آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

کیوکارد آزمون آیلتس

نحوه پاسخگویی به کیوکارد آزمون آیلتس

نحوه پاسخگویی به کیوکارد آزمون آیلتس

بسیاری از ما از بخش اسپیکینگ آیلتس واهمه داریم و تقریبا دلایل همگی هم مشابه هستند. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که دانستن آن کمک می کند تا درست و با اعتماد به نفس در بخش اسپیکینگ صحبت کنیم.

اسپیکینگ کوتاه ترین بخش آزمون آیلتس است و چیزی حدود ۱۱-۱۴ دقیقه زمان می برد. درضمن برای آیلتس جنرال و آکادمیک نیز بطور کاملا یکسان برگزار می شود. در این مقاله نکاتی درمورد اسپیکینگ در اختیارتان قرار داده خواهد شد.

اسپیکینگ ۳ بخش دارد:

۱. مقدمه و معرفی خود، در این قسمت به سوالاتی درمورد خود، خانواده و دوستانتان پاسخ خواهید داد.

۲. در بخش دوم درباره موضوعی که به شما داده می شود صحبت خواهید کرد.

۳. باید درمورد سوالی که در بخش دوم به شما داده شد بیشتر توضیح داده و بحث کنید.

در بخش دوم اسپیکینگ که اصطلاحا کیوکارد نام دارد، کارتی در اختیار شما قرار می گیرد که موضوعی همراه با چند کلمه کلیدی روی آن نوشته شده و باید حدود ۲ دقیقه درمورد موضوع سخن بگویید. ابتدا اندکی فرصت دارید تا قلم و کاغذ برداشته و با فکر کردن به موضوع نت برداری کنید و سپس درمورد آن صحبت کنید.

احتمالا خیلی از ما نگران این هستیم که چطور باید ۲ دقیقه روان و مسلط درمورد موضوعی صحبت کنیم. جای نگرانی نیست. استراتژی هایی که در ادامه آورده شده است کمک می کند تا نگرانی ما برطرف شود:

نحوه پاسخگویی به کیوکارد آزمون آیلتس

نحوه پاسخگویی به کیوکارد آزمون آیلتس

۱- اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس در بخش اسپیکینگ نقش موثری دارد. اگر عصبی باشید، دچار لرزش سخن و لکنت زبان شوید و مدام جملات و کلمات را تکرار کنید، صحبت شما هرچقدر صحیح باشد به دل نمی نشیند. بنابراین در این بخش از آزمون با اعتماد به نفس کامل حاضر شوید و تصور کنید با دوستان و آشنایان خود سخن می گویید.

 

۲- دسته بندی ایده ها

هنگامی که قلم و کاغذ به شما داده می شود، بیشترین بهره را از آن ببرید. حتما افکار و ایده های خود در مورد موضوع را دسته بندی کرده و چارچوبی از آن برای خود تهیه کنید. داشتن مقدمه، متن اصلی و نتیجه گیری برای صحبت هایی که می خواهید انجام دهید، کاملا ضروری است. فراموش نکنید که در بخش اسپیکینگ حتما باید صحبت های شما پیوستگی و ارتباط معنایی داشته باشد تا سخنانی جذاب و جالب توجه باشند.

هنگامی که برای صبحت آماده می شوید با استفاده از کلمات پرسشی زیر در مورد موضوع از خود سوال بپرسید:

Who, what, where, why, when, how

برای مثال اگر موضوعی داده شده است که باید در مورد یکی از دوستانتان صحبت کنید، سوالات زیر می تواند کمک کننده باشد:

How did you first meet?

For how long were you friends?

What do you do together?

این طور سوال پرسیدن از خود باعث می شود بتوانید با دقت به جزئیات بیشتری در مورد موضوع بپردازید و درضمن پیوستگی مطالب شما حفظ می شود. متاسفانه برخی از داوطلبان از فرصت داده شده برای آماده سازی و فکر کردن به موضوع استفاده نمی کنند و بطور یکباره و بدون تفکر شروع به صحبت می کنند. در نتیجه هر مطلبی که به ذهن برسد گفته می شود و به احتمال خیلی زیاد صحبت های آن ها انسجام و پیوستگی لازم را نداشته و روان نخواهد بود. به همین دلیل به شدت توصیه می شود که از زمان داده شده برای آماده سازی ذهن خود استفاده نمایید.

 

دیگران خوانده اند
مصاحبه آیلتس-سئوالات بخش 1

۳- افت و خیز صدا

آهنگ صدا کلید اصلی یک سخنرانی خوب است. چیزی که بطور ذاتی آن را یاد گرفته ایم. پس هنگام صحبت کردن در بخش اسپیکینگ آهنگ صدای خود را کنترل کنید. هرگز با آهنگی یکنواخت صحبت نکنید که شنیدن را بسیار کسل کننده خواهد کرد. بالا بردن و پایین آوردن آهنگ صدا هنگام سخنرانی جذابیت آن را صد چندان خواهد کرد و انگیزه شنونده را برای شنیدن ادامه صحبت های شما بیشتر می کند و چه چیزی بالاتر از این؟!! اگر بتوانید چنین تمایلی در ممتحن ایجاد کنید بطور حتم خطاهای احتمالی شما در کاربرد گرامری کلمات در حین صحبت کردن نادیده گرفته خواهند شد.

 

۴- روانی کلام

در استفاده از جملات دقت داشته باشید. اینکه یک جمله تا چه حد در بیان افکار شما دقیق است و اینکه در چه جاهایی و در کنار چه جملاتی می تواند استفاده شود. برای ارتباط و اتصال جملات از کلمات و عباراتی مانند: such as, and, in fact, because, not only…but also استفاده کنید. اگر اشتباهی در صحبت کردن داشتید نیازی نیست مرتبا آن را اصلاح کنید چون پیوستگی و روانی کلام شما را از بین می برد و جذابیت سخن شما را کاهش می دهد.

 

دیگران خوانده اند
سوالات matching heading را با این راهکارها راحت پاسخ دهید!

۵- تصویرسازی ذهنی

در پاسخ به سوالات کیوکارد، می توانید ایده های ذهن خود را بصورت منطقی ساخته و درباره آن ها صحبت کنید. مهم این است که راحت باشید. می توانید چشمان خود را ببندید و تصویری از موضوع صحبت خود را در ذهن ببینید. برای بعضی از افراد که تصور ذهنی بهتری دارند این روش بسیار موثر است. داشتن یک تصویر در ذهن موجب می شود با نگاه کردن به آن بتوانیم بیشتر و بیشتر در مورد جزئیات موضوع صحبت کنیم.

 

۶- ایجاد ارتباط صمیمی

استفاده از اصطلاحات عامیانه تا حدی کمک می کند تا ارتباط صمیمی تری با شنونده برقرار شود. هنگام صحبت کردن روی لهجه پافشاری نداشته باشید و سعی کنید راحت باشید. از برخی جملات مانند the best thing I’ve ever seen or it was a piece of cake استفاده کنید و ارتباط بهتری با ممتحن برقرار کنید.

 

۷- تمرین

داشتن تمرین آخرین اما بیشترین توصیه است. اگر برای هدفی تمرین نداشته باشید نمی توانید به آن دست پیدا کنید. برای تمرین کردن از دوستانتان کمک بگیرید. دوست شما بهترین کسی است که می تواند ایده های جدید در مورد موضوع و استفاده از کلمات متفاوت را به شما بدهد و اشتباهات گفتاری شما را تصحیح کند. علاوه بر آن با ضبط کردن صدای خود می توانید بارها اسپیکینگ خود را گوش داده و آن را اصلاح کنید.

همانطور که در این مقاله گفته شد راهکارهایی برای پاسخگویی به سوالات کیوکارد وجود دارد اما آنچه مهم است تمرین کردن برای این بخش است. برای قسمت اسپیکینگ به سختی می توان آماده سازی کاملی انجام داد. پس حتما از همراهی دوستانتان بخصوص کسانی که انگلیسی زبان هستند استفاده کنید. گروه آموزشی آیلتس آنلاین با متخصصان و مشاوران خود در این زمینه همراه همیشگی شماست.

ارسال یک نظر