آیلتس آنلاین
ویژگی تصویر

همه چیز درباره آزمون OET

  /  همه چیز درباره آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

آزمون OET چیست؟

 آزمون OET که مخفف Occupational English Test است، آزمونی برای شاغلین بخش درمان و علوم پزشکی می باشد. این آزمون مهارت افراد را در حوزه تخصصی علوم پزشکی مورد ارزیابی قرار می دهد.

دربخش همه چیز درباره آزمون OET به جزئیات این آزمون خواهیم پرداخت. پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران و پرسنل مراکز درمانی که به دنبال مهاجرت یا کار در مراکز پزشکی و درمانی خارج از کشور هستند (کشورهایی نظیر استرالیا، نیوزیلند و سنگاپور) باید در این آزمون شرکت کنند تا مهارت های زبانی انها محرز گردد.  آزمون OET توسط مرکز آزمون های بین المللی دانشگاه کمبریج طراحی گردیده است. هدف از برگزاری این آزمون تایید صلاحیت زبانی افرادی است که قصد دارند تا تخصص خود را در یک محیط خارجی (انگلیسی زبان) بکار گیرند و این نیازمند مهارت بالا در بکار گیری زبان انگلیسی می باشد. قبولی در این آزمون نشان دهنده این است که داوطلبان از مهارت های لازم جهت ارتباط در محیط کاری خود برخوردارند.

ساختار آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

آزمون OET از لحاظ ساختاری تا حدی شبیه به آزمون های بین المللی دیگر نظیر آیلتس و تافل می باشد. این آزمون شامل چهار مهارت اصلی شنیداری یا لیسنینگ – Listening – بخش درک مطلب یا ریدینگ – Reading Comprehension – قسمت نوشتاری یا رایتینگ – Writing – و همچنین مهارت گفتار یا اسپیکینگ – Speaking – می باشد. نکته حائز اهمیت اینجاست که مهارت های فوق در حوزه تخصصی پزشکی مورد ارزیابی قرار می گیرند، بدین معنا که برخلاف تافل و آیلتس که جنبه عمومی دارند، موضوعات مورد سئوال آزمون OET  در خصوص پزشکی و موارد درمانی می باشند. آزمون OET بصورت کاغذی – مثل تافل PBTPaper based  خواهد بود. ساختار این آزمون بدین شکل است:

 

ساختار بخش شنیداری آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

شامل ۳ بخش می باشد:

بخش A –  : خلاصه مکالمه های مشاوره های پزشکی – درمانی بین پزشک متخصص و بیمار

در این قسمت شما باید بتوانید اطلاعات خاص را حین مشاوره پزشکی – درمانی بین یک پزشک متخصص و بیمار تشخیص دهید. در آغاز آزمون لیسنینگ، شما باید به دو مشاوره حدوداً ۵ دقیقه ای گوش کنید و پس از آن باید با استفاده از اطلاعاتی که می شنوید به ۱۲ سوال از نوع تکمیل متن جواب دهید. این قسمت بطور کلی شامل ۲۴  سوال می باشد

.

بخش B – : خلاصه مکالمات مربوط به محل کار

این قسمت به سنجش مهارت شما در خصوص اطلاعات جزئی، اصل موضوع مورد بحث (main idea)، ایده و یا هدف اصلی مکالمات کوتاه از رویدادهای محل کار می پردازد. شما باید به شش خلاصه مکالمه ضبط شده حدوداً ۱ دقیقه ای شامل خلاصه جلسات تیمی، گزارشات کاری، یا گفتگوهای پزشکی – درمانی بین پزشک متخصص و بیمار گوش دهید و پس از آن باید به ازای هر مکالمه به  یک سوال چند گزینه ای (multiple choice) پاسخ دهید. بطور کلی، این قسمت شامل ۶سوال است.

بخش – C : مکالمات مختصر در مورد ارائه مطالب پزشکی – درمانی

این قسمت به ارزیابی مهارت شما در خصوص یک ارائه مطلب یا مصاحبه ضبط شده با طیف شناخته شده ای از موضوعات پزشکی – درمانی افراد بین تمام تخصص ها می پردازد. در ابتدا شما باید به دو خلاصه مختلف که تقریبا پنج دقیقه استگوش کنید و بعد باید در ازای هر مکالمه به شش سوال چند گزینه ای یا multiple choice  پاسخ دهید. بطورکلی، این بخش شامل ۱۲ سوال است.

ارزیابی مهات شنیداری – Listening در آزمون OET

 ممتحنین و اساتیدی که به وظیفه تصحیح بخش شنیداری را دارند از اساتید بسیار مجرب زبان انگلیسی هستند. سئوالات با توجه به یک کلید جواب تصحیح می شوند.همچنین جهت جلوگیری از خطا در تصحیح ، پاسخنامه ها مجددا مورد بررسی قرار می گیرند تا ضریب خطا به صفر برسد.

بطور کلی، هدف اصلی بخش listening  آزمون OET، سنجش طیف گسترده ای از مهارت های شنیداری داوطلبان مانند تشخیص اطلاعات خاص، جزئیات، اصل موضوع مورد بحث یا همان main idea، ایده و یا هدف اصلی سخنران می باشد. این مهارت ها در قالب سوالات تکمیل متن و سوالات چند گزینه ای مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرند.

منابع آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

ساختار بخش نوشتار – writing

همه چیز درباره آزمون OET

در قسمت نوشتار یا رایتینگ آزمون OET ، شما باید یک نامه بنویسید. نوع نامه ها ممکن است متفاوت باشد. مثلاً نامه انتقال یا ترخیص، یا نامه مشاوره به بیمار، مراقبت بیمار یا یک گروه خاص. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که برای نوشتن نامه، به شما عبارات و کلمات خاص داده می شود که باید از آنها حین نامه نگاری استفاده کنید.

 

 موارد مهم در بخش نوشتاری آزمون OET

برای رسیدن به یک نمره استاندارد، دو مصحح نوشته های شما را بطور جداگانه ارزیابی می کنند. بطور کلی حین نوشتن باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 

پاسخگویی به سئوال

نوع نوشتار و ادبیات پاسخگویی به سئوال

تناسب معنایی و ساختاری در نوشتار

گرامر و دستور زبان خوب

موارد جزئی نظیر املای درست، نقطه گذاری، چیدمان متن و …

همه چیز درباره آزمون OET

ساختار آزمون مهارت درک مطلب

 

بخش A: درک مطلب کلی متن:

در این قسمت شما با ۴ متن کوتاه سر و کار دارید که مربوط به یک موضوع پزشکی – درمانی هستند. در این بخش شما باید به ۲۰  سوال در مدت زمان ۱۵  دقیقه پاسخ دهید. این بیست سئوال شامل انواع سئوالات تطبیقی، تکمیل متن و پاسخ های کوتاه می باشد.

 

بخش B & C: درک مطلب دقیق متن:

 

در قسمت B  با ۶ متن کوتاه سر و کار دارید که هریک بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ واژه است. در این متن ها باید جزئیات و نکات اصلی مورد سئوال را پاسخ دهید. محتوای متون در خصوص مدارک بیمه، دستورالعمل های بیمارستانی، دفترچه های راهنما، یا ایمیل ها و یادداشت ها می شوند. برای هر متن کوتاه باید به یک سئوال ۳ گزینه ای پاسخ دهید.

 

در قسمت C  باید بتوانید به تشخیص معنا و ایده اصلی در مورد موضوعاتی که به پزشکان یا متخصصان مربوط می شود بپردازید. این قسمت شامل دو متن (هر متن شامل ۸۰۰ واژه) می باشد و برای هر متن، شما باید به هشت سوال چهار گزینه ای پاسخ دهید. زمان پیش بینی شده برای پاسخ دهی به سئوالات این بخش ۴۵ دقیقه است.

 

تصحیح و نمره دهی بخش خواندن و درک مطلب

از اساتید مجرب و متخصص جهت تصحیح و نمره دهی به این بخش استفاده می شود. جواب های داوطلبان با توجه به یک پاسخنامه سنجیده و نمره داده می شود. اگر پاسخی دارای ایراد یا مشکوک باشد از مصححین دیگر جهت راهنمایی و مشاوره استفاده می شود تا درصد خطا به صفر برسد.

بخش مصاحبه شفاهی آزمون OET

همه چیز درباره آزمون OET

مدت زمان مصاحبه شفاهی آزمون OET حدودا ۲۰ دقیقه است و این قسمت بطور جداگانه از آزمون کتبی برگزار می گردد. این مصاحبه با توجه به شغل تخصصی شما اعم از پزشک، پرستار، دندانپزشک و غیره دارای سئوالات کاملا تخصصی می باشد.

ساختار مصاحبه شفاهی OET

در بخش مصاحبه، ابتدا ممتحن از شما سئوالاتی نظیر معرفی خود و توضیح در خصوص تخصص خود می پرسد تا با شما آشنا شود. سپس نقش هایی برای شما در نظر گرفته می شود که باید آنها را بازی کنید. شما سه دقیقه زمان دارید که برای نقش مورد نظر آماده شوید. برای اجرای هر کدام از نقش ها حدود ۵ دقیقه زمان دارید.

 

نقش بازی کردن یا roleplay

به شما کارتی داده می شود که متناسب با شغل شماست و باید نقش یک پزشک، پرستار، دندانپزشک، یا دامپزشک را بازی کنید. تمام موقعیت در کارت توضیح داده شده و شما باید با دقت آن را خوانده، نت برداری کنید. اجرای نقش نشان دهنده این است که تا چه اندازه شما مهارت در برقراری ارتباط و درک موقعیت موجود دارید.

 

 نمره دهی در آزمون OET

عملکرد شما در هر دو نقش ایفایی بر اساس ۹  معیار زیر نمره دهی می شود و نمره هر بخش را برای هر معیار دریافت می کنید:

 

قابلیت فهم (شامل تلفظ، لحن گفتار، استرس روی کلمات، ریتم صحبت و لهجه)

روانی کلام (از جمله سرعت و روانی گفتار)

تناسب زبان (از جمله استفاده از زبان، ثبات گفتار و لحنی که مناسب وضعیت بیمار باشد.)

گرامر و استفاده از کلام محاوره ای (از جمله محدوده و دقت زبان، توانایی برای بازى با الفاظ و استفاده از نقل قول های متفاوت در صورت نیاز، همچنین توانایی برای حفظ انسجام درگفتگوی طولانی تر)

ایجاد رابطه (از جمله ایجاد تعامل مناسب، نشان دادن نگرشی با حسن توجه و احترام، استفاده از یک رویکرد فاقد هر نوع قضاوت و نشان دادن همدلی برای وضع نامساعد بیمار)

درک و یکپارچه شدن با دیدگاه بیمار (از جمله شناسایی و بررسی نگرانی های بیمار، گرفتن سرنخ هایی از بیمار در مورد نیازهای بیمار و توضیحات مربوط به نگرانی ها و نیازهای بیمار)

ارائه ساختار (شامل تعیین توالی تعاملات بصورت هدفمند و منطقی، استفاده از تکنیک ها برای سازمان دهی موضوعات و نشانه های تغییر در موضوع)

جمع آوری اطلاعات (از جمله استفاده مناسب از سوالات مناسب، اجتناب از سوالات مبهم و پیچیده، حمایت از صحبت های های بیمار با گوش دادن فعالانه، شفاف سازی اظهاراتی که مبهم هستند و یا بیاناتی که نیاز به توضیح بیشتری دارند، همچمین خلاصه کردن اطلاعات برای سوق دادن بیمار به منظور کسب اطلاعات بیشتر)

ارائه اطلاعات (از جمله ایجاد شرایط برای بیان آنچه که بیمار از قبل می داند، دادن اطلاعات در تکه های گفتاری با اندازه مناسب، بررسی اینکه آیا بیمار اطلاعات را بخوبی درک کرده است و پی بردن به این موقعیت که آیا بیمار هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز دارد.)

ساختار آزمون OET در یک نگاه

 

Listeningحدودا ۵۰ دقیقهشامل سه بخش مشترک بین تمام ۱۲ رشته
Reading۶۰ دقیقهشامل سه بخش مشترک بین تمام ۱۲ رشته
Writing۴۵ دقیقهشامل یک بخش مجزا بین تمام ۱۲ رشته
Speakingحدودا ۲۰ دقیقه

شامل یک بخش مجزا بین تمام ۱۲ رشته

 

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور