آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

نقش دامنه واژگان در نمره آیلتس

نقش واژگان در کسب نمره بالای آیلتس

گاهی ممکن است این سوال در ذهن داوطلبان ایجاد شود که با وجود اینکه دانش کافی نسبت به زبان انگلیسی داریم چرا باید هر روز دامنه لغات و کلمات خود را گسترش دهیم؟ خب پاسخ ما این است که در این آزمون هر چه مهارت بیشتری از خود نشان دهید، نمره بالاتری کسب خواهید کرد. مسلما استفاده از کلمات متنوع با سطوح بالا تاثیر زیادی بر روی نتیجه آزمون خواهد داشت. آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل شده است و تنها عامل مشترک در این ۴ بخش “کاربرد کلمات” هستند. در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ آشنایی با کلمات گوناگون از ضروریات است و ۲۵% نمره شما را تشکیل می دهد. هر چند در بخش های ریدینگ و لیسنینگ هم نمی توان تاثیر مستقیم کلمات را نادیده گرفت. چرا که هر چه میزان آشنایی با کلمات متنوع بیشتر باشد به فهم راحت تر متون داده شده کمک می کند.

نقش واژگان در کسب نمره بالای آیلتس

نقش واژگان در کسب نمره بالای آیلتس

کلمات عامل اصلی سازنده زبان

ما در زندگی روزمره از کلمات گوناگونی استفاده می کنیم تا عقاید، افکار و احساسات خود را با مردم اطرافمان به اشتراک بگذاریم. بسیاری از مواقع در برقراری این ارتباط بسیار موفق عمل می کنیم در حالیکه گاهی نیز ممکن است نتوانیم منظور خود را دقیقا برای دیگران بیان کنیم. اینجاست که نقش استفاده صحیح از کلمات روشن می شود. آشنایی با کلمات گوناگون و استفاده درست و بجا از هر کلمه برای رساندن منظور دقیق ما به مخاطب نقشی غیر قابل انکار دارد.

در اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس نیز بطور مشابه با همین وضع روبرو هستیم. اگر واژگان کافی در ذهن نداشته باشیم برای رساندن منظور خود باید بارها از کلمات تکراری استفاده کنیم که تاثیری در کلام ما نخواهد داشت و ممکن است نتواند ایده اصلی ما را به ممتحن منتقل کند و ناچار نمره را از دست دهیم.

 

منظور از آشنایی با کلمات تنها یادگیری کلمه جدید نیست

اغلب داوطلبان برای یادگیری کلمات بیشتر لیست بلندی از کلمات را تهیه می کنند و به حفظ کردن آن می پردازند. در حالیکه منظور از دانستن گستره ای از کلمات تنها یادگیری کلمه جدید نیست. بهتر است معنای کلمات جدید را در متن یاد بگیرید و با کاربرد آن در متن آشنا شوید. کلمات مترادف و کالوکیشن ها را یاد بگیرید تا بدانید چگونه و در چه جایی می توانید از چه ترکیبی از کلمات استفاده کنید.

مثالی از کاربرد کلمات در کالوکیشن:

“I had a quick meal”       شکل درست                          “I had a fast meal”       شکل نادرست

دو کلمه quick و fast بدون شک معنای یکسان دارند. اما در عبارت بالا کاربرد کلمه fast در کنار meal درست نمی باشد. کاربردی از کلمات که در زبان انگلیسی برای آن قاعده ای وجود ندارد و تنها با مطالعه متن های زیاد نمونه های متنوع آن را خواهید دید. مسلماً آشنایی با کالوکیشن های گوناگونی از این قبیل شما را به سوی نمره بالاتر هدایت خواهد کرد.

 

دیگران خوانده اند
 7 اشتباه بزرگ در آیلتس که باید از آن دوری کنید!!!

آیا منظور از یادگیری کلمات، کلمات سخت است؟

زمانیکه در رایتینگ از کلمه پیچیده ای استفاده کنید، ممتحن با بررسی مجدد جمله متوجه خواهد شد که هدف شما تاثیر گذاشتن روی او و کسب نمره بیشتر بوده است و چون غیرطبیعی جلوه می کند متاسفانه موفق نخواهید بود. در اسپیکینگ نیز هنگامی که صحبت خود را متوقف می کنید یا مِن مِن می کنید تا کلمه ای دشوار را در ذهن پیدا کنید و در گفته های خود از آن استفاده کنید، روانی کلام خود را از دست می دهید. پس به جای اینکه به نمره بالاتری برسید ممکن است برعکس نمره از دست دهید.

منظور از یادگیری گستره واژگان این است که علاوه بر آشنایی با کلمات پیچیده مهارت بکارگیری سریع و درست آن ها را هم داشته باشید. خیلی طبیعی و حتی بدون فکر کردن به آن در بیان خود از آن استفاده کنید. در این صورت است که به هدف خود که دستیابی به نمره بالاتر است دست خواهید یافت.

 

دیگران خوانده اند
دانلود بهترین منابع گرامر آیلتس

چگونه دامنه واژگان خود را افزایش دهیم؟

قبل از هر چیز ببینید تاکنون چه سطحی از کلمات را فرا گرفته اید. برای دستیابی به این منظور می توانید از تست های تمرینی کلمات استفاده کنید. ببینید آیا معنای تمام سوالات را بخوبی متوجه می شوید؟ آیا در اسپیکینگ و رایتینگ به راحتی منظور خود را می توانید بیان کنید؟ زمانیکه سطح یادگیری لغات را در خود پیدا کردید، شروع به آموختن کلمات جدید کنید. تنها معنای کلمات را بخاطر نسپارید.  کلمه باید در متن معنا شود. از یادگیری مترادف ها و کالوکیشن ها غافل نشوید.

۱. بخوانید و گوش دهید: بیشتر کلمات هنگامی آموخته می شوند که در متن با آن روبرو شویم. برای شروع برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را ببینید. پادکست گوش دهید. مجله و کتاب بخوانید. فراموش نکنید ابتدا با چیزهایی که به آن علاقه دارید شروع کنید. در غیر اینصورت خیلی زود مجبور به ترک این برنامه خواهید شد.

۲. نوشتن کلمات جدید: عادت کنید کلمه ای که تازه یاد می گیرید را بنویسید. معنای آن را یاد بگیرید و با جایگاه درست بکارگیری آن آشنا شوید.

۳. بخاطر سپردن کلمات: تنها یادگیری کلمات جدید کافی نیست. مهم است که این کلمات به حافظه بلند مدت سپرده شوند. برای این منظور باید بطور مداوم مرور شوند. پس هر هفته، ۱۰ روز، ۲ هفته و هر ماه آنها را دوباره مرور کنید. تا جاییکه نیاز است این کار را ادامه دهید.

۴. تمرین کردن: زمانی کار را تمام کرده اید که بتوانید کلماتی که یاد گرفته اید را در اسپیکینگ و رایتینگ بکار گیرید. پس باید بطور منظم تمرین شوند.

در این مقاله با نقش واژگان در کسب نمره بالای آیلتس آشنا شدید. مطمئنا برای اینکه در این آزمون بتوانید توانایی خود را به رخ بکشید باید علاوه بر دانستن معنای کلمات در گفتار و نوشتار خود نیز به درستی از آن استفاده کنید. بنابراین اسپیکنیگ و رایتینگ فرصتی برای هنرنمایی شما خواهد بود.

دیدگاه
ارسال یک نظر