آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

5 کار که در اسپیکینگ آیلتس نباید انجام داد!

کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس

کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس

ابتدا می خواهیم تعریف پایه ای از آزمون آیلتس داشته باشیم و سپس به عوامل کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس بپردازیم. آیلتس آزمونی است برای سنجش میزان دانش زبان انگلیسی افراد که ۹ سطح برای آن در نظر گرفته شده است. این آزمون به دو شکل برگزار می شود: آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک. بسیاری از دانشگاه های استرالیا، انگلیس، نیوزلند، کانادا و ایالات متحده نمره آیلتس آکادمیک را بعنوان بخشی از شرایط پذیرش خود انتخاب کرده اند در حالیکه آیلتس جنرال برای مهاجرت های شغلی و … مورد استفاده قرار می گیرد. و اما آزمون آیلتس چگونه است؟و کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس با انجام چه استراتژی هایی امکان پذیر است؟

کسب نمره 7 در مصاحبه آیلتس

کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس

این آزمون در واقع شامل پارامترهایی کاربردی است که زبان انگلیسی هر فرد را در چهار بخش رایتینگ، ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ مورد بررسی قرار می دهد. در بین این چهار بخش تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک تنها در دو بخش ریدینگ و رایتینگ است.

این مقاله اسپیکینگ را هدف قرار داده است و در ادامه اطلاعاتی در زمینه این بخش از آزمون آیلتس داده خواهد شد. اسپیکینگ کوتاه ترین بخش آزمون آیلتس است با این وجود حکم ستون یک بنا را دارد و میانگین عملکرد شما در این بخش، در نتیجه نهایی آزمون نقش بسیار تعیین کننده ای دارد. اما چرا اسپیکینگ تا این اندازه اهمیت دارد؟

شما با دانش کافی نسبت به سایر بخش های آزمون در آن شرکت می کنید و در واقع میزان آگاهی های قبلی شما سنجیده می شوند، اما در بخش اسپیکینگ علاوه بر اینکه بطور مستقیم توسط ممتحن ارزیابی می شوید، میزان ذکاوت و هوش شما در مواجه با سوالات و موقعیت های گوناگون مشخص می گردد. با این حال دقت کنید که اسپیکینگ ۱۲-۱۵ دقیقه زمان می برد و باید در این مدت سخنرانی معمول و قابل قبولی داشته باشید.

بخش اسپیکینگ نیز ۳ قسمت و ۹ سطح نمره دارد. در ادامه بطور جزئی به هر یک از این ۳ قسمت آزمون اسپیکینگ می پردازیم و یاد می گیریم که چطور سوالات را به درستی پاسخ دهیم تا بتوانیم نمره ای بالاتر از ۷ در آن کسب کنیم.

 

مروری بر سوالات

ابتدا ممتحن خود را معرفی می کند و صحبت های خودمانی انجام می شود. این صحبت ها در واقع به عنوان دست گرمی و آمادگی برای ورود به بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس انجام می شود.

بعضی از سوالات معمول که مطرح می شوند عبارتند از:

What do you do?

Where do you come from?

Why select a particular field of study?Hobbies?

How do you utilize your free time? Or which town are you from?

What kind of place is it? What is so interesting about this town?

What types of jobs do most people do?

Is it a good place to live & why?

How long have you lived there? What do you like most about it?

 

همانطور که می بینید این سوالات در مورد شخص شما پرسیده می شود و پاسخ به آنها می تواند شما را برای سوالات اسپیکینگ آماده کند پس به یک یا دو کلمه برای پاسخ دادن اکتفا نکنید و جوابتان را با ۲ تا ۳ جمله توضیح دهید. خیلی آرام و خونسرد صحبت کنید، تصور کنید ممتحن و همه کسانی که در اطراف خود می بینید مانند اعضای خانواده خود هستند، پس با آنها راحت باشید.

سوالات معمولا در مورد شغل شما، دانشگاه، محل اقامت و … هستند. پس بهتر است پاسخ های آماده برای آن داشته باشید، اینطور نیست؟ فقط باید بتوانید ایده های ذهن خود را فی البداهه به زبان آورید.

 

کیوکارد Cue card 

در کیوکارد تسک آیلتس یا کاندیدیت تسک کارد حدود یک دقیقه فرصت دارید تا خود را برای صحبت کردن درمورد یک موضوع خاص آماده کنید. موضوعی که باید در آن زمینه صحبت کنید بر روی کارتی نوشته شده است که توسط ممتحن به شما داده می شود. صحبت های شما باید حدود ۲ دقیقه طول بکشد، تا جاییکه ممتحن اجازه توقف دهد. بطور مثال ممکن است موضوع روی برگه، نوشته زیر باشد:

Describe someone in your family you admire.

 

دیگران خوانده اند
نکته های کلیدی در ریدینگ آیلتس

فورا پاسخ خود را شروع کرده و دلایل خود را توضیح دهید. روی اولین چیزهایی که در مورد آن شخص به ذهنتان می رسد تمرکز کنید. چند وقت یکبار او را می بینید؟ چه تفاوت هایی با دیگران دارد؟ سعی کنید ویژگی های اخلاقی، رفتاری و تجربه هایی که از بودن در کنار او داشته اید را توضیح دهید. دقت داشته باشید از هدف اصلی سوال و شخصی که در موردش صحبت می کنید دور نشوید و پاسخ خود را با صحبت در مورد سایر اعضای خانواده ادامه ندهید.

خب! ممکن است تصور کنید سوال بالا مثال ساده ای است!!!، خوب است بدانید آزمون آیلتس چیزی به همین سادگی ست. در واقع موضوعات اسپیکینگ آزمون آیلتس در مورد موضوعات علمی یا تست IQ نیستند بلکه پیرامون افراد یا اتفاقات روزمره زندگی ما هستند.

داشتن یک برنامه سازماندهی شده لازمه هر موفقیتی است. آزمون آیلتس هم از این قاعده مستثنی نیست. از موضوعات کوچک برای اسپیکینگ شروع کنید و نکته های مهم آن را روی برگه یادداشت کنید. نوشتن اسپیکینگ نقش مهمی دارد زیرا به شما ایده مناسب می دهد تا در تسک دوم روند اسپیکینگ خود را حفظ کنید و در عمل می توانید با توجه به دانش خود جزئیات بیشتری را به اسپیکینگ خود اضافه کنید. به این صورت شما خیلی راحت و نرمال سخنرانی خواهید کرد و همه چیز آن عادی به نظر خواهد رسید. اصلی ترین علت برای اینکه می خواهیم اسپیکینگ خود را بنویسید این است که نوشتن استرس را دور کرده و شما را آرام می سازد.

هنگام آزمون به طور مداوم به برگه یادداشت های خود نگاه نکنید بلکه چشم شما به ممتحن باشد و ماهرانه در مورد نکاتی که یادداشت کرده اید صحبت کنید. قبل از شروع اسپیکینگ باید مطمئن شده باشید که قادر هستید آن طور که دلخواه شماست اسپیکینگ را ادامه دهید. با اعتماد به نفس صحبت کنید و میزان صدای خود را به اندازه ای تنظیم کنید که ممتحن به راحتی آن را بشنود.

 

سئوالات بخش سوم آزمون شفاهی آیلتس

همانطور که می دانید بعد از cue card ، ممتحن از شما سئوالات دیگری می پرسد. سوالات بر اساس همان کیوکارد از شما پرسیده می شود و باید در مورد آن توضیح دهید.

سوالی را که در قسمت قبل از شما پرسیدیم به خاطر بیاورید. برخی سئوالاتی که در مورد آن ممکن است مطرح شوند در زیر آورده شده اند:

What are the values of family in your country?

How can you relate family to happiness?

What type of family do you prefer? Nuclear or joint?

How have family bonds and values changed over the years?

 

در پاسخ به سوالات می توانید کمی اغراق کنید اما همیشه صادقانه پاسخ دهید. صداقت بر روی رفتار شما تاثیر می گذارد و اعتماد به نفس شما را بالا می برد. بدانید که ممتحن شما را بر اساس درستی یا نادرستی ایده هایتان نمی سنجد و مثبت یا منفی بودن محتوای صحبت شما تاثیری روی نمره شما ندارد. بلکه طرز صحبت شما، شفافیت گفتار، طرز بیان ایده ها و مقدار ابهامی که برای ممتحن ایجاد کنید پارامترهایی هستند که مورد ارزیابی قرار می گیرند.

حالا که با کلیات آزمون اسپیکینگ آشنا شدید باید بدانید چه عواملی باعث می شوند سطح نمره شما در این بخش تغییر کند. هدف ما نمره ای بالاتر از ۷ است. در جدول زیر این معیارها آورده شده است.

 

کسب نمره 7 در مصاحبه آیلتس

کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس

برای اینکه بدانیم برای رسیدن به نمره ۷ در مصاحبه شفاهی آیلتس در جدول بالا باید چه ویژگی هایی را در نظر داشته باشیم، اجازه دهید برخی اطلاعات جدول بالا را توضیح دهیم.

Fluency& coherence: منظور از fluency این است که با سرعت نرمال و بی درنگ صحبت کنید نه خیلی سریع، بلکه صحیح و بدون خطا و منظور از coherence این است که بتوانید جملات و ایده های خود را به شکلی منطقی بیان کنید.

Lexical resource: در این قسمت دامنه لغات شما ارزیابی می شود.

Grammatical range & accuracy: تمامی اطلاعات این قسمت درباره میزان دانش شما در زمینه گرامر، ساختار جملات، مطابقت فعل و فاعل و … است و اینکه چقدر قادر به استفاده از این دانش در اسپیکینگ هستید.

Pronunciation: توانایی صحبت کردن شما را نشان می دهد.

قبلا گفتیم که آماده کردن پاسخ ها از قبل می تواند کمک کننده باشد اما حواستان باشد باید توانایی فی البداهه صحبت کردن را نیز داشته باشید. در غیر اینصورت حفظ کردن پاسخ های از پیش تهیه شده ممکن است برای شما دردسر ساز باشد.

از تکرار بپرهیزید. استفاده مکرر از مطالب یا جملات هیچ وقت شما را به نمره دلخواه نمی رساند بلکه ممکن است ممتحن تصور کند شما قادر به فکر کردن به موضوع و بیان اطلاعات جدید نیستید.

به خاطر داشتن تعداد زیادی از کلمات برای شما امتیاز محسوب می شود اما دقت داشته باشید نباید از هر کلمه ای در هر جایی استفاده کرد. کاربرد درست کلمات را بدانید. روزانه ۱۰ کلمه جدید یاد بگیرید و در مکالمات روزمره از آن استفاده کنید. استفاده بی جا از کلمات نه تنها مزیت نیست بلکه ممکن است به ضرر شما نیز تمام شود.

اینکه گاهی اشتباهات خود را اصلاح کنید بد نیست اما همیشه آن را انجام ندهید. بعد از تمام شدن جمله، اشتباه خود را تصحیح کنید و گهگاه این کار را انجام دهید.

هنگام مکالمه سعی کنید به شکلی نرمال و مثل خودتان صحبت کنید. هرگز از لهجه دیگران تقلید نکنید. گاهی زبان آموزان در نیمه های صحبت لهجه دیگران را به خود می گیرند و این کار باعث می شود گفته های شما برای دیگران واضح نباشد یا ممتحن متوجه صحبت های شما نشود.

ما همیشه توصیه می کنیم زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خود یاد بگیرید. هنگامی که به زبان مادری خود صحبت می کنید دقیقا می دانید کجا باید مکث کنید، کجا باید لحن تاکیدی داشته باشید و کجا باید جمله خود را تمام کنید. وقتی به زبان انگلیسی مسلط باشید، همه این موارد را بطور ناخودآگاه رعایت خواهید کرد.

 

دیگران خوانده اند
اهمیت کلمات مرتبط در رایتینگ آیلتس

بایدها برای کسب نمره ۷ در مصاحبه آیلتس

همانطور که قبل از هر مسابقه ای تمرین می کنید برای آزمون آیلتس هم باید خود را آماده کنید. بنابراین اسپیکینگ تمرین کنید و با دوستان خود انگلیسی صحبت کنید.

به اندازه کافی تاکید شده است که تمرین بخصوص در خانه با یک برنامه ریزی درست باید بطور مداوم انجام شود. پس از انجام تمرینات خانگی غافل نشوید.

اگر هنگام آزمون متوجه سوال ممتحن نشدید یا صدای او برای شما واضح نبود پرسیدن سوال و درخواست تکرار مشکلی ایجاد نمی کند فقط در نظر داشته باشید به دفعات این کار را تکرار نکنید.

پاسخ سوالات را کاملا توضیح دهید. یاد بگیرید که سوالی را نیمه کاره رها نکنید و در مورد آن اطلاعات کافی که در اختیار دارید را بیان کنید.

 

چه کارهایی انجام ندهیم!

گام های مهم در کسب نمره ۷ در مصاحبه شفاهی آیلتس

نگران نباشید که ممتحن در مورد ایده ها و نظرات شما چگونه قضاوت می کند. ممتحن تنها دانش زبان انگلیسی شما را بررسی می کند و با درستی یا نادرستی نظر شما کاری ندارد.

از کلمات سخت و طولانی استفاده نکنید، صحبت کردن شما باید راحت و روان باشد. استفاده از کلمات سنگین و دشوار ارزیابی پاسخ شما را سخت می کند. سعی کنید این کلمات را در رایتینگ بکار گیرید.

ساکت نباشید. این قسمت، بخش اسپیکینگ است. بخشی که در آن باید شما گوینده باشید. صحبت کنید حتی اگر پاسخ سوال را نمی دانید. درباره مطالب مرتبط با موضوع حرف بزنید.

نگران لهجه خود نباشید. نرمال صحبت کنید. خودتان باشید. قرار نیست لهجه شما مورد سنجش قرار بگیرد.

استرس نداشته باشید. هر روز برای شما روز آزمون باشد. جلوی دیگران راحت صحبت کنید و در حضور آنها به تمرین اسپیکینگ بپردازید.

ارسال یک نظر