام و توانایی شما در گفتگو مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین چنانچه اشتباهی مرتکب شوید (مثلا یک اشتباه گرامری)، پایان کار نخواهد بود. در واقع اشتباهات شما مورد توجه قرار می گیرند اما در صورتی که بیش از حد تکرار شوند کسر نمره را به همراه خواهند داشت.

  • برای اینکه اشتیاق شما نسبت به آزمون حفظ شود، احتیاط را کنار گذاشته و بسیار صبحت کنید. هر چه مقدار صحبت کردنتان بیشتر باشد موفقیت بیشتری بدست خواهید آورد. نیازی نیست جهت تمرین speaking حتما با افراد انگلیسی زبان صحبت شود، می توانید از دوستان و همکارانتان برای speaking استفاده نمایید.

  • چگونگی تلفظ واژه ها نیز بخشی از آزمون speaking است. در هر زبانی تلفظ نیز بخشی از موارد یادگیری آن زبان محسوب می شود، بنابراین ممتحن در آزمون speaking چگونگی تلفظ شما را بررسی خواهد کرد. هر چند که تلفظ روی فهم صحبت ها تاثیر می گذارد اما انتظار نمی رود که زیاد روی نمره تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر احساس می کنید که تلفظ کلماتی را درست نمی دانید یا الگوی مناسب لحن و آهنگ متن را نمی توانید تشخیص دهید توصیه می شود روی آن کار کنید بخصوص اگر انتظار نمره ۸ دارید. هنگامی که واژه جدیدی می آموزید و از چگونگی تلفظ آن آگاه نیستید حتما آن را در دیکشنری بررسی کنید.

  • سریع صحبت کردن به معنای روانی کلام نیست. برخی از دانشجویان تصور می کنند هر چه سریعتر صحبت کنند، speaking آنها روان تر به نظر می رسد. در حالیکه بسیاری از مردم انگلیسی زبان، سریع صحبت نمی کنند. سرعت در speaking ممکن است سبب شود ممتحن متوجه بسیاری از کلمات نشود. همچنین سریع صحبت کردن باعث می شود نتوانید به خوبی فکر کنید و با زمانی که در اختیار دارید هماهنگ نباشید و در نتیجه از نشان دادن توانایی خود در speaking باز بمانید.

  • از طرفی آرام و کند صحبت کردن نیز سبب می شود ممتحن نتواند سوالات زیادی بپرسد. بسیاری از افراد این را یک استراتژی برای فرار از سوالات ممتحن می دانند. اما آنچه مشخص است هر چه کمتر صحبت کنید ممتحن نیز شما را شایسته نمره کمتری خواهد دانست. ممتحن ها آمادگی رویارویی با هر گونه حقه و استراتژی برای فریب را دارند، بنابراین فکر آن را از ذهن بیرون کنید. بهترین کار ارائه ای نرمال است. اگر به فکر این حیله ها باشید می توان گفت آمادگی دستیابی به نمره بالا در آزمون IELTS را ندارید.

  • در حین انجام آزمون speaking ارتباط چشمی خود را با ممتحن از دست ندهید. زبان بدن ممتحن بیان می کند که آماده پرسش سوال بعدی است یا تمایل دارد همچنان به صحبت های شما گوش فرا دهد. همچنین هنگامی که باید بحث پیرامون یک موضوع انجام شود، گاهی ممتحن به شما کمک می کند تا ایده های خود را بیشتر توضیح دهید. Speaking یک آزمون چالشی محسوب نمی شود و انتظار نمی رود که شما یک طرفه صحبت کنید بلکه تعامل گفتاری بین شما و ممتحن است.

نمونه ای از speaking آزمون IELTS

Part 1

Time: 4-5 minutes

Now, in this first part of the test I’m going to ask you some questions about yourself.

Are you a student or do you work now?

۱- Why did you choose this course/job? ۲- Talk about your daily routine. ۳- Is there anything about your course/job you would like to change? ۴- I’d like to move on and ask you some questions about shopping.

Who does most of the shopping in your household?

۱- What type of shopping do you like? (Why?) ۲- Is shopping a popular activity in your country? (Why/why not?) ۳- What type of shops do teenagers like best in your country?

Let’s talk about films.

۱- How often do you go to the cinema? ۲- What type of films do you like best? (Why?) ۳- What type of films don’t you like? (Why not?)

Part 2

Time: 3-4 minutes

Now, I’m going to give you a topic and I’d like you to talk about it for 1-2 minutes.

Before you talk you’ll have one minute to think about what you are going to say and you can make notes if you wish. Do you understand?

Ok, here’s some paper and a pencil to make notes, and here is your topic. I’d like you to describe something you own which is very important to you.

Describe an important event in your life.

You should say:

-When it happened -Who you were with -What happened

And explain why you feel it was important.

Describe an important event in your life.

Follow up questions:

۱- Do you still think about this event often? ۲- Can the other people involved remember this event?

Part 3

Time: 4-5 minutes

We’ve been talking about an important event in your life, and I’d now like to ask you some questions related to this.

۱- What days are important in your country? ۲- Why it is important to have national celebrations? ۳- How is the way your national celebrations are celebrated now different from the way they were celebrated in the past? ۴- Do you think any new national celebrations will come into being in the future? ۵- Are there any celebrations from other countries that you celebrate in your country? ۶- What are the benefits of having events that many people around the world are celebrating on the same day? ***

]]>

دیگران خوانده اند
منابع مفید برای تقویت درک مطلب انگلیسی
ارسال یک نظر