آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

پادکست ها و تقویت لیسنینگ آیلتس

پادکست ها و تقویت لیسنینگ آیلتس

همه کسانی که تابحال آیلتس را امتحان کرده اند یا در حال آمادگی برای آن هستند لیسنینگ را بخش دشواری می دانند. اگر شما هم جزو این گروه هستید با ما همراه باشید تا راه حل هایی برای گذراندن این بخش دشوار پیدا کنید.

حتما از لحظه شروع آمادگی برای آزمون آیلتس، بارها و بارها شنیده اید که برای ارتقای مهارت لیسنینگ باید بسیار زیاد “گوش” دهید. البته که شنیدن کار سختی نیست اما آیا شما فرصت کافی برای شنیدن فایل های صوتی یا تصویری دارید؟ مسلما پاسخ بسیاری از داوطلبان منفی است. ما پیشنهاد می کنیم تنها خود را محدود به تماشای فیلم و … نکنید. پادکست گوش دهید.

 

پادکست چیست؟!!!

پادکست ها فایل های کوتاه صوتی هستند که می توانید آن ها را از اینترنت دانلود کرده و در گوشی، تبلت یا لپ تاپ خود گوش دهید. این فایل معمولا بصورت مجموعه سری هستند و هر از گاهی می توانید فایل های جدیدی را درباره آن موضوع پیدا کنید. به عبارت دیگر می توان گفت پادکست ها، شبیه به برنامه های ضبط شده رادیویی هستند.

منبع نامحدودی از پادکست ها در اینترنت موجود است تنها کافی است موضوعی که به ذهنتان می رسد را در اینترنت سرچ کنید و پادکست مربوط به آن را دانلود کنید. ممکن است آخرین موضوعات مربوط به سیاست یا مذهب را پیدا کنید. مهم نیست هر آنچه مورد پسندتان است را سرچ کنید. مصاحبه ها، سریال های درام، فشن شو، سریال های کمدی، مقالات دانشگاهی یا … بنابراین منبعی غنی از این فایل ها را می توانید مطابق با سلیقه خود پیدا کنید.

 

چرا پادکست ها بهترین راه برای ارتقای مهارت لیسنینگ هستند؟

بهترین مزیت پادکست ها این است که بطور رایگان قابل دانلود هستند. علاوه بر آن دلایل زیر نیز وجود دارد:

 

دیگران خوانده اند
چند روش کاربردی برای تقویت واژگان آیلتس

۱. پادکست ها توسط افراد انگلیسی زبان و برای انگلیسی زبانان ساخته می شوند.

پادکست ها به زبان اصلی (انگلیسی) ضبط می شوند و ممکن است گاهی فکر کنید گوینده خیلی سریع در آن صحبت می کند. اما این امکان برای شما وجود دارد که آن را متوقف کنید و چندین بار به آن گوش دهید تا آن را بفهمید.

آزمون آیلتس میزان مهارت زبان شما را می سنجد. در بخش لیسنینگ با دیالوگ های مختلفی روبرو می شوید که لهجه های گوناگون دارند. برای تقویت مهارت خود در فهم صحبت های گویندگانی با لهجه های متفاوت، شنیدن پادکست های گوناگون مطمئنا بزرگترین کمک را به شما خواهد کرد.

 

۲. شنیدن پادکست بهتر از دیدن فیلم است.

 زیرا فیلم ها طولانی تر از پادکست ها هستند و با توجه به مشغله ای که معمولا همه دارند خیلی سخت می توانند زمان ۲ ساعته فیلم را به بخش هایی تقسیم کنند و بارها آن را مشاهده کنند تا بفهمند. از طرفی هنگامی که خسته هستید تمرکز کردن بر روی فیلم که زمان بیشتری را از شما می گیرد بسیار دشوار است. ممکن است برخی فیلم را با زیرنویس تماشا کنند. می دانید که صحبت کردن با دوستتان کمک زیادی به بالا رفتن مهارت لیسنینگ شما می کند. سوال این است که آیا هنگام صحبت با او، زیرنویسی می بینید؟ خیر

بنابراین مشاهده فیلم با زیرنویس فایده چندانی برای ارتقای مهارت لیسنینگ شما ندارد. به همین دلیل است که پادکست ها گزینه خیلی بهتری برای افزایش مهارت شنیداری شما هستند.

در مجموع پادکست ها تنوع زیادی دارند. نمونه های مختلفی از آن را  با مدت زمان ۲ دقیقه تا ۱ ساعت می توانید پیدا کنید. توصیه ما این است که ابتدا با فایل های کوتاه شروع کنید. هر فایل را فقط روزی یکبار گوش دهید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد مهارت شنیداری شما به طرز شگفت انگیزی افزایش یافته است.

 

دیگران خوانده اند
از سد لیسنینگ آیلتس به سرعت عبور کنید!!!

۳. هر لحظه که بخواهید می توانید به پادکست ها گوش دهید.

یکی از بهترین مزایای پادکست ها این است که نیازی نیست مانند لحظه تماشای فیلم، جلوی تلویزیون، لپ تاپ یا تبلت بنشینید. می توانید در هر لحظه و در حال انجام هر کاری آن را بشنوید. وقتی دارید لباس می شویید، خانه را تمیز می کنید، در راه رفتن به دانشگاه یا محل کار، هنگام خوردن صبحانه یا حتی هنگام رفتن به رختخواب. هر لحظه و هر جایی که بخواهید. با گوش دادن پادکست ها علاوه بر اینکه به لحظه های زندگی خود هیجان می بخشید، تمرین لازم برای آمادگی آزمون آیلتس را نیز انجام می دهید.

 

۴. فراموش نکنید هرگز در زندگی پیشرفت نخواهید کرد اگر بر روی هدف خود پایداری نداشته باشید.

پادکست ها و تقویت لیسنینگ آیلتس

پادکست ها و تقویت لیسنینگ آیلتس

هنگامی که بر روی هدفی سرمایه گذاری می کنید مسلما روزها و ماه های اول با سختی بیشتری روبرو هستید و متوجه پیشرفت خود نخواهید شد. اما پس از چند ماه یا چند سال علاوه بر این که نسبت به موضوع علاقمندی پیدا کرده اید توانسته اید اندوخته خوبی جمع کنید و این همان پیشرفتی است که انتظارش را داشتید.

پادکست ها نیز همان عاملی هستند که اندوخته های کوچکی را در زمینه مهارت یابی لیسنینگ برای شما به همراه می آورند و پس از مدتی متوجه جهش فوق العاده ای از مهارت شنیداری در خود خواهید شد و نتیجه آن را بر روی نمره آیلتس خود مشاهده خواهید کرد.

ارسال یک نظر