آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

دو ترفند برای افزایش نمره ریدینگ!

دو ترفند بسیار کاربردی برای افزایش نمره ریدینگ آیلتس!

وقتی می پرسید: “بهترین روش افزایش نمره ریدینگ چیست؟” بدون شک پاسخی که از همه جا دریافت می کنید این است: skimming و scanning

از آنجاییکه زمان آزمون ریدینگ محدود است، بنابراین مدیریت زمان و استفاده درست از آن برای پاسخ به سوالات این بخش بسیار اهمیت دارد. باید ۴۰ سوال مربوط به ۳ متن را در مدت زمان ۶۰ دقیقه پاسخ دهید. به همین دلیل بکارگیری دو روش scanning و skimming برای رسیدن به نمره دلخواهتان بسیار موثر هستند.

هرچند اکثر داوطلبان خود را برای آزمون آماده می کنند و تست های زیادی در این زمینه انجام می دهند اما بسیاری از آنها با نحوه بکارگیری این دو روش ناآشنا هستند.

Skimming و scanning دو مهارت کاربردی برای رسیدن به موفقیت در آزمون ریدینگ هستند. بسیار مهم است که بدانید کجا، چه زمانی و چگونه از این دو روش استفاده کنید.

 

آشنایی با روش های skimming و scanning

Skimming: یعنی مطالعه کامل متن یا بخش زیادی از آن به منظور فهمیدن منظور کلی متن. مثل خواندن روزنامه. هنگام خواندن روزنامه ابتدا سرتیترها را می خوانیم. اگر تیترها جذاب باشند سپس متن آن خبر را مطالعه می کنیم. با این روش همه اخبار روزنامه را در مدت کوتاهی مطالعه می کنیم و در استفاده از زمان نیز صرفه جویی می شود.

بطور مشابه در مورد ریدینگ نیز عمل کنید. به شما متنی نسبتا طولانی همراه با سوالاتی درمورد آن داده می شود که باید در مدت زمان کوتاهی به آنها پاسخ درست دهید. Skimming کمک می کند تا خیلی سریع موضوع اصلی متن را پیدا کنید، ساختار آن را تشخیص دهید و بدانید به دنبال چه چیزی باید بگردید. نکته مهم در skimming این است که ما به دنبال یافتن اطلاعات مشخصی نیستیم بلکه فقط ایده کلی از متن را بدست می آوریم.

نکات کاربردی skimming:

     – ابتدا عناوین را بخوانیم

     – جمله اول و آخر هر پاراگراف را بخوانیم

     – زیر کلمات مهم ( اسامی، تاریخ، کلمات bold و italic) خط بکشیم

     – از عناوین و تیترهای داده شده یادداشت برداریم

دو ترفند برای افزایش نمره ریدینگ!

دو ترفند برای افزایش نمره ریدینگ!

Scanning: یعنی پیدا کردن اطلاعاتی خاص در متن مانند اسامی، تاریخ، مکان و یا آدرس.

برای درک بهتر روش scanning زمانی را در نظر بگیرید که در لیست مخاطبین تلفن همراه خود به دنبال شماره خاصی می گردید. اولین حرف نام مخاطب مورد نظر را تایپ می کنید تا از بین تعداد محدودی از مخاطبین سرچ را انجام دهید. بنابراین سرعت جستجوی شما بالاتر می رود و سریعتر به هدف دلخواه می رسید.

بطور مشابه در ریدینگ آیلتس عمل می کنیم. ابتدا به روش skimming متن را مرور می کنیم تا ایده کلی آن را بفهمیم. سپس باید سوال را بخوانیم. اکنون با ذهنیتی که از متن بدست آورده ایم می توانیم به سراغ بخش مورد نظر رفته و پاسخ سوال را از طریق scanning پیدا کنیم.

با این توضیح حتما دریافته اید که روش scanning به تنهایی کمکی در سوالات ریدینگ نمی کند بلکه فقط محدوده خاصی که پاسخ سوال در آنجا قرار دارد را مشخص می کند.

نکات کاربردی scanning:

     – ابتدا عنوان متن داده شده را می خوانیم

     – زیر کلیدواژه ها خط می کشیم و سعی می کنیم مترادف آن ها را بنویسیم

     – اسامی و اعدادی که در متن بکار رفته اند را هایلایت می کنیم

     – اگر به کلیدواژه یا مترادف آن در متن برخورد کردید آن ها را مشخص کنید

     – کلماتی که متناوباً در متن تکرار می شوند را مشخص می کنیم. ممکن است این کلمات مکان پاسخ را به ما نشان دهند

     – تیترها یا اطلاعات خاصی که مهم به نظر می رسند را مشخص می کنیم

تا اینجا متوجه شدیم که روش skimming به فهم محتوای متن کمک می کند و روش scanning برای یافتن موقعیت اطلاعاتی خاص در متن است. اما آنچه باعث می شود بتوانیم پاسخ صحیح سوال را پیدا کنیم چیزی نیست جز close reading.

 

دیگران خوانده اند
4 استراتژی بی نظیر برای موفقیت حتمی در آیلتس!

Close reading به چه معناست؟

در آزمون آیلتس close reading به این معناست که چگونه پاسخ صحیح یک سوال را انتخاب کنیم. دو روشی که پیشتر گفته شد یعنی skimming و scanning بدون close reading معنایی ندارد. یعنی مرور کلی متن و پیدا کردن موقعیت پاسخ هیچ گاه شما را به پاسخ اصلی نمی رساند مگر اینکه close reading را نیز در کنار دو روش گفته شده بکار بگیرید. هنگامی که متن را skim کردید، سوال را بخوانید و متن را scan کنید تا مکان تقریبی پاسخ را بیابید. سپس جملات و پاراگراف های موجود را به دقت بخوانید و در مورد درستی یا نادرستی سوال تصمیم بگیرید. در واقع مفهوم close reading همین خواندن دقیق جملات است.

نکات کاربردی close reading:

     – تلاش کنید معنی تمام کلمات متن را بفهمید

     – زمان مناسب را برای فهم متن در نظر بگیرید

     – قبل از انتخاب پاسخ با دقت در مورد آن تصمیم گیری کنید

در مجموع سه روش ساده skimming، scanning و close reading را برای حل سوالات ریدینگ معرفی کردیم. در بخش ریدینگ آیلتس با بیش از ۱۰ نوع سوال روبرو خواهید شد. بنابراین توصیه می شود روش یکسانی برای حل تمامی سوالات داشته باشید. ممکن است روش شما برای حل همه سوالات درست کار کند یا برعکس. بنابراین باید در دوره آمادگی خود برای کسب مهارت در روش خود بسیار تمرین داشته باشید.

ارسال یک نظر