آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

نکات فوق العاده کاربردی برای حل سوالات چند گزینه ای ریدینگ آیلتس

نکات فوق العاده کاربردی برای حل سوالات چند گزینه ای ریدینگ آیلتس

مسلما برای موفقیت در هر آزمونی نیاز به آمادگی است. هر داوطلب پیش از حضور در هر آزمونی باید با نوع سوالات و روال آزمون آشنا باشد تا بتواند بهترین استفاده را از زمان آزمون برده و با توجه به مهارت خود بالاترین نمره را بدست آورد. ریدینگ نیز بخشی از آزمون آیلتس است که نیاز به این آمادگی دارد. سوالات چند گزینه ای، نمونه ای از سوالات ریدینگ آیلتس است که برای حل آن نیاز به دانستن نکات ویژه ای است. در این مقاله نکاتی فوق العاده کاربردی برای حل این قبیل سوالات ارائه خواهد شد.

نکات فوق العاده کاربردی برای حل سوالات چند گزینه ای ریدینگ آیلتس

نکات فوق العاده کاربردی برای حل سوالات چند گزینه ای ریدینگ آیلتس

بررسی ویژگی های سوالات چند گزینه ای ریدینگ

سوالات چند گزینه ای به دو شکل در آزمون آیلتس پرسیده خواهند شد:

     – سوالات جای خالی

     – سوالات پاسخ دادنی

از طرفی این سوالات ممکن است به شکل های متفاوتی وجود داشته باشند:

     – انتخاب ۱ گزینه از بین ۴ گزینه موجود

     – انتخاب ۲ گزینه از بین ۵ گزینه موجود

     – انتخاب ۳ گزینه از بین ۷ گزینه موجود

بنابراین ضروری است که پیش از انتخاب گزینه درست، دستور العمل سوال را به درستی بخوانید و بفهمید. به یاد داشته باشید سوالات به ترتیب اطلاعات متن داده شده پرسیده خواهند شد.

به نظر می رسد پاسخ به این قبیل سوالات، ساده باشد اما دلیل نمرات پایین برخی داوطلبان در این قسمت چیست؟

در ادامه برخی اشتباهات رایج که داوطلبان مرتکب می شوند و سبب از دست دادن نمره خواهد شد، را بیان خواهیم کرد.

۱. متن را بی دقت می خوانند.

برخی از داوطلبان بدون خواندن سوال، شروع به خواندن متن می کنند. این در حالی است که نمی دانند باید به دنبال چه مطلبی بگردند. بنابراین ابتدا متن را کامل می خوانند و سپس به سراغ سوالات می روند. بنابراین بعدا مجبورند دوباره متن را بخوانند تا پاسخ سوال را پیدا کنند. این کار باعث اتلاف وقت می شود و امکان دارد نتوانند تمام سوالات را پاسخ دهند.

۲. نصف سوال را خوانده و به آن پاسخ می دهند.

برخی از داوطلبان نیمی از سوال را می خوانند و فورا به دنبال یافتن پاسخ می روند. این داوطلبان با این تصور که خواسته سوال همین است بخش دوم آن را نمی خوانند و در نتیجه پاسخ را به درستی انتخاب نخواهند کرد. معمولا کلماتی مانند “but” و “however” باعث می شوند معنای قسمت دوم سوال تغییر کند. بنابراین باید مراقب این گونه حقه هایی که در سوالات بکار برده می شود، بود.

۳. متن را با عجله می خوانند.

اگر متن را با عجله بخوانید مفهوم آن را نخواهید فهمید و احتمال دادن پاسخ صحیح کم می شود. بنابراین داوطلبان بدون درک متن، جایی که کلمه کلیدی یا مترادف آن را یافتند به عنوان پاسخ در نظر می گیرند. بررسی ها نشان داده است پاسخ هایی که به این صورت داده شده، گاهی با خطا همراه است و داوطلب نمره را به راحتی از دست داده است.

۴. در دام ممتحن گرفتار می شوند.

طراحان سوال به خوبی با گزینه های نادرست که داوطلبان ممکن است در دام آن گرفتار شوند، آشنا هستند. این گزینه های نادرست اغلب ظاهری صحیح دارند. برای تمام پاسخ های ممکن برای سوال داده شده حداقل یک مترادف یا کلیدواژه در متن خواهد داشت و این باعث سردرگمی داوطلب می شود. بخصوص اگر متن را دقیق نخواند به احتمال زیاد گزینه نادرست را انتخاب خواهد کرد و نمره را از دست خواهد داد.

برای اینکه شما این اشتباهات را تکرار نکنید لازم است با استراتژی های حل سوالات ریدینگ آشنا باشید. بنابراین توصیه می شود نکات زیر را با دقت مطالعه کنید:

     – دستور العمل داده شده برای سوالات را با دقت بخوانید و ببینید آیا دقیقا مطابق آنچه گفته شده عمل کرده اید؟

     – سوال را به دقت بخوانید و بفهمید. سپس به دنبال یافتن پاسخ در متن بروید.

     – زیر کلیدواژه ها در متن خط بکشید تا راحت تر بتوانید پاسخ سوال را پیدا کنید.

     – بخشی از متن که شامل کلیدواژه یا مترادف آن است را مشخص کنید. آن را با دقت بخوانید و تصمیم بگیرید که آیا می تواند پاسخ سوال شما باشد یا خیر

     – اگر کلیدواژه را در چند جای متن پیدا کردید آن قسمت از متن را با دقت بسیار بخوانید و اختلاف معنای آن را درک کنید تا تشخیص دهید کدامیک می تواند پاسخ مناسب برای سوال باشد.

     – سوال را مجدد بررسی کنید و جایی از متن را که برای پاسخ آن در نظر گرفته بودید دوباره بخوانید تا از پاسخ انتخابی خود مطمئن شوید.

     – حذف گزینه های نادرست نیز یکی از روش هایی است که کمک می کند راحت تر پاسخ درست را پیدا کنیم.

     – اگر وقت کم آوردید یا نتوانستید پاسخ یک سوال را پیدا کنید، جواب را حدس بزنید. اگر جواب نادرست باشد نمره منفی نخواهید گرفت. پس نوشتن یک پاسخ بهتر از خالی رها کردن آن است.

علاوه بر تمرین و حل نمونه سوالات گوناگون در زمینه ریدینگ برای افزایش مهارت، skimming و scanning متن نیز دو روش فوق العاده کاربردی در حل سوالات ریدینگ هستند که استفاده از آنها همواره توصیه می شود.

دیگران خوانده اند
نکاتی برای آماده سازی Reading در آزمون IELTS
دیدگاه
  • سپیده اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۶:۰۶ ب٫ظ

    سلام . میشه نمونه های ریدینگ هم اضافه کنید؟

    پاسخ
ارسال یک نظر