آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

موارد مهم در خصوص علامتگذاری رایتینگ آیلتس

موارد مهم در خصوص علامتگذاری رایتینگ آیلتس

 

اهمیت بکارگیری علائم نگارشی در هر زبانی کاملا روشن است. زبان انگلیسی نیز از این مورد مستثنی نیست. ممکن است تصور شود استفاده از این علائم پیچیده است و ضرورتی ندارد اما به وضوح می توان دریافت که بکار بردن علائم نگارشی خواندن متن را روان تر ساخته و مفهوم آن را دقیق تر مشخص می کند. استفاده نادرست از این علائم یا عدم بکارگیری آن ممکن است درک معنای متن را با مشکل روبرو کند.

ما از طریق رایتینگ، افکار خود را با دیگران در میان می گذاریم. در واقع رایتینگ پلی است که ارتباط میان ما و دیگران را برقرار می کند. بنابراین اگر اشتباه گرامری، املایی یا بکار بردن نادرست علائم نگارشی در متن دیده شود، انتقال مفاهیم به خواننده به سادگی انجام نمی گیرد. پس می توان گفت وجود علائم نگارشی متن را قوی تر می سازد. استفاده از این علائم نگارشی در رایتینگ آیلتس نیز به شدت توصیه می شود. می دانیدکه هر چه خواندن رایتینگ شما ساده تر باشد نمره بهتری بدست خواهید آورد. علامتگذاری در رایتینگ آیلتس یکی از مواردی است که شما را برای رسیدن به نمره مطلوب در این بخش یاری می کند.

 

انواع علائم نگارشی در زبان انگلیسی

 

۱- حروف بزرگ انگلیسی (capital letters) و علامت نقطه (full stop)

اولین حرف از اولین کلمه هر جمله، حتما باید با حروف بزرگ انگلیسی نوشته شود، علاوه بر این در انتهای جمله باید نقطه قرار گیرد تا محدوده هر جمله مشخص گردد و جملات از هم متمایز شوند. همچنین اولین حرف کلماتی که نام اشخاص، مکان ها، ملیت و زبان ها هستند نیز باید با حروف بزرگ نوشته شود. برای مثال:

Delhi is the capital of India.

۲- ویرگول (commas)

هدف اصلی قرار دادن ویرگول در جمله ایجاد مکث برای فهم بهتر مطلب است. در واقع ویرگول با جدا کردن بخش هایی از جمله از بد فهمی آن جلوگیری می کند. مثال:

She is an intelligent, beautiful, young woman.

۳- نقطه ویرگول (semicolon)

علامت نقطه ویرگول کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این علامت زمانی بکار می رود که مفهوم جمله کامل است اما هنوز نیاز است تا اطلاعات بیشتری در مورد آن داده شود. برای مثال:

The manager was loved by all his staff; many employees quit their job when he was fired.

۴- علامت دو نقطه (colon)

دو نقطه زمانی استفاده می شود که می خواهیم توجه خواننده را به ادامه متن جلب کنیم و زیر شاخه های متن را بصورت موردی نام ببریم. مثال:

You may be required to bring many things:

  • sleeping bags

  • pans, utensils and

  • Warm clothing.

موارد مهم در خصوص علامتگذاری رایتینگ آیلتس

موارد مهم در خصوص علامتگذاری رایتینگ آیلتس

۵- آپاستروف (apostrophe)

برای نشان دادن مالکیت استفاده می شود. وقتی می خواهیم نشان دهیم چیزی به کسی یا چیز دیگری تعلق دارد. همچنین با توجه به اینکه اسمی که همراه آپاستروف آمده است مفرد یا جمع باشد از ‘s یا  s’استفاده می شود. مثال:

  • Jonah’s painting is a spectacular one.

  • The headmaster took away the students’ ball.

  • علامت تعجب (exclamation mark)

علامت تعجب در انتهای جملاتی بکار می رود که تلاش در انتقال احساسات نویسنده دارند. به عبارت دیگر در پایان جملات عاطفی این علامت دیده می شود. متاسفانه بسیاری از داوطلبان بصورت مفرط و غیر اصولی از این علامت استفاده می کنند که همین کار سبب کاهش نمره رایتینگ خواهد شد. توجه داشته باشید در نوشته های رسمی ( فرمال رایتینگ) بکار بردن این نشانه در نوشته هرگز توصیه نمی شود. مثال:

Tom, Look out!

What a mess!

۶- علامت سوال (question mark)

در انتهای جملات پرسشی، علامت سوال قرار می گیرد تا آهنگ خواندن متن را به مخاطب انتقال دهد. دقت کنید در نوشته های رسمی ( فرمال رایتینگ) از بکار بردن این علامت بپرهیزید. مثال:

Why does light travel faster than sound?

 

دیگران خوانده اند
11 روش فوق العاده برای نوشتن رایتینگ آیلتس

در این مقاله با علامتگذاری رایتینگ آیلتس آشنا شدید و ضمن شناخت این علائم باید جایگاه مناسب استفاده از آن را بدانید. با این وجود اشتباهاتی رایج در بین داوطلبان وجود دارد که در زیر به آن می پردازیم:

عدم قرار دادن نقطه در انتهای جمله: اگر عادت نکرده اید نقطه انتهای جمله را بگذارید باید بدانید ممتحن در تشخیص ابتدا و انتهای جملات شما دچار زحمت می شود و چه بسا مفهوم متنی که نوشته اید با اشکال روبرو شود. این کار پیوستگی و ارتباط مطالب رایتینگ شما را پایین آورده و سبب می شود با همین اشتباه کوچک نمره خوبی در رایتینگ بدست نیاورید.

استفاده نابجا از ویرگول: برخی جملات را با نقطه تمام نمی کنند بلکه با استفاده از چند ویرگول جملات را پی در پی می نویسند. این کار جملات را طولانی کرده و ذهن خواننده رایتینگ را خسته می کند. اگر در یک جمله از رایتینگ خود ۳ یا ۴ ویرگول استفاده کردید ولی جمله را به پایان نرساندید بدانید اشتباهی در کار شما وجود دارد.

بکار بردن علامت تعجب در فرمال رایتینگ: همانطور که پیشتر گفته شد استفاده از علامت تعجب در نوشته های رسمی توصیه نمی شود. فقط در نوشته های غیر رسمی برای بیان عواطف، تعجب، نفرت، خطر، خشم، شوک و ناراحتی و … بکار می رود.

استفاده از آپاستروف همه جا به معنای مالکیت نیست: زمانی که It’s در جمله ای دیده می شود صرفا برای خلاصه نویسی It is به این صورت نوشته شده است و به معنای مالکیت نیست.

اکنون که با علائم نگارشی و چگونگی کاربرد هر یک در رایتینگ آیلتس آشنا شدید، نیاز دارید تا در نوشتن رایتینگ به تمرین آنها بپردازید. چنانچه سوال یا ابهامی در این زمینه وجود داشته باشد گروه آموزشی آیلتس آنلاین با تمامی امکانات و اساتید مجرب خود همراه شماست تا رسیدن به نمره دلخواه در رایتینگ آیلتس را برای شما ساده تر کند.

ارسال یک نظر