آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

نکات ضروری اسپیکینگ آیلتس

نکات ضروری اسپیکینگ آیلتس

هرکس عقیده خودش را در مورد آیلتس دارد. دوستان، خانواده و سایر داوطلبان هر کدام چیزی می گویند. این حرف ها نقش مهمی در آینده شما دارند. مطمئناً نمی خواهید که هر نظری روی آینده شما تاثیر بگذارد. بخصوص زمانی که بحث اسپیکینگ به میان می آید، داوطلبان حساس تر به موضوع فکر می کنند. نظر دیگران خودبخود ذهنیتی از آزمون در شما ایجاد می کند. بویژه اگر بار اولی باشد که آیلتس را تجربه می کنید. آشنایی با استراتژی های اسپیکینگ کلید موفقیت شما در این آزمون پیچیده است. آشنایی با نکات ضروری اسپیکینگ آیلتس کلید موفقیت شما در این بخش از آزمون است.

در قسمت اسپیکینگ آیلتس همواره نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- حواستان به زمان و نمره باشد

۲- کاربرد کلمات و روانی کلام

۳- پاسخ های از قبل آماده شده نداشته باشید

۴- پرهیز از صحبت کردن با صدای یکنواخت

۵- دوری از استرس بخصوص هنگامی که دچار خطا شدید

 

بررسی نکات ضروری اسپیکینگ

۱- حواستان به زمان و نمره باشد

اسپیکینگ آیلتس ۳ تسک دارد. ۱: معرفی خود ۲: سوالات کیوکارد ۳: سوالات دیسکاشن

۱: معرفی خود

 این بخش حدوداً ۴-۵ دقیقه است. در این قسمت ممتحن سوالاتی در مورد خودتان از شما می پرسد. در مورد زندگیتان، سرگرمی هایتان و … بنابراین فقط در مورد خودتان صحبت کنید. مثلا ممکن است ممتحن بپرسد “فکر می کنید خواندن یک مجله به یادگیری زبان کمک می کند؟” پاسختان صریح باشد، “بله کمک می کند مهارت های ارتباطی خود را گسترش بدهیم و در افزایش دامنه واژگان ما موثر است.”

نکات

     ۱. این بخش را فرصتی بدانید برای تسلط بر شرایط، بالا بردن اعتماد به نفس و روان تر شدن صحبت کردنتان.

     ۲. پاسخ سوالات را بدهید اما خیلی طولانی درموردشان صحبت نکنید.

     ۳. پاسخ های طولانی مربوط به تسک سوم اسپیکینگ است.

 

۲: کیوکارد تسک

در این تسک، کیوکاردی را دریافت می کنید که روی آن موضوعی نوشته شده است. تنها ۱ دقیقه فرصت دارید تا جملات خود در مورد آن را آماده کنید و سپس ۲ دقیقه زمان دارید تا صحبت کنید. این تسک برای بسیاری از داوطلبان آزمون، قسمت دشواری محسوب می شود.

نکات

     ۱. در ۱ دقیقه زمانی که برای آمادگی فرصت دارید، نکاتی درمورد موضوع یادداشت کنید تا برای صحبت کردن طولانی تر به کمک شما بیایند.

     ۲. صحبت هایتان پیرامون موضوع داده شده در کیوکارد باشد.

     ۳. تلاش کنید در مدت ۲ دقیقه زمانی که دارید صحبت کنید. کمتر یا طولانی تر از آن نشود.

 

دیگران خوانده اند
دانلود بهترین منابع گرامر آیلتس

۳: دیسکاشن تسک

برای این تسک ۴-۵ دقیقه زمان دارید. موضوع صحبت ممکن است هر چیزی باشد. می توانید علاوه بر توضیحات کلی در مورد موضوع، نظرات و تجارب و ایده های شخصی خود را نیز بیان کنید.

نکات

     ۱. قبل از صحبت کردن به آنچه در مورد موضوع می دانید خوب فکر کنید.

     ۲. برای اینکه راحت تر باشید صحبت هایتان را مفصل بیان کنید و در مورد آن حسابی توضیح دهید.

     ۳. به سوال مطرح شده دقت کنید تا مطمئن شوید در مورد آنچه ممتحن می خواهید صحبت کنید.

 

۲- کاربرد کلمات و روانی کلام

بسیاری از داوطلبان بین گفتار روان و کاربرد کلمات دچار سردرگمی می شوند. منظور از روانی گفتار این است که در مدت داده شده بتوانید بی وقفه و بدون تردید، ترس و اشتباه سخن بگویید. اما اگر بتوانید در حین صحبت نیز بهترین کلمات را برای سخنرانی استفاده کنید بهترین حالت ممکن را پیاده کرده اید. در واقع روانی گفتار و کاربرد کلمات مناسب هر کدام به یک اندازه بر روی نمره اسپیکینگ تاثیر خواهند داشت.

 

۳- پاسخ های از قبل آماده شده نداشته باشید

برخی از داوطلبان مطالبی را از قبل حفظ می کنند تا در سوالات اسپیکینگ از آن استفاده کنند. همانطور که در آزمون های مدرسه یا دانشگاه این کار را می کردند. اما این روش بسیار ناکارآمد است. زیرا سوال کیوکارد بصورت رندوم مشخص می شود و ممکن است مطابق با حفظیات شما نباشد. پس یکی از نکات ضروری اسپیکینگ آیلتس این است که پاسخ از پیش تعیین شده نداشته باشید. در آزمون اسپیکینگ قدرت فی البداهه گویی شما نیز مشخص می شود. اگر با شنیدن سوال شروع به گفتن پاسخ های از پیش تعیین شده بکنید، ممتحن خیلی زود متوجه آن خواهد شد و این چیزی است که به شدت توصیه می شود از آن دوری کنید زیرا تاثیر بسیار منفی روی نتیجه نهایی خواهد داشت.

 

دیگران خوانده اند
مصاحبه آیلتس بخش اول

۴- پرهیز از صحبت کردن با صدای یکنواخت

هنگامی که صحبت می کنید عادی باشید. مانند زمانی که به زبان مادری خود صحبت می کنید گاهی صدای خود را بالا و پایین ببرید. این کار ذهن شنونده را از خستگی دور می کند و تاثیرگذاری کلام شما بیشتر است.

 

۵- دوری از استرس بخصوص هنگامی که دچار خطا شدید

خیلی خوب است که با بروز اشتباه نیز بتوانید اسپیکینگ را ادامه دهید. معمولا اشتباهات بطور اتفاقی یا زمانی که خیلی تند صحبت می کنید اتفاق می افتند. اشکالی ندارد. اگر همان لحظه متوجه اشتباه خود شدید خوب است که آن را اصلاح کنید. این کار نشان می دهد در صحبت کردن محتاط هستید. اما اگر نمی دانستید چطور باید آن را اصلاح کنید، مسئله ای نیست اسپیکینگ را ادامه دهید.

 

نکات بسیار مهم در مصاحبه آیلتس

دوری از استرس بخصوص هنگام وقوع اشتباه

آخرین استراتژی های اسپیکینگ

   ۱. اگر متوجه سوالی نشدید بهتر است صادق باشید و بخواهید در مورد آن بیشتر برای شما توضیح دهند. این کار بهتر از این است که پاسخی اشتباه و بی ربط به موضوع بدهید.

   ۲. از کلمات مناسب و قابل توجه در گفتار خود استفاده کنید. هرگز کلمات یا عبارات تکراری را در جمله بکار نگیرید.

   ۳. گرامر صحیح را در گفتار خود و ساخت جملات استفاده کنید. بکار بردن شکل صحیح گرامر فقط مختص رایتینگ نیست.

استراتژی های گفته شده نکات ضروری اسپیکینگ آیلتس بودند که داوطلبان را یک قدم به سوی هدف خود یعنی همان نمره دلخواه در آیلتس، نزدیک تر می کند. فراموش نکنید اسپیکینگ مهارتی نیست که به تنهایی به دست آید و علاوه بر برنامه ریزی اصولی برای تمرین و یادگیری آن نیاز به همراهی پارتنری ماهر دارد. چنانچه در این زمینه نیاز به یاری داشته باشید گروه آموزشی آیلتس آنلاین همواره همراه با شما خواهد بود.

ارسال یک نظر