آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

چرا listening محور یادگیری زبان های خارجی است؟

چرا listening محور یادگیری زبان های خارجی است؟ کسی که زبان دوم خود را در یک کلاس درس یاد گرفته باشد و با افرادی از همان زبان برخورد داشته باشد، تایید می کند که واقعیت بسیار فراتر از کلاس درس است. ممکن است بسیار روان به زبان فرانسوی صحبت کنید اما هنگامی که در رستورانی در پاریس با پیشخدمت روبرو می شوید قضیه متفاوت می شود. ممکن است این سوالات در ذهنتان شکل گیرد که “چرا اینقدر سریع صحبت می کند؟” “چرا چنین لهجه ای دارد؟” . شما تنها آموزشهای اولیه را در مورد زبان دیده اید. در دنیای بیرون از کلاس همه چیز نسبت به کتاب ها و تمرین هایی که انجام داده اید، تفاوت دارد. ابتدا ممکن است تلاش کنید فقط صحبت های طرف مقابلتان را بشنوید و بطور کامل آنچه می گوید را درک کنید. تجربه نشان می دهد این اتفاق بسیار ناامید کننده است و در درک صحبت ها کاملا موفق نخواهید بود. بطور سنتی زبان را بر اساس speaking فرا می گیرند. اما listening مانند speaking از اهمیت بالایی برخوردار است و حتی مهمتر از آن می باشد. مطالعات نشان می دهد بیش از ۵۰% ارتباطات بر پایه listening صورت می گیرد. بنابراین ببینید چه مقدار از زمان یادگیری خود را به listening اختصاص می دهید؟ آیا ۵۰% آن را در بر می گیرد؟ احتمالا نه. در زیر راهنمایی هایی در مورد پیشرفت مهارت listening ارائه شده است:

دیگران خوانده اند
جهت خود را انتخاب کنید
  • هنگام تمرین listening حضور ذهن داشته و فعال باشید:
در زمان شنیدن listening، تمرین می کنید تا بعدا تقلید کنید. مسلم است که اگر نتوانیم متوجه کلماتی شویم که دیگران هنگام صحبت بکار می برند، استفاده از آن ها برای ما نیز غیرممکن خواهد بود. در هنگام listening ممکن است نگاهتان به جای دیگر معطوف شود، مجبور شوید تلفن خود را چک کنید، به حرکات گوینده خیره شوید یا ساعت را نگاه کنید. فریب نخورید و تمرکز داشته باشید تا صحبت های گوینده را بفهمید. به این ترتیب در listening فعال خواهید بود. حتی اگر متوجه صحبت ها نشدید باز هم تمرکز خود را از دست ندهید. مستقیم نشسته و به چشم های گوینده توجه کنید. هرگاه متوجه کلمات شدید سرتان را به نشانه تایید تکان دهید. نسبت به صداها و کلماتی که می شنوید علاقمند باشید. سرانجام متوجه خواهید شد.
  • به حافظه کوتاه مدت خود کمک کنید:
تحقیقات نشان می دهد نگهداری کلمات زبان جدید نسبت به زبان مادری در حافظه کوتاه مدت دشوارتر است. بخصوص هنگامی که یادگیری زبان از طریق کتاب صورت می گیرد، نه از طریق ارتباط با مردمی که به همان زبان سخن می گویند، تقسیم بندی و قراردادن آن در ذهن بسیار سخت تر می شود. زیرا به جای اینکه بطور ذهنی آن زبان را یادگرفته و صحبت کنیم، تنها با یادگیری کلمات و قراردادن اصولی آنها در کنار هم تلاش به صحبت کردن می کنیم. در نتیجه ذهن ما با دشواری روبرو می شود. خوشبختانه مواردی وجود دارد که بتوانیم زبان جدید را قسمت بندی کرده و آن را به ذهن بسپاریم. می توان به تماشای فیلم پرداخت یا برنامه های رادیویی را شنید. گوش دادن به یک کتاب صوتی نیز می تواند مفید واقع شود و شما را به یادگیری زبان جدید علاقمند کند. یکی از بهترین موارد این است که در اجتماع در بین مردمی که به زبان مورد علاقه شما (زبانی که در حال یادگیری آن هستید) صحبت می کنند، قرار گیرید و فقط گوش دهید.
دیگران خوانده اند
چگونه در لیسنینگ آیلتس نمره بالا بگیریم؟
  • تمرین listening را از بالا به پایین انجام دهید:
گاهی نیز از بالا به پایین listening را انجام دهید نه از پایین به بالا. در یادگیری از پایین به بالا، با دقت به هر کلمه، گرامر، ساختار جمله و … توجه می شود. این از بهترین شیوه های یادگیری است. اما در کنار آن نیاز است یادگیری از بالا به پایین نیز انجام شود تا با کلیات مطلب آشنا شده و بفهمیم در کل چه چیزی را بیان می کند. این روش بسیار زیرکانه مهارت شما را بالا می برد. در یادگیری از پایین به بالا قبل از دیدن فیلم یا شنیدن موسیقی، متن آن را مطالعه می کنید تا هنگام اجرا بهتر آن را درک نمایید. در حالیکه در یادگیری از بالا به پایین پس از اجرای فیلم یا موسیقی کلیات آن را متناسب با میزان سطح زبانتان، درک خواهید نمود.]]>

ارسال یک نظر