آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

قبل از اینکه بدانیم چطور باید برای آزمون آیلتس آماده شویم، لازم است تا با این آزمون آشنایی بیشتری پیدا کنیم. ازمنظرعموم و از دیدگاه دانشجویان، آیلتس آزمونی است که بدست آوردن یک نمره خوب در آن، درهای موفقیت و رسیدن به تحصیلات بالا را به روی آنها باز می کند؛ اما از نگاه ممتحنین، آیلتس آزمونی است که برای موفقیت در آن باید با مهارت آزمون دادن و پروسه این آزمون آشنایی داشت. در این مقاله قصد داریم تا بطورکلی درمورد آمادگی آزمون آیلتس صحبت کنیم و نکات، تست ها و تمرین های مورد نیاز را معرفی نماییم.

آزمون آیلتس از سال ۱۹۸۹ تا به امروز در حال انجام است. این آزمون، تستی استاندارد است که سطح زبان انگلیسی افرادی را می سنجد که جهت کار یا تحصیل، قصد ورود به کشورهایی را دارند که ارتباط روزانه مردم آن از طریق زبان انگلیسی انجام می شود. در آزمون آیلتس ۹ سطح نمره وجود دارد که مهارت فرد در ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ زبان انگلیسی را مشخص می کند. بنابراین در هر بخش آزمون (رایتینگ، ریدینگ و … ) یک سطح از نمره را بدست خواهید آورد.

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

آمادگی آزمون آیلتس

جدول امتیازات

کلید امتیازها

توضیحات

سطح زبان انگلیسی

سطح نمره

۱-    Accurate

۲-    Full understanding

تسلط کامل بر زبان انگلیسی دارد، دقیق و زیرکانه و با فهم دقیق مطلب به سوالات پاسخ می دهد.

Expert

۹

۱-    Rare errors

۲-    Use complex language well

تسلط کامل بر زبان انگلیسی دارد همراه با مقداری خطاهای جزئی و پیش پا افتاده. درمورد سوالات پیچیده پاسخ های مناسب و دقیق ارائه می دهد که گاهی همراه با خطاهای جزئی هستند.

Very Good

۸

۱-    Only occasional errors

۲-    Uses complex language quite well in most situation

تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارد اما گاهی پاسخ های نامربوط و نامناسب به سوالات می دهد. از جملات مناسب در سوالات پیچیده استفاده می کند و جزئیات بحث ها را بخوبی متوجه می شود.

Good

۷

۱-    Some errors

۲-    Use some complex language which is best in familiar situation

تسلط کافی بر زبان انگلیسی دارد که بعضا همراه با خطا است و معمولا از کلمات نامناسب یا نامربوط استفاده می کند. در اغلب سوالات می تواند ساختار پیچیده زبان را بکار گیرد.

Competent

۶

۱-    Frequent errors

۲-    Has difficulties with complex language

تسلط جزئی بر زبان انگلیسی دارد. اغلب دچار خطا می شود. توانایی استفاده کافی و مناسب از ساختارهای پیچیده زبان را ندارد.

Modest

۵

 آزمون حدود ۲ و نیم ساعت طول می کشد. بخش های ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ بطور پیوسته و کتبی انجام می شوند اما آزمون بخش اسپیکینگ ممکن است همان روز یا در روزهای پس از آن برگزار شود. برخی کشورهایی که برای کار، تحصیل یا مهاجرت پذیرش در آزمون آیلتس را در نظر دارند عبارتند از استرالیا، انگلیس، کانادا، ایالات متحده امریکا، نیوزلند و ایرلند.

 

دیگران خوانده اند
جدول زمانی ثبت نام آزمون آیلتس

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به دو شیوه برگزار می شود. آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال.

آیلتس آکادمیک: هنگامی که فرد قصد ثبت نام در دانشگاه در دوره لیسانس یا تحصیلات تکمیلی را داشته باشد، باید در آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کند.

آیلتس جنرال: زمانی که افراد قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را داشته باشند و با هدف دستیابی به تجارب کاری، این کشورها را در نظر دارند می توانند در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند.

 

ساختار سوالات در آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چهار بخش دارد: ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ

تست لیسنینگ با توجه به تفاوت لهجه های بریتانیایی، نیوزلندی، شمال امریکا، کانادایی و … گوناگونی بیشتری دارد. با این توضیح می توان نتیجه گرفت در آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک، بخش های اسپیکینگ و لیسنینگ یکسان هستند و تفاوت اصلی ساختار سوالات در بخش ریدینگ و رایتینگ است.

در آیلتس آکادمیک، آن سطح از زبان انگلیسی که برای تحصیل در دانشگاه، مورد نیاز است ارزیابی می شود. واقعیت این است که سوالات آزمون دور از ذهن و دست نیافتنی نیستند و اینطور نیست که ممتحن موضوعات یا سوالاتی را مغرضانه در نظر گیرد تا عده ای از پاسخ به آن ناتوان باشند و تمامی سوالات هر بخش در یک سطح طراحی شده اند و اما در آیلتس جنرال، هدف از آزمون سنجش زبان انگلیسی هر فرد برای مواجه با فعالیت های عمومی روزمره و بخش کاربردی زبان است پس ممکن است سوالات در رابطه با شرایط کاری و اجتماعی باشند.

اکنون که با کلیات آزمون آشنا شدید اجازه دهید تا به بررسی فرمت سوالات بپردازیم:

۱- تا قبل از روز آزمون باید با ساختار سوالات آشنایی کافی پیدا کرده باشید. با انواع سوالات آزمون، زمانی که لازم است برای هر بخش اختصاص دهید، انواع سوال و … آشنا باشید. اینها مواردی حیاتی هستند که باید با آن مأنوس شده باشید.

۲- هرچند آیلتس آزمونی است که سطح زبان انگلیسی شما را مشخص می کند، اما آشنایی با شکل سوالات و مهارت پاسخ دادن به آنها کاملا قابل یادگیری است.

۳- باید شکل محتوا و انواع سوالاتی که در بخش های ریدینگ، رایتینگ و … پرسیده می شود را بشناسید. این آشنایی کمک می کند تا بدانید بطور مثال در رایتینگ چه چیزی مهم تر است که بنویسید، کلمات را چگونه در متن استفاده کنید که جلوه بیشتری داشته باشد و متن شما چه محتوایی داشته باشد تا ارزشمندتر نشان داده شود.

مرحله بعدی که اهمیت بیشتری دارد مرحله تمرین و آمادگی برای آزمون آیلتس است. احتمالا آمادگی برای آزمون مرحله سخت تری است. تجارب نشان داده است که بسیاری از داوطلبانی که زبان مادری شان انگلیسی نبوده است، نمره بالاتری از داوطلبان انگلیسی زبان کسب کرده اند.

ارسال یک نظر