آیلتس آنلاین
مرکز آیلتس آنلاین 2

آیلتس آنلاین

5 نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری

۵ نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری

۵ نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری

تقریبا ۳۰ سال است که آزمون آیلتس بصورت کاغذی برگزار شده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تمایل داوطلبان به شرکت در آزمون هایی که به شکل کامپیوتری برگزار می شود اخیرا آزمون آیلتس کامپیوتری (CBT) نیز همزمان با آیلتس کاغذی (CPT) در کشور استرالیا برگزار می شود و به داوطلبانی که خواستار ویزای انگلستان هستند از سال ۲۰۱۶ امکان انتخاب یکی از این دو شیوه برگزاری آزمون داده شده است.

5 نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری

۵ نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری

در آیلتس کامپیوتری، ساختار آزمون آیلتس ثابت مانده است تنها شکل ارائه آن فرق کرده و توسط کامپیوتر انجام می شود که خود مزیت هایی دارد. از جمله اینکه اغلب بخش های آزمون در یک روز قابل انجام هستند و دیگر اینکه سرعت سنجش پاسخ ها و اعلام نتایج بالاتر رفته است. طبق آنچه در وب سایت آیلتس گزارش شده است امکان برگزاری آیلتس به شکل کامپیوتری در شهرهای ملبورن، سیدنی، آدلاید، پرت، بریزبِن و همچنین دانشگاه صنعتی سیدنی وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد روز به روز به تعداد داوطلبان آیلتس کامپیوتری افزوده می شود و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی این آزمون خواهان بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور این دو آزمون یکی شوند زیرا از لحاظ شکل سوالات و نوع آزمون کاملا یکسان هستند.

اما چه نکاتی برای شرکت در این آزمون باید بدانیم؟ در مقاله پیش رو ۵ نکته مهم در خصوص آیلتس کامپیوتری ارائه می شود تا آمادگی داوطلبان در این زمینه بیشتر گردد.

 

۱. بخش هایی در آزمون CBT که مورد ارزیابی قرار می گیرند

در این آزمون ریدینگ، رایتینگ و لیسنینگ به شکل کامپیوتری اجرا می شوند. آزمون CBT از هر لحاظ با آزمون PBT یکسان است. ساختار سوالات، محتوای آزمون، زمان و حتی نمره دهی آن با آزمون PBT تفاوتی ندارد. تنها بخش اسپیکینگ که باید به شکل فیس تو فیس انجام شود باقی می ماند. البته پاسخ های سوالات رایتینگ و ریدینگ توسط ممتحن تصحیح می شود نه به شکل کامپیوتری.

 

دیگران خوانده اند
سوالات متداول در خصوص لیسنینگ آیلتس

۲. زمان اعلام نتایج

داوطلبان همواره در انتظار روز اعلام نتایج هستند و همواره این سوال مطرح می شود که آیا برگزاری آزمون به شکل کامپوتری تاثیری در زمان اعلام نتایج دارد؟

پاسخ مثبت است. داوطلبانی که در آزمون CBT شرکت کرده اند می توانند بین ۵ تا ۷ روز نتیجه آزمون را دریافت کنند.

 

۳. آیا آزمون CBT تاثیری بر روی عملکرد داوطلب و کسب نتیجه خواهد داشت؟

تحقیقات بسیاری بر روی افراد متفاوتی انجام شده و به هر دو شکل از آن ها آزمون گرفته شده است. این نتایج نشان می دهد شیوه برگزاری آزمون تاثیری بر روی عملکرد داوطلب و کسب نتیجه بهتر نخواهد داشت. البته از میزان عملکرد شخص با کامپیوتر نباید غافل بود. چنانچه در این زمینه ضعفی وجود داشته باشد ممکن است باعث اتلاف وقت شود.

 

۴. چگونگی برگزاری آزمون

یکی از تفاوت های اساسی که در آزمون CBT ملاحظه می شود عدم ازدحام جمعیت در مراکز برگزاری آزمون است. در آزمون CBT ابتدا لیسنینگ برگزار می شود سپس ریدینگ، رایتینگ و در نهایت اسپیکنینگ که به شکل گفتگوی رو در رو انجام می شود. در پایان آزمون زمان برای چک کردن پاسخ های داده شده وجود دارد. اما در آزمون PBT پس از برگزاری هر بخش ۱۰ دقیقه زمان داده می شود تا پاسخ ها بررسی شوند و در پایان آزمون دیگری فرصتی برای بررسی مجدد نخواهند داشت. لیسنینگ برای همه داوطلبان همزمان پخش می شود.

در آزمون CBT زمانیکه کلید شروع آزمون روی صفحه را بزنید تست آغاز شده و زمان باقی مانده آزمون در کنار صفحه برای شما نمایش داده می شود تا همواره بدانید چقدر زمان برای قسمت های باقی مانده در اختیار خواهید داشت. لحظه ای که به دقایق پایانی آزمون نزدیک می شوید آلارم های ساعت مشاهده می شود. ۱۰ دقیقه تا پایان آزمون ساعت قرمز شده و در ۵ دقیقه پایانی شروع به چشمک زدن می کند.

پس از پایان آزمون ساعت بطور خودکار متوقف می شود. دستورالعمل های لازم برای هر بخش آزمون در قسمت بالای صفحه کامپیوتر آورده شده است. در پایین صفحه کامپیوتر کلیدی برای رفتن به سوال بعدی قرار دارد. بعلاوه با کلیک روی شماره هر سوال نیز می توانید مستقیما به سوال مربوطه مراجعه کنید. برای برگشتن به سوال قبلی گزینه back را انتخاب کنید. پس از پاسخ دادن به هر سوال در زیر شماره سوال خطی قرار می گیرد. چنانچه در مورد پاسخ خود شک دارید و نیاز است دوباره به آن مراجعه کنید روی خط ظاهر شده کلیک کنید، در این صورت دور شماره سوال خطی کشیده می شود تا برای بررسی های بعدی به راحتی قابل دسترسی باشد.

تا پایان زمان آزمون می توانید بارها به یک سوال بازگشته و آن را بررسی کنید. بعلاوه امکان هایلایت کردن سوالات نیز وجود دارد. چنانچه نیاز بود قبل از پایان آزمون برای لحظه ای از جلسه خارج شوید می توانید صفحه آزمون را مینیمایز کنید.

 

دیگران خوانده اند
افزایش چشمگیر نمره رایتینگ آیلتس با یک تکنیک ساده!

۵. مزایای آزمون CBT

براحتی می توان گفت مهمترین مزیت آزمون کامپیوتری بخش رایتینگ است. مسلما تایپ کلمات راحتر و سریع تر از نوشتن آن است. بعلاوه با توجه به محدودیت زمان، بررسی دوباره جملات از لحاظ ساختاری و اصلاح آنها راحت تر امکان پذیر است. از طرفی نگرانی خط زدن یا بد خط نوشتن متن وجود ندارد. در گوشه صفحه نیز کلمه شمار وجود دارد و نیازی به شمارش کلمات بصورت دستی نیست. چنانچه در آزمون CBT شرکت کنید جزو معدود افرادی قرار می گیرید که در محیطی کم تنش و به دور از استرس های محیطی، آزمون می دهید و این در مقایسه با نفرات زیادی که در آزمون PBT شرکت می کنند یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

ارسال یک نظر