آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

نکاتی برای آمادگی در Listening آزمون IELTS (بخش اول)

نکاتی برای آمادگی در Listening آزمون IELTS (بخش اول)

 • ابتدا دستورالعمل­هایی در رابطه با سوالات پرسیده شده در دفترچه توسط ضبط صوت پخش می­شود. همزمان با بخش صوت دستورالعمل­ها را بخوانید تا به سرعت خواندن گوینده و گویش او عادت کنید.

 • در صورت نیاز از مسئول اجرایی بخش Listening آزمون IELTS تقاضا کنید تا صدای پخش صوت را به نحو مناسبی برایتان تنظیم کند.

 • تا زمانی­که اجازه داده نشده است، دفترچه­ی سوالات را باز نکنید.

 • شما باید در حال گوش دادن به صوت به سوالات مطرح شده پاسخ دهید. در بیشتر موارد سوالات نیز با توجه به اطلاعات داده شده روند یکسانی را طی می­کنند.

 • پاسخ­ها را مستقیماً داخل دفترچه سوال وارد نمایید. اکنون زمان وارد کردن پاسخ­ها در پاسخنامه نیست. برای انتقال پاسخ­ها به پاسخنامه در انتهای آزمون ۱۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. سوالات را بخوانید و سوالات بعدی را حدس بزنید. این امر سبب می­شود تا پاسخ صحیح به سوالات بدهید.

برای پاسخ به سوالات از مداد استفاده کنید تا در صورت نیاز به تغییر پاسخ یا تصحیح املایی کلمات با مشکل روبرو نشوید.

به تاریخ­، زمان و املای نام اشخاص توجه ویژه داشته باشید.

 • قبل از شروع آزمون با دستورالعمل­ها آشنایی کافی پیدا کنید.

 • پیش از شروع آزمون تا حد امکان Listening تمرین کنید.

 • با دقت کامل به مقدمه­ی آزمون گوش فرا دهید.

 • دستورالعمل­های گفته شده را به دقت گوش دهید.

 • هرچه را که می­خواهید در دفترچه­ی سوال بنویسید.

 • نکته­ها و پاسخ سوالات را مستقیماً داخل دفترچه­ی سوال بنویسید.

« پاسخ­های شما باید واضح ، شفاف و قابل خواندن باشد. این نکته برای تمامی پاسخ­های شما حائز اهمیت است: حروف، اعداد و عبارات.»

همچنان که سوالات دیگر Listening را انجام می­دهید، پاسخ­ها را در برگه­ی سوال بنویسید و هنگامی که کامل شد، ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا آن­ها را بطور کامل به پاسخنامه انتقال دهید. اطمینان حاصل کنید که هر پاسخ را به درستی و واضح در پاسخنامه وارد کرده اید.

در مجموع:

معمولاً بیشتر اشخاص از آزمون Listening واهمه دارند. برای غلبه بر ترس خود برنامه­های زبان انگلیسی تلویزیون را تماشا کنید. این کار بسیار بهتر از شنیدن رادیو و کتاب­های صوتی است زیرا شما تصاویری را تماشا می­کنید که در درک کلماتی که شنیده­اید به شما کمک می­کند.

Listening یک مهارت است نه یک استعداد!

بر اساس تجارب، Listening کمترین مهارت دست یافتنی است. بنابراین اگر در این زمینه احساس ضعف می­کنید نکات زیر را دنبال کنید، این نکات به شما کمک می­کند تا تواناییListening خود را بیشتر کنید.به خاطر داشته باشید هیچکس با این توانایی به دنیا نیامده است، این فقط یک مهارت است و شما آن را فرا می­گیرید. اگر فکر می­کنید که مهارت Listening شما خوب است و نیازی به پیشرفت آن نمی­باشد، بخش « خودآموزی کلمات» را رها کرده و به قسمت بعد بروید.

خودآموزی کلمات

تنها راه پیشرفت مهارت Listening، تمرین شنیداری شما در تشخیص و تفکیک کلماتی است که در یک جمله آورده می­شوند. چیزی که اغلب شما می­شنوید صوت Blablablablabla است و چون نمی­توانید آن را به کلماتی تفکیک کنید، چیزی را تشخیص نمی­دهید. زمان آن فرا رسیده است که اخبار ، سخنرانی، برنامه­های تلویزیون، فیلم یا حتی یک تست Listening  از آزمون IELTS را ضبط کنید و با آن کار کنید. پیشنهاد می­شود از یک MP3 player استفاده کنید. شما به آسانی می­توانید رکوردهای انگلیسی را از رادیو یا هر منبع دیگری روی آن ضبط کنید. همچنین به سادگی می­توانید جملاتی که متوجه نشده­اید را دوباره پخش کنید. MP3 player کوچک و سبک است، بنابراین در هر لحظه­ای قابل استفاده است مثل زمانی ­که سوار اتوبوس یا درحال پیاده­روی هستید.

ابتدا، گوش کنید، آنچه که شنیده­اید را در خاطر مرور کنید و بعد از هر عبارت بخش را متوقف کنید. حتی اگر عبارت را متوجه نشدید، آن را چند بار تکرار کنید، مانند این بخش از رکورد “Tonight we have a special guest” . “Tonight we have a special guest”. “Tonight we have a special guest”. “Tonight we have a special guest”.

سپس آن را بلند تکرار کنید. چنانچه همان ابتدا عبارت را متوجه شدید، این تمرین، تلفظ شما را تقویت می­کند. اگر بار اول عبارت را متوجه نشدید، در اثر تکرار بیشتر شنیدن شما بهتر می­شود، کلمات عبارت جدا می­کنید و آن­ها را تشخیص می­دهید. و چنانچه آن عبارت هنوز هم برای شما دشوار است، می­توانید بارها رکورد را به عقب برگردانده و آن را دوباره بشنوید.

 بین دیدن کلمه چاپ شده بر روی کاغذ با شنیدن آن اختلاف بزرگی وجود دارد. اگر کلمه­ای را دیدید بدان معنا نیست که با شنیدن، آن را تشخیص خواهید داد. بنابراین هر کلمه­ای که دیده باشید را حداقل یک بار باید بشنوید.

دستورالعمل­های امنیتی

هر کاری (task) در Listening آزمون IELTS، دستورالعمل­های مربوط به خود را دارد. ممکن است که احمقانه به نظر برسند اما واقعاً لازم است تا با دقت خوانده شوند. چرا؟ به این دلیل که این دستورالعمل­ها به شما خواهند گفت که با اطلاعات داده شده چه بکنید: در پاسخ­ها باید چه تعداد کلمه بکار ببرید، آیا جدولی وجود دارد که باید کامل شود، آیا لیستی وجود دارد که کلمات از درون آن انتخاب شوند، چند مورد را باید ذکر کنید و غیره. و اگر پاسخ باید در ۳ کلمه نوشته شود، دقیقاً ۳ کلمه بکار ببرید، زیرا نوشتن ۲ یا ۴ کلمه سبب می­شود امتیازی کسب نکنید.

برای اینکه نکات گفته شده را دقیق­تر متوجه شوید مثال زیر را ببینید: گوینده رکورد می­گوید:

“خوب، اگر شما در رژیم غذایی هستید، سعی کنید از خوردن میوه­های سرشار از قند از قبیل طالبی، انبه، هلو یا انگور بپرهیزید.”

سوال درون دفترچه این است:

“نام دو میوه­ای که افرادی که رژیم غذایی دارند نباید بخورند.”

پاسخ ممکن است “طالبی و انبه” ، “انبه و هلو” یا هر ترکیب دوتایی دیگری از میوه­های گفته شده باشد. اما هرگز سه یا چهارتا نیست!!! هرکس که تنها یک مورد پاسخ بدهد- طالبی، انبه، هلو، انگور- از این سوال صفر امتیاز می­گیرد.

نکته: هنگام شمارش کلمات “a” و “the” نیز به عنوان یک کلمه شمرده می­شوند.

]]>

دیگران خوانده اند
نکات مهم پیش از شرکت در آزمون آیلتس