آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

۱۰ نکته بسیار مهم برای کسب نمره بالا در آزمون تافل اینترنتی

۱۰ نکته بسیار مهم برای کسب نمره بالا در آزمون تافل اینترنتی

۱۰ نکته بسیار مهم برای کسب نمره بالا در آزمون تافل اینترنتی

تافل یکی از دشوارترین آزمون هایی است که ممکن است در زندگی با آن روبرو شویم، بنابراین نیاز است تا تلاش بسیاری برای دستیابی به نمره بالا انجام شود. در زیر ۱۰ راهکار برای بدست آوردن بالاترین نمره ممکن در آزمون تافل و رسیدن به رویایتان برای تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان آورده شده است.

مطمئن شوید تافل را بخوبی درک کرده و تمام جنبه های آن را می دانید.

تافل یک آزمون زبان خارجی است که اولین بار توسط شرکت آمریکایی ETC طراحی شد. در این آزمون سطح speaking, Reading, listening و Writing شرکت کنندگان در زبان انگلیسی و توانایی حضور آنها در یک دانشگاه انگلیسی زبان سنجیده می شود.

هر بخش آزمون ۳۰ نمره دارد و در کل ۱۲۰ نمره به آزمون تعلق می گیرد. دانشگاه های مختلف نمرات تعیین شده ای را برای ثبت نام دانشجویان پذیرش می کنند. گاهی برخی از دانشگاه ها برای قسمت های مختلف آزمون نمرات متفاوت در نظر می گیرند. مثلا ممکن است برای بخش speaking نمره ۲۴ از ۳۰ را قبول کنند. بنابراین قبل از شروع به مطالعه برای آزمون تافل بهتر است در مورد شرایط پذیرش نمره تافل در دانشگاه مورد نظر تحقیق کنید.

آماده شوید.

اگر تابحال در آزمون تافل شرکت نکرده اید حداقل ۶ ماه تا یکسال باید برای آزمون آماده شوید. زمانی که پشت کامپیوتر قرار می گیرید تا آزمون را شروع کنید نباید چیزی برایتان تازگی داشته باشد. باید با انواع سوالات reading, listening و taskهای بخش writing, speaking آشنایی کامل داشته باشید. بعلاوه باید بدانید که چگونه متناسب با خواسته سوال به آن پاسخ دهید و بدانید نیاز به کسب چه نمره ای برای اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود دارید.

سعی نکنید به تنهایی برای آزمون آماده شوید. کتاب های تست تهیه کنید. با یک مربی همراه شوید و در آزمون های تخصصی شرکت کنید. نیاز است تا در یادگیری تلفظ کلمات کسی شما را همراهی کند، همینطور در انجام سوالات بخش speaking و writing. از دوستان خود که در آزمون تافل موفق بوده اند سوال بپرسید. شیوه کار آن ها و منابعی که مورد استفاده قرار داده اند را بررسی کنید.

درمورد هر موضوعی بخوانید و فایل صوتی گوش دهید.

در آزمون تافل در بخش listening امکان روبرو شدن با هر موضوعی برای شما وجود دارد. از نجوم و تاریخ آمریکا گرفته تا روان شناسی یا زیست شناسی. زمانی که برای تافل مطالعه می کنید نباید تنها به سراغ متونی بروید که مورد علاقه شما هستند، شما نیاز به دامنه وسیعی از لغات دارید بنابراین در مورد موضوعات متنوع مطالعه داشته باشید.

۱۰ نکته بسیار مهم برای کسب نمره بالا در آزمون تافل اینترنتی

۱۰ نکته بسیار مهم برای کسب نمره بالا در آزمون تافل اینترنتی

 

یادبگیرید که چطور باید نکات را یادداشت برداری کرد.

این مورد یک مهارت ضروری است که در بخش های speaking,writing و listeninig مورد استفاده شما قرار خواهد گرفت و البته بعدها در دانشگاه محل تحصیل خود نیز از آن استفاده خواهید کرد. در بخش هایی که با فایل صوتی روبرو هستید، تنها یکبار می توانید به فایل صوتی گوش دهید و امکان بازگشت و شنیدن دوباره آن وجود ندارد. بنابراین پس از یکبار شنیدن در بخش listening باید به سوالات پاسخ دهید، در بخش speaking در مورد موضوع خواسته شده باید صحبت کنید و در بخش writing درباره موضوع گفته شده بنویسید. به همین دلیل نیاز به یادداشت برداری دارید. قطعا کسانی که بهتر نکته برداری کنند می توانند نتیجه بهتری کسب کنند. یادداشت برداری مهارتی است که تمرین زیادی احتیاج دارد.

نیاز نیست تمام جزئیات چیزی که شنیدید یا کلماتی که می شناسید را یادداشت کنید، بلکه اطلاعات ضروری که در فهم کامل متن به شما کمک می کنند را بنویسید.

از علائم اختصاری یا خلاصه نویسی استفاده کنید. هرکس می تواند علائم اختصاری مخصوص به خود داشته باشد و آن را برای خود تعریف کند.

در حالیکه listening را تمرین می کنید و انواع فایل های صوتی را می شنوید، نکته برداری را تمرین کنید. پس از اتمام پخش فایل صوتی به متن اصلی فایل مراجعه کرده و یادداشت های خود را با آن مقایسه کنید. سعی کنید از فایل های کوتاه استفاده کرده و به تدریج زمان آن را بیشتر کنید.

هنگام انجام آزمون تافل تنها ۳ برگه در اختیار شما قرار داده می شود بنابراین با مدیریت درست بطور صحیح از آنها استفاده کنید و یک برگه را برای یک lecture هدر ندهید.

مطمئن شوید که تلفظ کلمات را واضح و دقیق انجام می دهید.

چنانچه در بخش speaking آزمون تافل با لهجه صحبت کنید بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت اما دقت کنید هرچند بی عیب بودن تلفظ کلمات توسط شما معیار اصلی نیست اما کلماتی که شنیده می شوند باید واضح، دقیق و قابل فهم باشد. در بخش speaking سه آیتم مورد بررسی قرار می گیرد:

 اینکه چطور به سوال پاسخ می دهید و موضوع خواسته شده را کامل می کنید.

 گرامر و کلماتی که استفاده می کنید.

وضوح صحبت های شما بطوریکه به راحتی برای دیگران قابل فهم باشد.

اکنون به مرحله ای رسیده اید که باید با یک استاد یا مربی همراه باشید. حتما باید شخصی در کنار شما باشد که شما را از درستی شیوه ای که انتخاب کرده اید و چگونگی کارتان مطمئن کند و راه بهتر را به شما نشان دهد. هنگامی که به تنهایی تمرین می کنید حتما برای بخش speaking صدای خود را ضبط کنید. ضبط کردن صدا دو ویژگی دارد:

با شنیدن صدای خود می توانید آن را ارزیابی کنید و به خود نمره دهید.

 می توانید کار بررسی speaking خود را به نرم افزارهای کامپیوتری بسپارید و با این کار دقت تلفظ خود را بالاتر ببرید.

 

دیگران خوانده اند
English Pronunciation Training:Improve Your Accent Speak Clearly

از صفحه کلید QWERTY استفاده کنید.

بخش پایانی آزمون تافل writing می باشد. برای نوشتن این بخش باید از صفحه کلید QWERTY استفاده کنید. این صفحه کلید در آمریکای شمالی و عموما در سایر نقاط جهان کاربرد دارد. علت اینکه نام آن را QWERTY نهاده اند این است که در ردیف بالای کلیدها و از سمت چپ به ترتیب حروف QWERTY را مشاهده می کنید. در تمرینات writing خود نیز از همین صفحه کلید استفاده کنید زیرا باید با مکان قرارگیری حروف آشنا باشید و بدانید نشانه ها و سایر کلیدهای مورد استفاده در کدام قسمت از صفحه کلید قرار دارند. عدم آشنایی شما باعث اتلاف وقت و سردرگم شدن شما خواهد شد.

چگونگی تایپ ده انگشتی را فرا بگیرید. عموم مردم برای تایپ کردن کلمات را نگاه کرده و حروف مربوط به آن را روی صفحه کلید می یابند و آن را می فشارند. در حالیکه در تایپ ده انگشتی فقط به صفحه کلید نگاه می کنید و درستی نوشته های خود را بررسی می کنید. هر چند که یادگیری این نوع تایپ برای آزمون تافل ضرورتی ندارد اما سرعت کار شما را به شدت بالا می برد.

نحوه نوشتن یک متن انگلیسی را بیاموزید.

همانطور که در بخش قبلی گفته شد writing آخرین قسمت از آزمون تافل است. در این بخش دو task در اختیار شما قرار داده می شود تا مطابق آنچه خواسته شده عمل کنید. نکته حائز اهمیت این است که به خاطر داشته باشید در کمتر از ۳۰ دقیقه باید یک متن ۳۰۰ کلمه ای برای انجام task بنویسید. برای نوشتن اینگونه متن ها بسیار تمرین کنید.

متون انگلیسی فرمت های متنوعی دارند و ممکن است از فرمت متون زبانی که شما با آن سخن می گویید بسیار متفاوت باشند. نوشته های انگلیسی معمولا ساختار زیر را رعایت می کنند:

 مقدمه: در قسمت ابتدایی متن به معرفی آنچه در ادامه گفته خواهد شد می پردازند و یک توضیح کلی درمورد ادامه متن می دهند.

 بدنه متن: بخش میانی نوشته است که معمولا در تافل ۲ یا ۳ پاراگراف را شامل می شود و ایده های اصلی متن در آن مطرح می شوند.

نتیجه گیری: بخش پایانی متن است که کل متن را بصورت خلاصه مرور می کند.

هر پاراگراف بیانگر یک فکر است و جمله اول هر پاراگراف نماینده ی موضوعی است که در آن پاراگراف به آن پرداخته می شود. جملات بعدی ایده ها و نظرات را با مثال هایی خاص و دقیق بازگو می کنند.

آشنایی با ساختار سنتی نگارش انگلیسی تا حد زیادی در آزمون تافل به شما کمک می رساند. اینکه بدانید هر پاراگراف یک ایده و فکر را توصیف می کند سبب می شود تا هم در بخش Reading بهتر عمل کنید و هم در speaking بهتر بتوانید نظرات خود را دسته بندی کرده و مطابق سلیقه ممتحن پاسخ دهید.

نکات بیشتر در مورد writing:

 هنگامی که تمرینات نگارش را شروع می کنید نگران زمان نباشید. در ابتدا سعی کنید تا حتی در زمانی طولانی متنی زیبا بنویسید.

زمانی که موفق به نوشتن یک متن خوب و مناسب با آزمون تافل شدید، در دفعات بعد زمان خود را کنترل کنید و سریعتر کار را انجام دهید تا اینکه موفق شوید در ۳۰ دقیقه متنی با ۳۰۰ کلمه بنویسید.

 سعی کنید به سوال خواسته شده دقیق پاسخ دهید نه اینکه سوال را تغییر دهید. اگر از شما خواسته می شود یک مورد را انتخاب کنید آن را به طور واضح مشخص کنید و بین موارد موجود بحث نکنید. در واقع به درستی یا نادرستی انتخاب شما نمره ای تعلق نمی گیرد، بلکه نحوه انتخاب شما و توضیحاتی که پیرامون انتخابتان می دهید برای کسب نمره موثرند.

همزمان متنی که درنظر دارید را تایپ کنید و هرگز آن را روی برگه ننویسید تا در فرصت بعدی به کامپیوتر انتقال دهید. زیرا زمان بسیاری را از دست خواهید داد.

 در پایان اینکه آزمون را سخت نگیرید و به خود مطمئن باشید.

فقط و فقط تمرین کنید.

بسیاری از دانشجویان به دنبال راهکار و رازی هستند که به سادگی از سد آزمون تافل بگذرند. بهترین راهنمایی ممکن این است که فقط و فقط تمرین کنید. البته تمرین کردن زمانی سودمند است که با جنبه های گوناگون آزمون آشنایی کافی داشته باشید.

زمانیکه پشت کامپیوتر قرار می گیرید تا آزمون را شروع کنید، نباید چیزی برایتان تازگی داشته باشد. باید نسبت به انواع سوالات reading و listening و انواع taskهای speaking و writing آگاهی کامل داشته باشید. هنگام تمرین کردن از محیط های آرام اجتناب کنید. در حضور رادیو و تلویزیون بر روی سوالات تمرکز کنید زیرا هنگام آزمون هر شرایطی ممکن است اتفاق بیفتد. امکان دارد در حالیکه شما مشغول سوالات listening هستید نفر کناری شما بخش speaking را آغاز کرده باشد یا هنگام آزمون بطور ناگهانی کامپیوتر دچار مشکل شود. بنابراین خود را برای هر پیشامدی آماده کنید.

استرس را از خود دور کنید.

تافل آزمونی مهم، دشوار و دلهره آوری است. بنابراین حفظ آرامش و اعتماد به نفس بسیار موثر است. در نظر داشتن نکات زیر می تواند از ایجاد استرس در شما بکاهد.

روز قبل از آزمون:

 روز قبل از آزمون، محل برگزاری آزمون و بهترین مسیر برای رسیدن به آنجا را شناسایی کنید. مطمئن شوید که در مسیر مربوطه با ترافیک روبرو نخواهید شد.

سعی نکنید مطالعه فشرده داشته باشید و مطالب جدید بیاموزید.

شب آزمون خوب استراحت کنید.

روز آزمون:

صبحانه کامل بخورید.

 قبل از حرکت به سمت محل برگزاری آزمون ذهن خود را گرم کنید. مطلب یا فایلی دلخواه به زبان انگلیسی را در نظر بگیرید و قبل از آزمون آن را بخوانید یا گوش دهید تا ذهن شما به زبان انگلیسی فکر کند.

هنگام جلسه آزمون:

 نفس عمیق بکشید.

 بین بخش های listening و speaking ده دقیقه زمان استراحت وجود دارد. از این زمان برای تجدید نیرو استفاده کرده و حرکات کششی انجام دهید.

 اگر سوالی را نتوانستید به خوبی پاسخ دهید یا در بخشی موفق نبودید، نگران نباشید به قسمت بعدی بروید. گویا اولین سوالی است که با آن روبرو می شوید. مهم این است که بدانید برای موفق شدن در هر بخش نیاز به چه نمره ای دارید و از دست دادن سوالات دیگر تاثیری نخواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که همیشه امکان شرکت دوباره در آزمون برای شما وجود دارد.

برای کسب نتیجه دلخواه حداقل دوبار در آزمون شرکت کنید.

کسی متوجه نخواهد شد که چند بار تابحال در آزمون تافل شرکت کرده اید مگر اینکه خودتان آن را بیان کنید. تنها چیزی که در دانشگاه محل تحصیل از شما پرسش خواهد شد نمره ای است که بدست آورده اید. چنانچه بار اول نمره پایینی کسب کردید نگران نشوید، شما اجازه دارید هر تعداد که تمایل دارید در آزمون شرکت کنید. به ندرت دانشجویی پیدا می شود که نمره مورد نیاز خود را در اولین بار کسب کند.

موارد زیر ممکن است در اولین دفعه ای که در آزمون شرکت می کنید برای شما تعجب برانگیز باشند:

 همه بخش های آزمون خیلی سریع پیش برود.

 برخی از محل های برگزاری بزرگ هستند و داوطلبان زیادی در آنجا حضور می یابند به همین دلیل ممکن است سالن برگزاری آزمون پر سروصدا باشد.

 ممکن است در حالیکه شما در حال پاسخگویی به بخش listening باشید دیگری بخش speaking را شروع کرده باشد یا هنگامی که شما writing را انجام می دهید دیگری در حال انجام speaking باشد.

 ممکن است مراقبین جلسه متوجه شما نشوند و نتوانید برگه اضافه دریافت کنید یا مشکل ایجاد شده در کامپیوتر خود را به اطلاع آنها برسانید.

پس بخاطر داشته باشید که در صورت وقوع هر رخدادی امکان شرکت مجدد شما به تعداد دلخواه وجود دارد، تنها باید ۱۲ روز تا برگزاری آزمون جدید صبر کنید.

مطالب بیشتر

 

دیگران خوانده اند
سئوالات متداول درباره لیسنینگ آیلتس
ارسال یک نظر