آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

چرا باید زبان های دیگر را یاد بگیریم؟

چرا باید زبان های دیگر را یاد بگیریم؟ حتما از دوستان خود این جملات رو زیاد شنیده اید: “دوست دارم انگلیسی رو عالی صحبت کنم کاش می تونستم این زبان رو بفهمم دوست دارم معنی دیالوگ های فیلم های زبان اصلی رو متوجه بشم و . . .  “ در کنار این جملات همیشه بهانه های مختلفی رو می شنویم و در آخر بعد از گذشت چند سال با خود می گوییم: “اگه پنج سال پیش شروع کرده بودم الان مثل آب خوردن می تونستم صحبت کنم و …”   این ها همه درست. اما دلایل خوب و قانع کننده برای یادگیری زبان دوم چطور؟ من دلایل خوب بسیار زیادی را می دانم، و روزانه دلایل جدید و متنوعی را می شنوم. هر زبان آموزی که در این سالها داشته ام دلیل خاص خود برای صحبت به زبانی دیگر را داشته است.   واقعاً برای چه یک زبان دیگر را یاد بگیریم؟   در اینجا تعدادی از بهترین دلایلی که تا به حال جمع آوری شده اند را معرفی می کنم. صحبت کردن به زبانی دیگر:  

  1. دنیایی از موقعیت های شغلی را پیش روی شما قرار خواهد داد.
ما در دنیایی که به شدت سمت جهانی شدن می رود زندگی می کنیم و شرکت ها دائماً در حال گسترش شغل خود در کشور های مختلف و معامله با مشتری های خارجی هستند. حتی در شرکت ها ی کوچک و محلی، توانایی صحبت به زبانی دیگر باعث تمایز فرد از دیگر کارمندان می شود.  از میان دو متقاضی ای که مهارت ها و تجارب کاملاً مشابه و یکسان دارند، فردی که دو زبانه است به طور قطع شانس بسیار بیشتری برای استخدام شدن دارد. دانستن زبانی دیگر همچنین شانس شما را در پیدا کردن شغلی بهتر، ارتقاء شغلی، انتقال به شعب خارج از کشور و سفرهای کاری افزایش می دهد.  
  1. قدرت و توانایی مغز شما را افزایش می دهد.
یادگیری زبان دوم تاثیرات بسیار مثبتی بر میزان حافظه و دقت نظر شما دارد. در تحقیقی که توسط دانشگاه  Northwestern آمریکا در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت مشخص شد که افرادی که چند زبانه هستند از قدرت شنوایی، دامنه توجه و حافظه فعال بیشتری برخوردار هستند. دانستن چند زبان باعث می شود که مغز صدا های مرتبط را در میان انواع صداهای مختلف تمیز بدهد. یادگیری زبانی دیگر ممکن است در نظر افراد بالغی که تمامی عمر خود را تک زبانه بوده اند امری هراسناک باشد. در واقع، بسیاری از ما شنیده ایم که یادگیری زبان در سنین بالا تقرایباً امکان پذیر نیست. اما تحقیقی در دانشگاه ایلینوی در شیکاگو نشان می دهد افرادی که در بزرگسالی زبان به مشغول یادگیری زبان می شوند می توانند با مهارت بسیار خوبی صحبت کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهند که افراد بزرگسالی که به دو یا چند زبان صحبت می کنند بسیار دیر تر از بزرگسالان تک زبانه دچار بیماری های آلزایمر و زوال عقل می گردند.  
دیگران خوانده اند
ثبت نام آزمون EPT آذر ماه 94
  1. اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند.
اگر یک خارجی زبان در خیابان از شما آدرسی را به فارسی ولی با تلاش و  سختی زیاد و اشکالات متعدد بپرسد، آیا شما تلاش این فرد را به سخره می گیرید؟ مسلماً خیر. در عوض شما تحت تاثیر شجاعت و جسارت آن فرد علیرقم زبان ناقص فارسی وی قرار خواهید گرفت، زیرا وی شخصی است که بر ترس خود از اشتباه صحبت کردن در مقابل دیگران فائق آمده و توانسته از طریق صحبت با شما نیاز خویش را براورده کند. یادگیری زبانی دیگر خود یک تجربه فوق العاده با ارزش و عامل تقویت اعتماد به نفس است. دانستن زبانی دیگر به شما کمک می کند تا بر برخی از ترس ها و شک های خود غلبه کنید، خودتان را بهتر بشناسید، با انسان های جدید آشنا شوید، و احتمالاً به جاهایی که تا به حال جرات رفتن به آنجا را نداشته اید سفر کنید. به علاوه، بازخورد مثبت و تشویق هایی که از طرف شهروندان بومی در یافت می کنید می توانند عامل انگیزشی و افزایش اعتماد به نفس بسیار خوبی باشند.  
  1. باعث شناخت فرهنگی جدید می گردد.
موسیقی، فیلم، غذا، ادبیات، شعر، تئاتر، هنر های زیبا. فهرست بی نظیر چیزهایی که فرهنگ به زندگی هر فردی می آورد انتها ندارد. ممکن است شنیده باشید که زبان و فرهنگ دو روی یک سکه هستند. دانستن زبانی دیگر نه تنها باعث آشنایی شما با فرهنگ های مختلف می گردد بلکه باعث می گردد فرهنگ خودتنا را هم بهتر بشناسید. سعی در شناخت کامل فرهنگ جامعه خود در درون همان جامعه همانند سعی در دانستن این است که اتوبوس چیست زمانی که خود تمام مدت در درون اتوبوس مشغول راندن آن بوده اید؛ شما هیچگاه ایده ای از چرخ ها، رنگ بدنه، و یا موتور آن نخواهید داشت. می خواهید کل اتوبوس را ببینید؟ باید از آن خارج شوید و از آنجا به اتوبوس نگاه کنید. یادگیری زبانی دیگر مانند راندن اتوبوسی دیگر است که نه تنها طراحی داخلی متفاوتی دارد و شاید جا دار تر و راحت تر است، بلکه به شما دید واضحی از اتوبوس خودتان برای اولین بار می دهد.  
دیگران خوانده اند
۵ نکته کلیدی در رایتینگ آیلتس+ویدیو
  1. باعث آشنایی شما با انسان های مختلف و ایجاد دوستی های همیشگی می گردد.
در آخر، شاید مهمتر از هر چیز ملاقات و آشنایی با انسانهای جدید و ایجاد دوستی های پایدار و فرصت های متنوع در زندگی است که به خودی خود می تواند دلیل بسیار با ارزشی برای یادگیری زبانی دیگر باشد.  
  1. شما را برای ادامه تحصیل و زندگی در کشور های دیگر آماده تر می کند.
چنانچه فکر می کنید آمادگی ایجاد تغییراتی در زندگی خود را دارید و به دنبال کمی هیجان و ماجراجویی در زندگی هستید، یادگیری زبانی دیگر ممکن است کلید آن در باشد. چرا چند سالی را برای ادامه تحصیل خارج از وطن نگذرانید؟  و یا چرا شغل رویایی خود را در خارج از کشور نداشته باشید؟ دانستن زبانی دیگر به احتمال بسیار زیاد می تواند هر آرزویی را که دارید به واقعیت نزدیک کند.  
  1. سفر های شما را به یاد ماندنی تر و زیبا تر می کند.
مسافرت تنها شامل گرفتن چند عکس زیبا و گذاشتن آنها در فیسبوک و اینستاگرام، و یا سپری کردن چند روز در هتل ۵ ستاره نیست. یادگیری یک زبان دیگر، حتی در حد چند عبارت ساده و کاربردی، تجربه سفرتان را بهتر می کند، به طوری که دانستن زبان مردم آن منطقه نه تنها باعث دریافت لبخند های گرم و دعوت به همراهی و راهنمایی بیشتر از طرف شهروندان می شود، بلکه باعث می شود که به اصطلاح در بسیاری از مواقع “سرتان کلاه نرود” و هدف سود جویان قرار نگیرید.   منتظر چه هستید؟ الان ۷ دلیل خوب برای شروع به یادگیری یک زبان دیگر دارید. البته همانطور که اشاره شد هر فردی دلیل خاص خود را برای یادگیری دارد. همه ما هر از چند گاهی می گوییم که: “بعد از اینکه بازنشست شدم کلاس اسپانیایی می روم” و یا اینکه “بعد از تمام کردن فلان کار یادگیری بهمان زبان را شروع می کنم”. اما اگر همین الان در یک کلاسی ثبت نام نکنید و شروع به یادگیری نکنید احتمالاً دیگر هیچوقت این کار را انجام نمی دهید. الان زمان یادگیری یک زبان جدید است، نه بعداً! شک نداشته باشید که به محض اینکه اولین مکالمه خود را به یک زبان دیگر انجام دادید از اینکه یادگیری را شروع کردید پشیمان نمی شوید!]]>

ارسال یک نظر